Pécsen jrt a szakértő

2025.03.27. 08:10

Eltitkolt igazságok a háborúról? Olasz haditudósító leplezte le a média manipulációját

A Mathias Corvinus Collegium (MCC) pécsi képzési központjában betekintést kaphattak az érdeklődők a haditudósítás világába. Március 25-én a neves olasz politikus és egykori haditudósító, Massimiliano Ferrari osztotta meg tapasztalatait.

„Az emberek ma egy nagyon erősen kontrollált, szűkített perspektívát kapnak, amikor egy háborúról szóló cikket olvasnak. Az újságírók, haditudósítók azt látják, amit számukra látni engednek, és azt írják, ami egy közösen eldöntött igazság. Azonban ez nem mindig fedi teljesen a valóságot” – figyelmeztetett Massimiliano Ferrari, korábbi haditudósító a pécsi MCC legutóbbi rendezvényén. Az olasz politikus az újságírás helyzete mellett az európai bevándorláspolitika negatív hatásait is elemezte a keddi eseményen – számolt be az MCC.

MCC Pécs 2025.03.25.
A neves olasz politikus és egykori haditudósító, Massimiliano Ferrari osztotta meg tapasztalatait.
Fotó: Laura Nagy / Forrás: MCC

A Lega televíziós hírcsatornájának korábbi igazgatója véleménye szerint: „A hírek, amelyeket kapunk, manipuláltak. A biztonság ára az, hogy az újságírók gyakorlatilag szervezett utak keretében utaznak ki a háborús országokba, és buborékból szemlélik a történéseket – már ha egyáltalán látnak belőle valamit is” – mondta az újságíró.

Az Európai Parlament nemzetközi politikai tanácsadója rávilágított, hogy egy újságírónak olykor komoly problémája származhat abból, ha az igazságot írja.

Problémás az egyoldalúság a haditudósításban

„A probléma az, hogy az emberek csak egy perspektívából értesülnek a háborús fejleményekről, akár az orosz–ukrán konfliktusról is. Mi Európában szinte csak az ukrán nézőpontot halljuk. Ahhoz viszont, hogy valódi képet kapjunk az eseményekről, mindkét oldal perspektívájára szükség lenne. Így viszont egy irányított és manipulált igazsággal találkozunk” – fejezte ki aggályait a korábbi haditudósító.

Az előadó hangot adott az EU elhibázott migrációs politikájából fakadó társadalmi problémáknak is. Massimiliano Ferrari úgy látja, hogy a rászorulókon való segítési szándék nem lépheti át azt a határt, amikor már saját, európai kultúránk kerül veszélybe.

A teltházas rendezvényt Mieth Péter, a pécsi MCC diákja moderálta, akinek kérdései után a közönség is bekapcsolódott a diskurzusba.
 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában