2025.05.12. 19:15
Átadták a Sokac-kör felújított székházát, elkezdődhet a Belvárosi templom helyreállítása
Magyarország azt üzeni a világnak, hogy igenis képes sok nemzetiség békességben élni egymás mellett szerte a Kárpát-medencében és egy országon belül - hangoztatta a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára Mohácson, a Sokac-kör felújított székházának átadóján. Az eseményen Hargitai János országgyűlési képviselő bejelentette, a kormány a szerb templom további felújítására húsz-, míg a veszélyessé vált, s ezért jelenleg zárva tartó belvárosi templom rekonstrukciójára ötszázmillió forintot biztosít.

Soltész Miklós az olvasókör székházának átadásán azt mondta: Magyarországon és a Kárpát-medencében a nemzetiségek azzal együtt képesek a békés együttélésre, hogy közöttük a történelem során sokszor próbáltak kívülről békétlenséget szítani.
Kitért arra, hogy napjainkban a világ más részein érthetetlen módon esnek egymásnak népek, nemzetek, és nyomják el egyes csoportok a körülöttük lévő népeket, nemzetiségeket. Magyarországon ezzel szemben hosszú ideje él együtt békességben tizenhárom nemzetiség, számukra hagyományaik, kultúrájuk megőrzésében a kormányzat is segítséget nyújt folyamatosan - emelte ki.
Pávkovics Gábor, Mohács polgármestere azt emelte ki, hogy a Duna-parti város "a nemzetiségek fővárosa", ahol a különböző nemzetiségek képezik a teljességet. Hozzáfűzte: a magyar nemzet akkor igazán erős, ha tiszteli a nemzetiségeket, Mohácson pedig a helyi nemzetiségek aktív hagyományőrző tevékenysége azért teljesedhetett ki, mert támogató közeg veszi őket körül.
A Mohácsi Sokacok Olvasóköre több mint száz éve működik, közel kilencven éve rendelkezik saját székházzal, amelynek felújítása több ütemben valósult meg az elmúlt években a magyar kormány és az önkormányzat támogatásával.
Az eseményen Hargitai János országgyűlési képviselő bejelentette, a kormány a szerb templom további felújítására húsz-, míg a veszélyessé vált s ezért jelenleg zárva tartó belvárosi templom rekonstrukciójára ötszázmillió forintot biztosít.
A mohácsi szerb ortodox templom rossz állapotban volt épületét már csaknem teljesen felújították az elmúlt években a kabinet több mint 115 millió forintos segítségének köszönhetően. A tetőzet korábbi cseréje után a beruházások során megállították a falak vizesedését, megújították a falazatot, kicserélték az épületet körülvevő térburkolatot és restaurálták a templom bútorzatát, az újabb támogatással válhat befejezetté a teljes rekonstrukció. A veszélyessé vált állapota miatt - bizonytalan időre - a kormányhivatal tavaly tiltotta meg a Szent Mihály (közkeletűbb nevén: Belvárosi) templom használatát.
Az 1770 óta álló műemlék többméteres körzetében veszélyzónát kellett kialakítani, amelyen áthaladni, s abban tartózkodni is tilos. Közölték azt is, hogy a döntés mindaddig érvényes, amíg a tulajdonos az épületen el nem végzi a szükséges javítási, felújítási munkálatokat, és az nem lesz ismét biztonságosan használható.
Több alkalommal is szemlézték a templomot, s kiderült, hogy az épület boltozatainak, gyámbolt-töveinek és főfalainak állapota jelentős romlást mutat. A repedések megnyíltak, tágasságuk megnőtt, és a boltozatmezőkön új repedések jelentek meg. Erre való tekintettel minősítették "veszélyes" állapotúnak.
A templom azóta sem látogatható, azonban a bejelentést követően rövidesen elkezdődhet a felújítása, ami várhatóan a mohácsi csata 500. évfordulójához kapcsolódó emlékévre való felkészülés jegyében 2026 augusztusáig be is fejeződik.