2025.02.07. 14:00
Magyarországon eddig ismeretlen vírus jelent meg hazánkban, járványügyi korlátozást vezettek be
Magyarországon eddig ismeretlen vírus ütötte fel a fejét. Pestis tizedelheti a hazai állományt.
A Nébih bejelentése szerint hazánkban eddig ismeretlennek számító kiskérődző pestis (peste de petit ruminants, PPR) ütötte fel a fejét, járványügyi korlátozások is bevezetésre kerültek a vírus megállításának érdekében.

Fotó: Lang Róbert / Forrás: MW/Illusztráció
Pestis tizedelheti a hazai állományt
A főleg kecskéket és juhokat érintő pestis eddig soha nem fordult elő hazánkban, amennyiben nem sikerül időben meggátolni, úgy komoly gazdasági károkat is eredményezhet. Az első megbetegedéseket Szentgyörgyvölgyön jegyezték fel, azóta Lentiben és Nagymétnekpusztán is találtak fertőzött állatokat. A baranyai állattartókat is érintheti a vírusos megbetegedés, amely lázzal, általános tünetekkel, a száj és az emésztőcsatorna nyálkahártyájának gyulladásával járó, bejelentési kötelezettség alá tartozó betegség.
A vírus érzékeny a hőre, az ultraibolya sugárzásra és a kiszáradásra, ezért a környezetében hosszabb ideig nem képes túlélni. Azonban árnyékos részeken és normál környezeti hőmérsékleten akár 72 óráig is fertőzőképes marad. A vírus a legtöbb fertőtlenítőszerre érzékeny. Hűtött és fagyasztott húsban hosszú ideig túlél.
Külföldről érkeztek
A fertőzött állatok Romániából érkeztek hazánkba, az állomány felszámolása folyamatban van, valamint a gazdaság körül az állategészségügyi hatóság kijelölte a 3 kilométer sugarú védőkörzetet és a 10 kilométer sugarú felügyeleti – azaz megfigyelési – körzetet. Az érintett körzetekben megkezdődött a juhok és a kecskék szűrővizsgálata. Az eset kapcsán további intézkedésig Romániából nem érkezhetnek juhok és kecskék Magyarországra. A Nébih arra kéri a juh- és kecsketartókat, mindent tegyenek meg annak érdekében, hogy megakadályozzák a vírus állományukba való bekerülését.
A fertőző betegség csak nehezen gyógyítható, nagyon magas a halálozási aránya az említett állatok körében, a fertőzött egyedek karantén alá kerülnek, majd felszámolják őket a kór kiirtásának érdekében.
A szakértők szerint az emberre nem veszélyes a vírus, de az állatok körében viszont rendkívül ragályos, így a vadon élő kiskérődzők is veszélyben lehetnek. A kiskérődzők pestise ellen van védőoltás, de annak használata az Európai Unióban nem engedélyezett.