2025.04.07. 06:00
Fontos változások, a bankautomatáké és a bankkártyáé a jövő
A nyugdíjasokra is ráerőltetik a modernizációt? Az ATM-telepítési programnak köszönhetően a bankkártya használata is sűrűbb lehet.

Az ügyfélkapu és a DÁP után egy újabb dologgal kell megbirkóznia azoknak, akik nem a digitális világban élnek.
Forrás: MW
Fotó: Huszár Márk
A vidéki településeken zajló ATM-telepítési program célja a pénzügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférés javítása. Azokban a falvakban, ahol eddig nem volt bankfiók vagy bankautomata, a lakosoknak más településekre kellett utazniuk készpénzért. Az új ATM-ek helyi elérhetősége kényelmet és biztonságot nyújt, főként időseknek és a digitális bankolás világában kevésbé jártas felhasználóknak.

Fotó: Huszár Márk / Forrás: MW
ATM-ek a vidéki falvakba, a bankkártya jövő
A program hozzájárulhat a pénzügyi egyensúlyhoz: csökkenti a város és vidék közötti szolgáltatási különbségeket, és ösztönözheti a bankszámlák, bankkártyák használatát. Emellett a helyi ATM jelenléte erősítheti az intézményekbe vetett bizalmat is, és segíthet leküzdeni a digitális szolgáltatásokkal szembeni bizalmatlanságot. Emlékezhetünk például, hogy az ügyfélkapu plusz és a DÁP bevezetésekor is mekkora volt a felháborodás.
A téma kapcsán megkerestünk több nyugdíjast is, a vélemények pedig felemásnak bizonyultak. Volt, aki úgy nyilatkozott, örül, hogy bár ezentúl is buszra kell ülnie, ha ATM-hez szeretne eljutni, de nem kell egy nagyobb városig elutaznia, a szomszédos községbe hamarabb eljut. Megjegyezte: kár, hogy az 1000 fő alatti községek, falvak egyelőre nem részesülnek az ATM-ek telepítéséből. Természetesen akadt olyan is, aki szerint ez a készpénzhasználat megszüntetésének egyik első lépcsőfoka, hiába tűnik úgy, hogy „házhoz jön a készpénz”.
A telepítési forgatókönyv:
- Első kör: a 2000 fő feletti településekre összpontosítanak, mivel ezek lakossága általában indokolja az ATM-ek telepítését (kevés olyan 2000 fő feletti település van, ahol jelenleg nincs ATM).
- Második kör: az 1000–2000 fő közötti települések következnek, ahol szintén szükséges lehet az ATM-ek elhelyezése a lakosság igényei alapján.
A távlati cél pedig, hogy mindenhol legyen automata. A 2024. január 1-i népességadatok szerint Magyarországon 1835 olyan település van, ahol kevesebb mint 1000 ember él.
Vidéki ATM: előnyök és hátrányok
A készpénz helyi elérhetősége a kisvállalkozásokat is támogatja. Ha a lakosok helyben juthatnak készpénzhez, nagyobb eséllyel vásárolnak helyi boltokban, piacokon, ami élénkíti a helyi gazdaságot, növeli a forgalmat és ösztönözheti új vállalkozások indulását is.
Ugyanakkor a program több kockázatot is rejt. Az ATM-ek telepítése és fenntartása költséges, különösen ott, ahol alacsony a használati igény. Egy automata éves működése akár 10 millió forintba is kerülhet, amit a bankok – mivel ebből kevés bevétel származik – a szakértők szerint várhatóan részben az ügyfelekre hárítanak.
A bankok szkeptikusak az intézkedés kapcsán
A Magyar Bankszövetség szerint a készpénzhasználat ösztönzése helyett inkább a digitális fizetési megoldások fejlesztésére lenne érdemes fókuszálni. Egyes cégek – mint a Revolut vagy a Wise – nem járulnak hozzá az ATM-hálózat kiépítéséhez, mégis élvezik annak előnyeit, ami versenyhátrányt okozhat a hazai bankok számára.
Az ATM-ek jelenléte a digitális fizetési szokások elterjedését is elősegítheti. A készpénzhez való biztonságos hozzáférés megnöveli a lakosság bizalmát, így bátrabban kipróbálhatják a bankkártyás vagy elektronikus fizetést, miközben megtartják a készpénzt mint biztonsági tartalékot. Ez azért is lehet fontos, mert sok nyugdíjas ódzkodik a bankkártya használatától, ám a jövő a készpénz megszűnése felé mutat.