2025.04.16. 20:00
Kártyavárként omolhat össze a pécsi hulladékos cég
Lapunk munkatársának már hónapokkal ezelőtt jelezték, komoly elszámolási vita kerekedhet a MOHU és a pécsi Dél-Kom Kft. között. Jelen állás szerint közel félmilliárdot bukhat a városi kézben lévő vállalat, de a Mol leányvállalatával a jogvita még durvább következményeket is hozhat.

Forrás: MW
Fotó: Fehér Gábor
Egy meglehetősen részletes és bonyolult beszámoló kerülhet a csütörtöki közgyűlés elé, amely a pécsi önkormányzat áttételes tulajdonában lévő, Biokom leányvállalata, a Dél-Kom Kft. és a MOHU közötti súlyos jogvitáról és pénzügyi problémákról szól. A jelentés lényege az, hogy a városi cég és a MOL vállalata között súlyos elszámolási probléma merült fel amiatt, hogy a MOHU szerint a pécsi cég nem megfelelően válogatta a hulladékot, ami miatt jelentős, több mint 600 milliós kiesése keletkezett.

A MOL hulladékgazdálkodási koncesszióért felelős cége, a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. évente 4-5 millió tonna hazai hulladék kezelésére vonatkozó koncessziót két éve nyerte el. Ennek keretében szerződött le alvállalkozókkal, amelyet helyben a Kaposvári Hulladékgazdálkodási Nkft. koordinál.
Lapunk munkatársának már hónapokkal ezelőtt jelezték, hogy a pécsi válogatómű körül nincs minden rendben, mert a MOHU szerint nem teljesen szabályosan válogatták át hulladékokat. Álláspontjuk szerint mintegy 3200 tonna szemétről van szó, de az önkormányzati előterjesztés szerint 457 tonna lehet a vita tárgya során érintett mennyiség.
Az ügyben belső ellenőrzés is elindult, hogy kiderüljön, hogy pontosan mi történt, valamint munkaügyi meghallgatás is történt.
A MOL vállalatával a jogvita bedöntheti a városi céget
A MOHU első körben 611 milliót kért a pécsi cégtől – gyakorlatilag ennek nagy része az el nem végzett válogatása utáni jogosulatlan követelés –, amit a márciusi egyeztetésen 458 millióra csökkentettek. A pécsi önkormányzat előterjesztése szerint érdemes lenne megállapodni a MOHU-val, mert a további jogvita azzal is járhat, hogy a későbbiekben nem szerződnek le a pécsi céggel.
Egy peres eljárás olyan bizalomvesztéses helyzetet generálna, ami mellett nem valószínű, hogy újra kötnék a Dél-Kom szerződéseit, így a Dél-Kom léte és ezzel akár a BIOKOM pécsi lakossági és intézményi alvállalkozói szerződései is kérdésessé válhatnak
– az önkormányzat szerint.