2025.05.21. 17:30
Még a NASA űrhajósai is megéreznék, ha ők nem lennének
Május 20-án a világ a méhekre figyel: ezen a napon ünnepeljük világnapjukat. A méhek szerepe felbecsülhetetlen az ökoszisztémában és az élelmiszer-ellátásban. Erről beszélgettünk Bohuny Tiborral, a Janus Pannonius Mézlovagrend tagjával, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület komlói szervezetének elnökével.
„A méhek az egyik legfontosabb beporzó lények. Minden harmadik falat étel, ami a tányérunkra kerül, összefügg a méhek munkájával” – kezdi Bohuny Tibor. A méhek nemcsak mézet termelnek, hanem segítik a mezőgazdasági kultúrák fennmaradását és a biodiverzitást. „Nélkülük nem működne a természet vagy a mezőgazdaság, rengeteg növényfajta és így állati faj is eltűnne, ha eltűnnének a méhek.”

Fotó: MW
Milyen veszélyek leselkednek a méhekre?
A méheket több oldalról fenyegetik veszélyek. Természetes ragadozóik – például a madarak – gyakran fészkelnek a kaptárak közelébe. Korábbi cikkünkből kiderült az is, hogy az idei fagy sem tett jót a méhpopulációnak. Ennél azonban nagyobb gondot jelentenek a mesterséges, emberi tevékenységből eredő problémák. „Sok mezőgazdaságban használt vegyszer nem méhbarát. Az utóbbi időben szerencsére elindult egy párbeszéd a földművesekkel, és sokan már figyelembe veszik, mikor permeteznek. Ez pozitív változás. Egy hektár napraforgó akár egymillió forintot is hozhat, a méhek által végzett beporzás ezt tovább növeli.”
Kihívásokkal néznek szemben, de otthon is segíthetünk
A méhek védelme nemcsak a szakemberek dolga. „Még panellakásban is tudunk segíteni. Ha az erkélyre mézelő virágokat ültetünk, már tettünk valamit” – mondja Bohuny.
A gyerekek oktatása is fontos:
„Az iskolában is tanítjuk, hogy ha rászáll egy méhecske, nem bántani akar, csak megpihen. Nem kell agyontaposni. A kertben kis mézelő rétet alakíthatunk ki.”
A magyar méz, különösen az akácméz, világhírű – ám az időjárási szélsőségek miatt a termés évről évre kiszámíthatatlanabb. Emellett komoly problémát jelent az olcsó, gyakran hamisított importméz. „Ukrán, kínai, sőt japán méz is megjelenik a piacon, nyomott áron, és ez kiszorítja a hazai termelőket. Közben a méz igazi superfood: minden benne van, amire az embernek szüksége van – nem véletlen, hogy a NASA is ezt adja az űrhajósainak.”
Szeressük őket, nélkülük megáll az élet!
Sokan tartanak a méhektől, pedig – ahogy Bohuny mondja – csak akkor támadnak, ha kolóniájuk vagy saját testi épségük veszélybe kerül. „Amúgy békések, nem azért élnek, hogy bántsanak bennünket.”
„Ha egymásra és a méhekre figyelünk, megsegíthetjük saját magunk életét is” – fogalmazza meg üzenetét Bohuny Tibor. A Mézes Reggeli program keretében ezen a héten is két óvodába látogat el, ahol a gyerekeket a környezettudatos életmódra tanítják. „Minden út egy lépéssel kezdődik – a gyerekek nevelésével egy szebb jövőt építhetünk.” Végül arra buzdít mindenkit, hogy „Vásároljunk mézet közvetlenül a termelőktől! Így nemcsak a méhekért, de a hazai méhészekért is sokat teszünk.”