2025.02.19. 07:00
Hódok az Észak-Mecsekben: jönnek, rágnak, továbbállnak, aztán újrakezdik – VIDEÓ
Érdekes fotókat küldött a napokban olvasónk a mecsekpölöskei horgásztóról: hódok rágtak meg több part menti fát, ráadásul egyet ki is döntöttek. Mint a tavat fenntartó horgász egyesülettől megtudtuk, a hódok egy ideje már minden évben megjelennek náluk, pár napig rágnak, aztán tovább állnak.
Még tavaly november folyamán nagyot ment a Facebook egyes csoportjaiban, hogy hódok jelentek meg Orfűn. Az egyik bejegyzés arról szólt, hogy az ottani tórendszer partján lévő néhány fát alaposan megrágták a hódok.

A napokban pedig Orfűtől 15 kilométerre, észak-keletre található Mecsekpölöskéről kaptunk nagyon hasonló felvételeket olvasónktól, amin több, a hódok által megrágott fa mellett egy olyan is szerepelt, amelyen a rágcsálók addig dolgoztak, amíg az ki nem dőlt.
A tavat fenntartó Komlói Bányász Horgász Egyesülettől megtudtuk, hogy a hódok megjelenése náluk már visszatérő jelenség. A hideg évszak beálltával jönnek, pár napig rágják a part menti fák törzsét, majd továbbállnak. És ez már néhány éve így megy Mecsekpölöskén. Egyes feltételezések szerint e jelenség hátterében az állhat, hogy a hódok próbálkoznak, de megfelelő életfeltételeket nem tudnak kialakítani maguknak, ezért tovább vándorolnak.
Kipusztultak a hódok, aztán hódításba kezdtek
Az eurázsiai vagy európai vagy közönséges hód (Castor fiber) Eurázsia legnagyobb, jellegzetes rágcsálófaja. Az online enciklopédia szócikke szerint Magyarország hódállománya a 19. század közepére a vadászat miatt kipusztult, 1854-ben Ács mellett, a Concó-patakban észlelték utoljára.
A faj Magyarországra való visszatérése a 20. század végén, 1991 körül kezdődött, az első példányok spontán módon érkeztek a Szigetközbe Ausztria irányából. Magyarországon 1996 és 2008 között zajlott visszatelepítési program, amely főként a Duna-Dráva területeit, a Hanság területét és a Tisza több szakaszát, illetve a tapolcafői kiskerteket érintette – írták.
A hódok ma Magyarország minden folyóján és számos térségben az alkalmas vízfolyások döntő többségén is jelen vannak. A jelenlegi állomány kialakulásában a magyarországi visszatelepítések mellett az Ausztria és Horvátország irányából történő spontán terjedés is kiemelten fontos szerepet játszott.
A visszatelepítés sikerét jelzi, hogy 2019 végére hazai állománya becslések szerint közel 8500 példányra nőtt. A közelmúltban a Duna budapesti szakaszán és a beletorkolló patakok vízében ismét otthonra találtak. Az állománynövekedés következtében egyre több konfliktus jelentkezik, amelyek a fák kidöntésével, kisvízfolyásokon épült hódgátakkal és a hód általi üregásással vannak összefüggésben.
2020-ban valódi szenzációról beszámolt be lapunk, egészen pontosan arról, hogy a Dráva mentéről vándoroltak a hódok a Pécs melletti, Malomvölgyi tóhoz. Az eredmény nem maradt el: a rágcsálók ott családot alapítottak, kölykeik is születtek.
Bama.hu videó
- Így emlékeztek Pécsen a forradalom hőseire! (GALÉRIA, VIDEÓ)
- A halálos tűzeset helyszínén jártunk, szörnyű körülmények fogadtak a Fejlődés utcában (GALÉRIA, VIDEÓ)
- Megfékezik az élelmiszerdrágulást – a pécsiek is üdvözlik a változást! (VIDEÓ)
- Nagy erőkkel vizsgálódik a rendőrség Baranyában! (FOTÓK+VIDEÓ)
- Virágzik Európa legszebb mandulafája – megéri megnézni! (FOTÓK+VIDEÓ)