E-bicikli

2025.05.21. 12:00

Valami furcsa történik Pécsen, mehetünk gyalog - VIDEÓ

Olcsóbb mint a roller, mégis sorvadásnak indult. Bicikliút van: de hogy biciklis és bicikli lesz-e a jövőben a pécsi közösségi kerékpáros rendszerben, nem tudni.

A Pécsike Pécs közösségi elektromos kerékpár-rendszere, amelyet még 2019 előtti jobboldali városvezetés indított el. A rendszer célja az volt, hogy környezetbarát, gyors és egyszerű alternatívát nyújtson a városon belüli autós közlekedés mellett. A rendszert a Biokom NKft. működtetésébe adták akkor, hogy minden szezon előtt karbantartsa, majd tavasszal újra aktiválja a kerékpárokat. Télen a szolgáltatás szünetelt, a kerékpárokat ilyenkor visszagyűjtötték és felkészítették a következő szezonra. A rendszert 7 állomással és 70 elektromos rásegítésű kerékpárral működtették  – a múlt idő használata ugyanakkor azért indokolt, mert egyelőre nem tudni, hogy hány bicikli van forgalomban a városban. Ha hinni lehet a pecsike.hu-n közölt adatoknak, akkor ennek töredéke elérhető a dokkolóállomásokon, mindössze 22-őt számolhattunk meg. 

Bicikli, pécs, pécsike
Bicikli is alig van, dokkolókat pedig már le is ragasztották

Elsorvad a rendszer?

Azért sem feltétlenül tűnnek teljesen naprakésznek az adatok, mert a Szepessy Ignác utcai állomás kapcsán például azt írják, hogy három bicikli mellett van még 13 szabad dokkoló, csakhogy hétfői ottjártunkkor mindössze 1 bicikli volt bent, és a dokkolók többsége, a 20-ból 16 le volt ragasztva, használaton kívül volt. Hasonló a tapasztalat a 400 ágyas klinika melletti állomásnál is. Mindeközben a várost elárasztották a sokkal balesetveszélyesebb rollerek is, amik konkurenciát jelentenek. 

 

Olcsóbb sokkal a bicikli

Nem csak biztonságosabb, hanem sokkal olcsóbb is a kerékpár, hiszen a használati lehetőségért fizetendő 24 órás jegy 350, a 72 órás jegy 700 és 7 napos jegy 1.200 forintba kerül (heti, féléves és éves bérlet is van). Ehhez jön hozzá még a tényleges használat után fizetendő díj, ugyanakkor az első félóra ingyen van, utána például a 30-60 perc közötti időtartamért 250 forintot kell fizetni. 

Ehhez képest a rollerek után 230 forintos kioldási díjat, majd pedig percenként 54 forintot kell fizetni. Ez azt jelenti, hogy félórányi rollerezés 1850 forintba kerül, míg a biciklizés mindössze 350. De még nagyobb a különbség, ha egy órát veszünk alapul, hiszen akkor a rollerezés 3470 forintba kerül, míg a biciklizés 600 forintba. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában