Pattanásig fajult a helyzet

2025.04.09. 14:00

Lakásban élünk, nem kutyaólban! – fakadt ki olvasónk

Nehéz témába vágtuk a fejszénket. Manapság egyre több az állatbarát albérlet Pécsen is – de mit tehetünk, ha a szomszéd kutyája zavarja a nyugalmunkat?

Az állatbarát életforma egyre népszerűbb Magyarországon is: sokan nem tudják elképzelni az otthonukat kutya vagy macska nélkül. Pécsen is egyre több bérlő keresi azokat az ingatlanokat, ahol engedélyezett az állattartás, sőt, egyre több albérlet tulajdonos biztosítja is ezt a lehetőséget. Azonban a társasházi élet során előfordulhatnak súrlódások, különösen akkor, ha egy állat viselkedése zavarja a lakóközösséget.

albérlet
Olvasónk kiakadt: az albérlet drága, ráadásul nyugta sincs.
Forrás: Shutterstock/illusztráció

Kutyabarát albérlet okoz fejfájást a szomszédoknak

Egy olvasónk számolt be arról, hogy a társasházukban az alatta élő szomszéd kutyát tart, amely rendszeresen, hosszan ugat, és nem egyszer előfordult már az is, hogy a lépcsőházba vizelt. Az eset nem egyedi: sok társasházban okoz feszültséget az állattartás, különösen akkor, ha az állattulajdonos nem tartja be az alapvető szabályokat. Az albérlet drága is, ráadásul nyugtunk sincsen − fakadt ki olvasónk. Hozzátette, szerinte olyan mértékben kellene szabályozni azt, hogy a kutyatulajdonos a társasház megbízottjának mutassa be az állat összes papírját, a tb-kiskönyv − gondolt vélhetően az oltási könyvre − mellett egy szobatisztasági igazolást is el tudna képzelni.

Az egyre növekvő albérletárak Pécsen is tapasztalhatóak, az együttélés másokkal pedig még nehezebb, ha ezért a pénzért még nyugta sincs az embernek.

Mit mond a jog?

A társasházi kutyatartás szabályozása több szinten történik. Elsősorban a társasház saját Szervezeti és Működési Szabályzata (SZMSZ) határozza meg, hogy lehet-e állatot tartani, és ha igen, milyen feltételekkel. A szabályzat korlátozhatja például a kutyák számát, előírhatja a póráz vagy szájkosár használatát, valamint elvárhatja, hogy a tulajdonos összeszedje az ürüléket a közös területeken. 

Fontos tudni, hogy a társasház nem tilthatja meg általánosan az állattartást, kivéve akkor, ha erről minden tulajdonos egyhangúan döntött. Azonban ha az állattartás zavarja a többi lakót – például rendszeres ugatás, kellemetlen szagok vagy szennyezés formájában –, akkor már jogsértésről beszélhetünk. Olvasónk története alapján az említett társasházban rendszeresen a lépcsőház takarítása után viszik ki az állatot, amely útközben el is végzi a kis- és nagy dolgát.

A Polgári Törvénykönyv szerint minden tulajdonos szabadon használhatja a saját lakását, de nem zavarhatja a többieket a jogaik gyakorlásában. A folyamatos ugatás vagy a közös terület szennyezése akár birtokháborításnak is minősülhet. Ilyenkor a sértett fél kérheti a közös képviselő közbenjárását, sőt, súlyosabb esetben bírósághoz is fordulhat. A kutyatulajdonos felelősséggel tartozik az állat viselkedéséért, és köteles biztosítani, hogy a kutya ne veszélyeztesse vagy zavarja a lakóközösséget.

Mit tehetünk zavaró állattartás esetén?

  • Ha a szomszéd kutyája rendszeresen ugat, vagy például a lépcsőházba piszkít, első lépésként érdemes barátságosan jelezni a problémát az állattartónak – lehet, hogy nincs is tudatában a helyzetnek. Ha ez nem hoz eredményt, akkor a közös képviselőhöz lehet fordulni, aki a társasházi szabályzat alapján felszólítást küldhet, vagy közgyűlés elé viheti az ügyet.
  • Végső esetben bírósági úton is lehet jogorvoslatot kérni, például birtokháborítás vagy zaklatás miatt, különösen, ha az eset hosszú időn keresztül fennáll, és bizonyíthatóan sérti a lakók nyugalmát.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában