Digitális természet

2024.11.03. 20:20

Zsebre vághatjuk a tanösvényeket, ha letöltjük okostelefonunkra

A tanösvény jó dolog a kirándulónak! A tanösvény drága dolog a létesítőnek! A tanösvénytábla könnyű célpont a vandál rongálóknak! Ki az erősebb? Költői a kérdés, mert sajnos rendszerint az utóbbiak…

Akkor nem érdemes új tanösvényt kialakítani? De! Mindenképpen! Valószínűleg ezen célokból kifolyólag is született meg a füzetes tanösvény gondolata. De, hát semmi sem fenékig tejfel, van egy-két probléma ezzel a típussal is! Hiába találunk eszményi helyet, a biztonságosan bemutatható természeti értékek tömkelegét, ha nincs olyan pont, ahol a bejáráshoz elengedhetetlen füzethez folyamatosan hozzá lehet jutni. Emellett mit tegyünk, ha a nyomda kinyomtatott több ezer példányt és közben levágták az erdőt, örökre leengedték a halastavat, felszántották a gyepet? Vagy egyszerűen csak a terjedelmi korlátok miatt nem tudjuk az összes évszakra jellemző, mindig változó élővilágot bemutatni? Van megoldás: hívjuk segítségül a modern technikát!

 - olvasható a DDNP hírlevelében.

Ezt tették 2008-ban a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai, amikor a Zselici Tájvédelmi Körzetben, a Kaposvár melletti Töröcskén új tanösvény terveit fontolgatták, és létrehozták az ország első e-tanösvényét. 

De mi is az az e-tanösvény? Egy olyan bemutatóhely, ahol a terepen csak a legfontosabb tudnivalókról tájékoztató indító táblával, az útvonal végigjárását segítő jelekkel,valamint az egyes állomásokat jelölő számokkal találkozhatunk. Az információkhoz, érdekességekhez, tudnivalókhoz pedig kétféleképpen lehet hozzájutni: vagy a kezdőtáblán elhelyezett, okostelefonnal beazonosítható QR-kód leolvasásával, vagy az igazgatóság honlapjáról letöltött, és előzetesen kinyomtatott vezetőfüzet segítségével. Ez a módszer nem csak nagyságrendekkel kisebb létesítési és fenntartási költséget tesz lehetővé, hanem környezetvédelmi szempontból is sokkal előnyösebb, mivel csak a ténylegesen szükséges számú füzet kerül kinyomtatásra. Ráadásul a közölni kívánt információ folyamatosan aktualizálható, változtatható, akár az évszakokhoz igazítható.

Az első, a terület jellemző madárfajáról elnevezett Fekete harkály e-tanösvény a Zselici Tájvédelmi Körzet sajátos élővilágának ismertetése mellett, az igazgatóságunk vagyonkezelésében lévő erdőterületen végzett, a folyamatos erdőborítás megvalósítása érdekében folytatott munkáját is bemutatja. A kedvező tapasztalatok nyomán új etanösvényeket is létesítettünk, de leromlott (vagy sajnos inkább lerombolt) állapotú táblás tanösvényeinket is elkezdtük átalakítani az új formára. Így várja a Boronka-melléki Tájvédelmi Körzetbe kirándulókat a mesztegnyői kisvasút kakpusztai végállomásától induló Tőzike etanösvény és a régi, Belső-Somogyi életet felidéző Eltűnt puszták nyomában e-tanösvény. 

A Nyugat- és a Kelet-Mecsek Tájvédelmi Körzet is bővelkedik látnivalókban. A Kövirózsa etanösvény a Jakab-hegy csodás földtörténetét és természeti kincseit, a Denevér e-tanösvény az Abaligeti-barlang környékének, a karsztvidéknek a látnivalóit, a Kismély-völgyi Pro Silva etanösvény pedig a természetes erdők működését, az ehhez alkalmazkodó erdőgazdálkodás szükségszerűségét ismerteti. 

Teljesen hasonló tematikájú az Óbányai Pro Silva e-tanösvény is, ellenben a villányi Templom-hegyen kialakított Ammonitesz e-tanösvény a terület geológiai érdekességeinek, ősmaradványainak megismerésére kalauzol. A Dél-Mezőföldi Tájvédelmi Körzetben két tanösvény is bővíti az új rendszerű bemutatóhelyek sorát. A Paks melletti Ürge-mezőn egy táblás tanösvény kiegészítéseként működik az Ürge e-tanösvény, míg igazgatóságunk nagydorogi majorjának környezetében, a Szenes-legelőn kijelölt Cikta e-tanösvény a homokpuszta élővilága mellett bepillantást nyújt egy régi magyar juhfajta, a cikta tenyésztésének körülményeibe is. 

A Dunaszentgyörgyi-láperdő Természetvédelmi Területen, a láperdőt átszelő Brinyó-csatorna két partján kialakított Brinyó e-tanösvényt végigjárva jellegzetes vizes élőhelyekkel, az ide kötődő növény- és állatfajokkal, valamint az idegen tájakról behurcolt özönfajok okozta problémákkal is megismerkedhetünk. Szintén vizes élőhelyen, Dráva menti ártéri környezetben, a Duna-Dráva Nemzeti Parkban létesült a Hód e-tanösvény. 

A Révfalu községből induló tanösvény egyes szakaszain hazánk leggyorsabb folyású és legtisztább vizű folyója, a Dráva kíséri utunkat. Megnézhetjük amint a Korcsina-csatorna beletorkollik nagyobb testvérébe, ligeterdőkön és tölgyeseken halad keresztül az utunk, és végül a révfalui kápolnát is megcsodálhatjuk.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában