MI és jog

2025.05.15. 09:47

Mesterséges intelligencia az emberkereskedelem ellen? A pécsi jogi karon erről tanácskoznak

Május 14-én vette kezdetét a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán az az angol nyelvű nemzetközi konferencia, amely az emberkereskedelem elleni küzdelem innovatív kutatási megközelítéseit helyezi a középpontba.

Az „Innovatív kutatási megközelítések az emberkereskedelem elleni küzdelemben” című háromnapos konferencia célja, hogy hidat építsen a tudományos világ és a gyakorlati szakemberek között, és bemutassa azokat az új kutatási irányokat és jógyakorlatokat, amelyek segíthetnek e globális probléma visszaszorításában. A konferenciát a PTE ÁJK-n működő Emberkereskedelem elleni küzdelem kutatócsoport szervezi, és a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) támogatásával valósul meg, a holland rendőrség közreműködésével.

„Innovatív kutatási megközelítések az emberkereskedelem elleni küzdelemben” nemzetközi konferencia a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományai Karán. Fotó: PTE ÁJK

Már az első napon betekintést nyerhettek a résztvevők a holland rendőrség proaktív stratégiájába, amely az emberkereskedelem korai felismerésére és megelőzésére fókuszál: Jorn van Rij, a PTE vendégprofesszora és a holland rendőrség szakértője tartott előadást az emberkereskedelemről, mely Baranyában sem ismeretlen probléma.

Az első előadó dr. Jorn van Rij volt, aki 2023-ban Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetésben részesült 

A konferencia második napján, azaz május 15-én, a szakmai programok sora folytatódik: nyolc különböző országból érkező kutatók és gyakorlati szakemberek – többek között az International Justice Mission és a Victim Support Europe képviselői – tartanak előadásokat a témában.

A program tematikája széleskörű: a résztvevők megismerhetik, hogyan segíthet a mesterséges intelligencia az emberkereskedelem felderítésében, hogyan térnek el az EU-tagállamok jogi keretei, valamint betekintést kapnak olyan kvalitatív kutatások eredményeibe is, amelyeket például Magyarországon és Georgiában végeztek. Szó lesz továbbá arról is, miként tudnak hatékonyan együttműködni a civil szervezetek és az állami szereplők a prevenció és az áldozatsegítés területén.

A konferencia május 16-án, pénteken egy záró kerekasztal-beszélgetéssel ér véget, ahol hazai és nemzetközi szakértők osztják meg gondolataikat arról, hogyan lehet az egyetemeket és civil partnereket még aktívabban bevonni az emberkereskedelem elleni küzdelembe.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában