2025.03.19. 12:14
Hat éve ezen a napon egész Európa Pécsre figyelt, világhírű lett a havihegyi mandulafa
Hat évvel ezelőtt éppen a mai napon történt, hogy a 2018-as év magyarországi fája versenyen győztes pécsi havihegyi mandulafa lett a 2019-es év európai fája. Az ezekben a napokban lila szirmokkal virágzó mandulafa talán most mutatja a legszebb arcát.
Az MTI 2019-es tudósítása szerint a Brüsszelben kihirdetett eredmény szerint a legtöbb, 45 132 szavazatot a pécsi fa kapta. Az online szavazáson győztes pécsi mandulafa egy csavarodott törzsű, több mint 135 éves (azaz napjainkban már több mint 141 éves) fa, ami a Havihegy csúcsán álló pécsi Havas Boldogasszony-templomnál fogadja az érkezőket.

A 2019-es eseményen Karmenu Vella környezetpolitikáért felelős uniós biztos az Európai Parlamentben megrendezett díjátadó ünnepségen hangsúlyozta, az idei nyertes, a pécsi havihegyi mandulafa az örök megújulás magyar szimbóluma. Magyarország akkor immáron negyedik alkalommal nyerte el valamely különleges történetű fájával a kilencedik alkalommal meghirdetett Európai Év Fája kitüntető címet – tette hozzá akkor.
Tizenöt európai ország 311 érvényes jelölésből kiválasztott 15 fája versengett egymással a 2019-es Európai Év Fája címért. A 2019-es verseny második helyezettje az oroszországi abramcevói tölgy lett 39 538 szavazattal, a harmadik pedig a portugáliai Monte Barbeiro évszázados magyal tölgye 32 630 szavazattal.
Őrült ötlet vezetett a mandulafa világhíréhez
A minden pécsit büszkeséggel eltöltő évforduló kapcsán a Janus Pannonius Múzeum (JPM) Természettudományi Múzeuma felidézte, hogy – mint fogalmaztak – „egy őrült ötlet nyomán” a múzeum Jurassic Túraklubja nevezte be a fát a versenybe.
Elkészült a nevezéshez a fát méltató szöveg, több pécsi fotóművész is segítette fotóival a nevezést. 2018-ban a fa a hazai év fája lett, aztán 2019-ben hazai versenyzőként megnyerte az európai díjat is. Sokan álltak az ügy mellé, népszerűsítésben pécsi művészek is segítettek, volt, aki a brüsszeli díjátadóra utazás költségeit fizette, volt, aki hirdetés fizetéssel is népszerűsítette a fát – olvasható a pécsi közgyűjtemény Facebook-oldalán.