2025.03.19. 14:17
Tigrist láthattak Baranyában: a vadászok is akcióba lendültek
Nagymacska kóborolt Bükkösd északi végében – többen állították, hogy látni vélték az állatot. A tigris rejtélye hetekig rettegésben tartotta a vármegyét.

Nagy erőkkel keresték az állatot.
Talán még sokan emlékeznek arra a 2004-es nyárra, amikor a gyerekeket is óvatosan engedték ki grundra. A Dunántúli Napló is hosszú ideig foglalkozott a baranyai tigris rejtélyével, amelyet időről-időre látni véltek. A dolog olyannyira komoly volt, hogy a rendőrség és a vadászok is keresték az állatot.

Fotó: Löffler Péter
Tigris ólálkodott Baranya vármegyében?
A történet 2004. június 22-én robbant be, akkor egy hatéves kislány állította, tigris tűnt fel Bükkösd északi végében. A helybéli gyermek felismerte az állatot a tévéből. A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatósága fegyveres rendőrökkel vonult ki a helyszínre, ahol azonosítatlan nyomokat találtak. A szakemberek szerint az állat kizárólag éjszaka, illetve hajnalban éber; a környékbeliek mindennek ellenére egyáltalán nem nyugodtak meg.
Eszter nagyon megijedt, amikor meglátta az állatot, amely még rá is morgott elmondása szerint. A gyermeknek a nagy ijedtségen kívül semmi bántódása nem esett.

Fotó: Löffler Péter
Eleinte a család sem vette komolyan az Eszter által elmondottakat, ám a kislány emlékezetből lerajzolta, hogy mit látott, sőt a tévében is felismerte a nagymacskát. A szülők egyből megkeresték a pécsi állatkert vezetését – kiderült, hogy onnan nem szökött meg egyetlen állat sem, így a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatósága felé vették az irányt. A szakemberek hitelesnek vélték a bejelentést, mondván, a történet még nem is elképzelhetetlen. Ekkor kezdődött meg hajtóvadászat az állítólagos tigris felkutatásáért.
A helyszínre érkező szakemberek megtalálták a lábnyomokat, melyeket azonban az esős idő miatt nehéz volt beazonosítani. A nemzeti park szerint akár Horvátországból is érkezhetett az állat, melynek létezésére 50% esélyt láttak. Akkoriban úgy vélték, hogy amennyiben valóban tigris járja a vármegyét, az egy illegális tartótól szökhetett el, aki értelemszerűen nem jelentette a hatóságoknak az eltűnést.
A hatóságok el akarták kerülni a pánikkeltést, így nem verték nagy dobra az ügyet, de a nemzeti park értesítette a vadásztársaságokat, akik nekiláttak az állat keresésének, nyomok felkutatásának.
Napokig, hetekig folyt a hajtóvadászat
Gondos Gyula, a Baranya Megyei Vadásztársaságok Szövetségének elnöke akkor úgy nyilatkozott a Dunántúli Naplónak, hogy szerinte minimális az esélye annak, hogy valóban tigris járja a környéket. Ellene szólt az is, hogy a közel száz kilométeres úton több juhnyájjal is találkoznia kellett volna, aminek mindenképp meglett volna a következménye. Feltéve, hogy nem vega tigrissel volt dolguk.
Alig telt el pár nap, csalhatatlan nyomokat hagyott maga után a tigris
Szemtanúk állították, látták a vadmacskát egy baranyajenői tisztáson, az eredeti helyszíntől 15 kilométerre. Ezúttal azonban a szakemberek egyértelműen megállapították, hogy valóban nagymacska lábnyoma látható a földben. A mancslenyomatokból kiolvasták, hogy egy nagytestű macskaféle hagyhatta maga után, és az is valószínű, hogy feltehetőleg jó másfél mázsás lehetett az állat. A perdöntő bizonyítékot az szolgáltatta, hogy a nyom nem végződött karmokban, ez pedig a nagymacskákra jellemző. A lábnyomok környékén táplálékul szolgáló állatok maradványait is megtalálták. A nemzeti park altató lövedékkel készült ártalmatlanítani a tigrist, akit a tervek szerint aztán az állatkertben helyeztek volna el. A vadászok ebben az időszakban szinte a lesekben töltötték az egész napjukat, főleg az éjszakát, a tigrisek ugyanis ilyenkor a legaktívabbak. Még egy kizsigerelt disznót is kihelyeztek csalétek gyanánt, de csak az arra bóklászó rókák lakmároztak belőle.
A következő napokban nem történt újabb észlelés, így az előre meghatározott 72 óra letelte után úgy döntöttek a hatóságok és a vadásztársaságok, hogy nem figyelik tovább az említett környéket. Érdekesség, hogy kommandósokat is bevontak az akcióba. További bonyodalmakat okozott, hogy sorra érkeztek a bejelentések újabb tappancsnyomokról, ám ezek rendre nem hasonlítottak az eredeti tigris lábnyomhoz, nagytestű kutya hagyhatta ott őket. A szakértők azonban egyértelmű véleményen voltak: valóban tigrist kell keresniük, amelynek életkorát és súlyát is megtippelték — egy 150 kilós, fiatal példányra gyanakodtak.
Tigris a Mecsekben?
- A Dunántúli Napló megszólaltatta Schumann Józsefet, aki testközelből is jól ismerte ezeket a nagymacskákat. Ő úgy nyilatkozott, hogy szinte biztosan igazak a feltevések, és valóban tigrist láthattak a vármegyében.
A mecseki tigris ügye ezután sem zárult még le, Sásd és Bakóca környékén is látni vélték az állatot, valamint további nyomok is előkerültek. Gödrén a szemtanúk magával a tigrissel is találkoztak, de a hatóságok és a vadászok nem akadtak az állat nyomára. Az Okorvölgyben három birkának veszett nyoma ezekben a napokban, többen ezt is a tigris feltűnéséhez kapcsolták.
A történet országos szintre emelkedett, a Környezetvédelmi Minisztérium is kifejezte álláspontját, miszerint nincs kizárva, hogy valóban tigris borzolhatta a kedélyeket Baranyában 2004 nyarán.