2025.03.21. 20:00
67 embert akasztatott fel a pécsi tömeggyilkos
Magda Pál őrnagy nevéhez a beszámolók szerint 67 ember – zömében gyermekek és nők – halála fűződik, de a „megtestesült ördög” négy magyar katonát is legyilkoltatott. A pécsi tömeggyilkos lehet, hogy megmenekült...

Kemény ügyet tárgyalnak
Fotó: Máté Péter
Nem finomkodtak a jelzőkkel Magda Pál esetében, akit szadistának, a megtestesült ördögnek és elvetemült gyilkosnak is neveztek. A pécsi őrnaggyal szemben sokféle vád volt, az egyik így szólt: Németországban azokat a 15-16 éves ludovikásokat, akik az ő parancsa alatt mentek ki, és onnan haza akartak szökni, azokat sötétzárkába zárta, és hónapokon keresztül kenyéren-vízen tartotta. A katonatiszt legfőbb bűne ennél is förtelmesebb: tömeggyilkos volt a beszámolók szerint.

Magda őrnagy nevét ismeri a Don-vidék népe. Úgy beszélnek róla, mint a legfélelmetesebb, legvérengzőbb fenevadról.
– írta meg a kommunista párt kezébe került helyi lap. A „nyugatos” pribék tettei után a kommunista pártlap előbb csak határozottan követelte, hogy a tömeggyilkos őrnagy ügyét soron kívül tárgyalja a pécsi népbíróság, később már a férfi felakasztására szólított fel.
Ezt követeli az igazság és a Szovjetunió iránt érzett hála
– írta a lap.
Az állítólagos bűnügy lényege az volt, hogy Magda egy Don melletti településen, a II. világháború idején 67 – zömében gyermeket és nőt – akasztatott fel. Arról nem szólt a híradás, hogy miért tette ezt. Mindenesetre állítólag „a katonáival a legkegyetlenebb módon bánt, napirenden voltak csapatában a kínzások, kikötések. Sőt, az is előfordult, hogy négy magyar katonát, akik állítólag parancsainak ellenszegültek, kiköttetett egy szélmalom szárnyaira, mintegy céltáblául az oroszoknak. Amikor látta, hogy a szovjet katonaság nem él a kitűnő alkalommal, négy német katonát küldött ki a szerencsétlen kikötöttek agyonlövésére”.
A tömeggyilkos magától jött haza
Az egyik 1946-os cikk szerint Magda magától jött haza, vagyis nem is bujkált, ami arra enged következtetni, hogy koholt vádak alapján fogták eljárás alá.
Amikor összeomlott az úri Magyarország, a tisztiruhás gyilkosok uralma, kimentette hitvány életét Németországba. Innen most áprilisban jött haza, talán azt gondolva, hogy ami a Donnál történt, az nem számít. Tévedett. A pécsi katonapolitikai nyomozóosztály ébersége oda juttatta, ahová addig is való, amíg a hóhér kötele nem végez életéivel.
Amúgy állítólagosan a tömeggyilkosságról fénykép is készült, sőt, az egyik kommunista lap szerkesztője szemtanú is volt – ha bármit is el lehet ezekből az állításokból hinni. Tény ugyanakkor, hogy a háborúk során nem ritkák a katonák által elkövetett kegyetlenkedések, a II. világháborúban is számtalan példa volt a civilek lemészárlására, vagy éppen nők, gyermekek megölésére.
Magda Pál ügyének nem lehet tudni, mi lett a vége, mindenesetre később azon kesergett a kommunista sajtó, hogy még nem ítélte el a pécsi bíróság...