2025.05.24. 10:00
Milliós bírságot vonhat maga után a zöldhulladék szabálytalan elégetése
Minden kerttulajdonos tudja, hogy az évnek ebben az időszakában milyen kihívásokkal szembesíti az embert a zöldhulladék kezelése. Bár már évek óta szigorú szabályok vonatkoznak a zöldhulladék megfelelő kezelésére, sokan még most sincsenek tisztában a szabálytalanságok következményeivel, a súlyos bírságokkal.

Sok veszélyt rejthet az égetés.
Fotó: MW
A kertekben keletkező zöldhulladék kezelésének legegyszerűbb módja sokak számára az, hogy a kertben gyújtanak tüzet és égetik el a zöldhulladékot. Ez azonban nemcsak a szomszédnak okoz kellemetlenséget a füstszaggal, hanem a környezetünkre is káros hatással van, ezáltal pedig ránk is. A füstből a természetre és az egészségre is rendkívül káros anyagok kerülhetnek a levegőbe.

Fotó: MW / Forrás: MW
Ráadásul bizonyos fokig tilos is. A környezet védelmének általános szabályairól szóló törvény egyértelműen kimondja, hogy 2021. január 1-jétől országosan tilos a zöldhulladék égetése. A dolog mégsem ennyire egyszerű – ezért tilos csak bizonyos fokig –, mert a jogszabály lehetőséget biztosít az önkormányzatoknak, hogy helyi rendeletben szabályozzák az avar és a kerti hulladék égetését. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy vannak olyan települések, ahol egyáltalán nem szabad avart égetni, máshol kijelölt időzónák biztosítják a legális égetést.
A vonatkozó szabályok megszegéséről így szól a rendelkezés: „bármely anyag a jogszabályi előírásokat megszegve, illetve engedély nélkül a nyílt téren történő égetése természetes személy esetén 300 ezer forint, bármely anyag a jogszabályi előírásokat megszegve, illetve engedély nélkül a nyílt téren történő égetése gazdálkodó szervezet, illetve jogi személy esetén 2 millió forint bírságot vonhat maga után.”
Baranya városaiban általában, így többek között Pécsen, Komlón, Szigetváron is jellemzően a teljes tiltás van érvényben. Ugyanakkor ezeken a településeken szervezett módon zajlik a zöldhulladékok begyűjtése. A feltétel egyértelmű: kötegelve, vagy zsákolva szállítják el a zöldhulladékot.
A szervezett szállítással párhuzamosan az önkormányzatok a szolgáltatóval együttműködve kampányszerűen szerveznek akciókat, amelyek során komposztáló edényeket osztanak ki az igénylők között. A komposzt készítése ugyanis a másik hatékony és környezetkímélő módja a keletkezett zöldhulladékok kezelésének és hasznosításának.
A zöldhulladék kezelését a turisták által kedvelt településeken is szigorú feltételekhez szabják
A zöldhulladék kezelését, és annak szabályozását ugyancsak komolyan veszik Baranya azon kisebb településein – így például Orfűn, Sikondán, a Villányi Borvidék falvaiban –, ahol több turista is megfordul. Ezeken is többnyire a teljes tiltás a jellemző. Ugyanakkor a megye több térségében az apróbb falvakban szabályozottan – az év adott időszakában, illetve meghatározott napokon – engedélyezik a zöldhulladék égetését, de természetesen csak a biztonsági előírások betartásával.