2025.03.13. 12:00
Oda a kert, ha nem figyelünk ezekre tavasszal!
A tavasz a kertészkedés egyik legizgalmasabb időszaka, hiszen ilyenkor kezdődnek a növekedési folyamatok, és a természet újraéled. Azonban sokan elkövetnek bizonyos hibákat, amelyek hosszú távon árthatnak a kertnek. Schmidt Zoltán, kertrendezéssel foglalkozó komlói szakember vetett fel néhány problémát, amikre feltétlenül figyelni kell a mostani kertrendezés során.

Fotó: MW
A tavaszi kertészkedés sok örömet hozhat, de ha elkerüljük a gyakori hibákat, akkor még sikeresebb lehet. A lemosó permetezés, az időzített ültetés, a fagyvédelem, a rendszeres növényvédelem és a folyamatos gondozás mind hozzájárulnak ahhoz, hogy kertünk egészséges és virágzó legyen. Egy kis odafigyeléssel elkerülhetők a gyakori problémák, az egyszerű kerti ötletekkel és a tudatos kertrendezéssel élvezhetjük a természet szépségét az egész szezonban.

Fotó: MW
Ezek a legnagyobb hibák a tavaszi kertrendezés során
A szekértő szerint az egyik leggyakoribb hiba a lemosó permetezés elmulasztása. A gyümölcsfák és díszfák számára kiemelten fontos ez a tavaszi kezelés, amely segít megelőzni a kórokozók és kártevők megjelenését. Sokan megfeledkeznek erről a lépésről, pedig ezzel jelentősen csökkenthetők a későbbi növényvédelmi problémák, és egészségesebb, bőségesebb termést biztosíthatunk.
Gyakori hiba az is, hogy túl korán kezdik meg az ültetést és vetést. Bár a tavaszi napsugarak csábítóak, nem szabad elhamarkodni a veteményes beültetését. Sokan azt gondolják, hogy ha a levegő már meleg, akkor a föld is megfelelő hőmérsékletű, pedig a talaj lassabban melegszik fel. Ha túl korán ültetünk, a magok és a palánták nem tudnak megfelelően fejlődni, és a hideg talaj miatt a növekedésük visszamaradhat. Érdemes ellenőrizni a talaj hőmérsékletét, mielőtt elvetjük a magokat vagy kiültetjük a palántákat.
A késői fagyok elleni védelem hiánya is gyakran előforduló probléma. Tavasszal gyakoriak az éjszakai fagyok, amelyek komoly károkat okozhatnak a friss hajtásokban és a fiatal növényekben. Sok kertész nem készül fel erre megfelelően, pedig egy egyszerű fátyolfólia vagy egy ideiglenes takarás elegendő lehet a növények védelmére. Különösen a korai virágzású gyümölcsfák és a fiatal palánták igényelnek fokozott figyelmet.
Sokan elhanyagolják a rendszeres növényvédelmet is, pedig a kártevők és a gombás megbetegedések elleni védelem nemcsak tavasszal, hanem egész évben fontos. Gyakran csak akkor foglalkoznak ezzel, amikor már megjelentek a problémák. A megelőző permetezések és a biológiai védekezési módszerek segíthetnek abban, hogy a növények egészségesek maradjanak. Manapság rengetegféle növényvédő szer kapható, ezért érdemes szakértői tanácsot kérni, hogy melyik a legmegfelelőbb az adott kert számára.
Végül, de nem utolsósorban, sokan úgy gondolják, hogy elég tavasszal, nyáron és ősszel néhány alkalommal ránézni a növényekre, és ennyi elegendő a gondozásukhoz. Azonban a kert folyamatos figyelmet igényel. A gyomlálás, öntözés, tápanyagpótlás és a megfelelő metszés mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a növények egészségesek és termékenyek maradjanak. Egy jól ápolt kert hosszú távon meghálálja a törődést.