Ellenőrzés

2025.04.05. 10:30

Hűtőket is górcső alá vesz a hatóság

A sütők és páraelszívók energiahatékonysági jelöléseivel sok gond volt tavaly. Idén a hűtőket, fagyasztókat, bortartókat veszi górcső alá a hatóság.

Hűtőket is górcső alá vesz a hatóság

Fotó: Bencsik Ádám

A hűtők, fagyasztók és bortárolók energiahatékonysági címkézést kiemelten vizsgálja a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a hagyományos és online kereskedelemben egyaránt. 

hűtő energia hatóság
A hűtők, fagyasztó, bortartók energiahatékonyságot jelző címkéit vizsgálja  a hatóság.
Fotó: Homoki Attila

Tavaly a sütők energiacímkéit ellenőrizték, idén a hűtőkét vizsgálják

A szabályozás 2021. március 1-jével visszatért az A-tól G-ig terjedő energiaosztályokhoz, azaz új, könnyebben értelmezhető és informatívabb energiacímkék jelentek meg, amelyek használata a boltokban és a webáruházak termékismertetőiben is kötelező. Az újítással egyszerűbbé vált a jelölési rendszer használata és megértése, illetve ezzel együtt szigorodtak a problémás esetek következményei is. Az immár négy évvel ezelőtt bevezetett új címke egységes, színnel is jelzett, A-G skálát használ az összes termékre vonatkozóan - ezzel együtt az A+++/A++/A+ jelzések megszűntek.

Az NKHF közlése szerint az energiahatékonysági címkézés rendszerének célja annak biztosítása, hogy a fogyasztók pontos összehasonlító információkhoz jussanak a háztartási készülékek műszaki jellemzőiről, ezzel segítve az igényeknek megfelelő berendezés kiválasztását. Fontos továbbá azért is, mert a címkézés ösztönözi a gyártókat a készülékek energiahatékonyságának további javítására.

A hirdetések ellenőrzését is magába foglaló vizsgálatokat áruházláncok, üzletláncok egységeiben, műszaki áruházakban, szaküzletekben, valamint egyéb kiskereskedelmi egységekben és webáruházakban lefolytatja a hatóság. 

Tavaly hasonló ellenőrzés keretében a háztartási sütők és a páraelszívók ellenőrzése állt a fókuszban - a vizsgált üzletek csaknem felénél állapítottak meg valamilyen jogsértést, az összesen ellenőrzött mintegy 1500 készülékből több, mint 800 esett kifogás alá, azaz a kifogásolási arány 51 százalékos volt. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában