Készüljünk fel!

2025.03.21. 10:00

Elmondjuk, mi lett az óraátállítással – a bizottság ugyanis döntést hozott

A tagállamok nem jutottak egyezségre, így az Európai Bizottság végső döntést hozott. A Világgazdaság beszámolója szerint a téli vagy nyári időszámítás megtartásáról nem született egyhangú döntés, ezért a Bizottság visszavonta az erre vonatkozó javaslatát. Ennek következtében az óraátállítás eltörlése jelenleg nem lehetséges.

Elmondjuk, mi lett az óraátállítással – a bizottság ugyanis döntést hozott

Pedig az óraátállítás sokak életét megkeseríti

Forrás: MW/Illusztráció

Fotó: Pesti Tamás

Ahogyan korábban hírportálunk is beszámolt róla, az óraátállítás megszüntetése már hosszú ideje napirenden szerepelt. Azonban a tagállamok évek óta nem tudtak megegyezni abban, hogy a téli vagy a nyári időszámítást vezessék be állandóként, ezért az Európai Bizottság visszavonta javaslatát az évi két óraátállítás eltörléséről. Mivel a téma lekerült a napirendről, a jelenlegi rendszer a jövőben is fennmarad, így évente kétszer továbbra is át kell állítanunk az órákat.

Óraátállítás: megszületett a döntés
Óraátállítás: kicsik és nagyok is tekernek
Fotó: MW

Óraátállítás: továbbra is az életünk része marad

A Bizottság honlapján közzétett közlemény szerint mivel nem született megállapodás arról, hogyan történhetne meg az óraátállítás eltörlése, a jelenlegi rendszer érvényben marad. Bár az uniós tagállamok vezetőit tömörítő tanács minősített többséggel is dönthetne a kérdésben, közös álláspont eddig nem alakult ki. Az óraátállítás megszüntetéséről a végső döntést az Európai Parlamentnek (EP) és a Tanácsnak együttesen kellene meghoznia. Noha az EP már 2019-ben támogatta az óraátállítás eltörlését, a Tanács részéről nem született megerősítés.

Az óraátállítás első bevezetésére az első világháború alatt került sor az energiatakarékosság jegyében, majd az 1970-es évek energiaválsága idején több ország ismét bevezette. Az Európai Unió az 1980-as években jogszabályt alkotott annak érdekében, hogy a tagállamok gyakorlata egységes legyen, és ezáltal zökkenőmentesen működjön a közös piac.

Gulyás Gergely korábban jelezte, hogy Magyarország a nyári időszámítás megtartását támogatná. Az óraátállítás jelenlegi szabályozását egy 2001-es irányelv rögzíti, amely szerint minden évben március és október utolsó vasárnapján kell elvégezni az óraátállítást.

Az Európai Unió három időzónára oszlik: Írország és Portugália a nyugat-európai időzónában, Magyarország és további 16 tagállam a közép-európai időzónában, míg Bulgária, Ciprus, a balti államok és Románia a kelet-európai időzónában található.

Bár az óraátállítás eredeti célja mára elvesztette jelentőségét az energiafelhasználási szokások változása miatt, és sokak szerint negatív hatásai is vannak, a tagállamok közötti egyetértés hiányában a jelenlegi rendszert egyelőre nem lehet megszüntetni. Az Európai Bizottság szerint egy esetleges változtatás tovább növelné az időszámítás széttagoltságát Európában – írja a Világgazdaság.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában