2025.02.17. 20:00
Így mentheted meg kedvenced életét, ha nincs állatorvos a közelben!
Sokaknak az otthoni kiskedvenc a mindenük, nagyon ügyelnek az egészségük megőrzésére. De mi van akkor, ha megeszik valami idegen tárgyat vagy mérget? Vagy megsérül, miközben fáradhatatlanul fut a labdáért? Néhány jótanácsot gyűjtöttünk össze, hogy a kutya egészséges maradjon.

Érdemes gyorsan leszögeznünk azt, hogy a legtöbb esetben érdemes felkeresni egy állatorvost. Természetesen a kutya gazdijaként azonnal megijedünk, de nem kell pánikba esni egyik esetben sem dr. Szilágyi Máté állatorvos szerint. Kedvencünknek vásárolhatunk kisállatboltban, vagy összeállíthatunk egy elsősegélydobozt, aminek segítségével apró karcolásokat tudunk lekezelni. Fontos az, hogy tudjunk azonnal cselekedni. Aktív kutyáknál gyakran előfordul az ilyesmi. Tisztítsuk meg a sebet sóoldattal vagy enyhe fertőtlenítőszerrel, és enyhén nyomjuk le egy steril gézlappal a vérzés elállításához. Ha a seb mélyebb vagy nem áll el a vérzés, azonnal forduljunk állatorvoshoz.

Fotó: MW
Nyáron könnyen kaphat hőgutát a kutya
A hőguta életveszélyes állapot, amely forró napokon vagy intenzív mozgás közben jelentkezhet. Tünetei között szerepel az erős zihálás, nyáladzás, pánik. Az állatorvos szerint tévhit az, hogy az orr nedvességéből, a fülek melegségéből meg tudjuk ezt állapítani. Ha az állat hője 40 Celsius-fok körül mozog, akkor biztos a hőguta. Azonnal hűtőfürdőt kell adjunk kedvencünknek, utána pedig ventilátor vagy klíma elé kell tenni, hogy folyamatosan hűvös levegő érje.
Gyakori eset, hogy olyat eszik meg a kutya, amit nem szabadna. A legtöbb esetben hányás és hasmenés ennek a következménye. Ha ez gyakran előfordul, akkor érdemes orvoshoz fordulni. A kutyák esetében az étcsokoládé és a xilit tartalmú készítmények tudnak veszélyesek lenni.
Nem éri meg hősködni, menjünk állatorvoshoz!
Csonttörés, félrenyelés, vagy komolyabb mérgezés esetén habozás nélkül egy szakemberhez kell fordulni. Nem ajánlja senkinek az állatorvos félrenyelés vagy elájulás esetén az otthoni fogásokat elvégezni. Az embereknél tanult Heimlich-manőver és az újraélesztés módszerei – a kisebb testük miatt – sokkal nagyobb kockázatot jelenthetnek, többet árthatnak a gazdik, mint segítenek ezzel. Az emberek esetében sem tudunk többet tenni a törött csontok esetében sem, mint hogy felkeresünk egy szakembert.