Közel az évforduló

2025.01.03. 12:00

A legnagyobb magyar vérengzések egyike is nálunk történt

A halálos áldozatok szinte megszámlálhatatlanok voltak, a legnagyobb magyarországi vérengzések egyike minden bizonnyal a mohácsi csatához köthető. A csata más- illetve harmadik napján mintegy kétezer foglyot végeztek ki, az áldozatok többsége tömegsírba került.

Már csak alig több mint egy év és elérkezik az 500. évforduló, amelyen nemcsak a mohácsi csata,  hanem az abban elhunyt áldozatok emléke előtt is tisztelgünk méltó emlékezés keretében. A kerek jubileum előkészületei kapcsán szinte fél évente kerülnek nyilvánosságra újabb és újabb kutatási eredmények – ezek képviselői olykor vitába is szállnak egymással, ám a csata eseményei már egészen részletesen körvonalazódnak.

Az áldozatok számát becsléssel határozták meg a mohácsi csata után
Az áldozatok között volt II. Lajos magyar király is.
Fotó: MW / Forrás:  MW

Az egymást ezen a téren erősítő leírások szerint az 1526. augusztus 29-én nagyjából délután fél háromkor elkezdődött összecsapásban II. Lajos magyar és cseh király mintegy 22-25 ezer fős hadserege megsemmisítő vereséget szenvedett el az Oszmán Birodalom szultánja és az iszlám világ kalifája, I. Szulejmán jelentős túlerőben lévő 60-65 ezer fős seregétől. A csatában hősi halált halt a király és Tomori Pál kalocsai érsek, a keresztény had egyik fővezére, valamint Szalkai László esztergomi érsek, Szapolyai György szepesi gróf, a királyi had másik fővezére, továbbá öt püspök és tizenhat zászlósúr is. A királyi sereg teljes veszteségét mintegy 12–15 ezer főre becsülik, tehát a magyar had több mint fele odalett – olvashatjuk az Origo.hu összefoglalójában.

Az áldozatok számát többnyire becslésekkel írták le a különböző történelmi források

A korabeli források megegyeznek abban, hogy a török fogságba került 1500-2000 keresztény foglyot másnap, vagy a rá következő napon, 1526. augusztus 30-án, vagy 31-én a szultán személyes parancsára kivégezték. A vérengzés leírásában azonban vannak bizonyos eltérések.

  • „Amikor megkapta a hírt (ti. a szultán), elrendelte, hogy az egész táborban vágják le mindazoknak a raboknak, vagyis a szakállat viselőknek a fejét, akik a csatában vagy az előtte és utána tartott portyákon estek fogságba: ezek mind meghaltak” – írja például Zárai Jeromos, Frangepán Kristóf gróf helytartója 1526. október 22-én kelt levelében Giovanni Antonio Dandalónak. 
  • Brodarics István, II. Lajos király kancellárja – később pécsi, majd váci püspök –, aki a király kíséretében maga is részt vett a csatában, az 1527-ben Krakkóban latin nyelven kiadott forrásértékű „De conflictu Hungarorum cum Turcis ad Mohacz verissima historia” könyvében ugyanakkor így ír a keresztény foglyok tömegese kivégzéséről: „A csatát követő napon a foglyok közül ezerötszázat, közte a főnemesség nagy részét egybegyűjtötték, és a győztes sereg előtt lefejezték, a császár vérükkel áldozván isteneiknek...”
     
  • A csatához kapcsolódó török források pontosan leírják a kivégzés módját is, ezek a részletek inkább már csak az erős idegzetűeknek valók. Ibn Kemál, vagy ismertebb nevén Kemálpasazáde török történetíró és iszlám vallástudós, akit Szulejmán nevezett ki sejk-ül-iszlámnak, vagyis legfőbb oszmán vallási vezetőnek, az 1526 után keletkezett és a mohácsi csatáról írt „Mohácsname” című művében így ír erről: „Parancs adatott ki, hogy senki ne tartson meg magánál foglyokat; ezért a kézre került lovasokat és gyalogosokat mind a kivégzési helyre vezették. E szerencsétlenek nyakát a bosszúállás kardjának hüvelyévé tették, s így végrehajtották a legfelsőbb parancsot.” Ferdi efendi „A törvényhozó Szülejmán szultán története” című munkájában pedig ezt írja: „Mikor aztán épen és zsákmánnyal terhelten visszaérkeztek, a hadifoglyokat a padisah parancsa következtében a magas dívánba vezették, hol oly sok gonosz természetű hitványnak leütötték a fejét, a többiek pedig, a rabszolgaság bilincsébe veretve, tulajdonosaik kezében maradtak.” A források egyértelműen arra utalnak tehát, hogy a foglyokat tömegesen lefejezték.

 

Ugyanakkor a csata körzetében feltárt tömegsírokban talált csontvázak arról tanúskodnak, hogy azokban nem csak a kivégzetteket, hanem az ütközet közben halálos sebet kapott katonákat is elhantoltak.

A közelgő fél évezredes évforduló méltán mozgatja meg a hazai és nemzetközi történész és múzeológus műhelyeket, és bár a mohácsi csata az egyik legjobban dokumentált hazai történelmi esemény, az elkövetkező mintegy másfél esztendő minden bizonnyal hoz még izgalmas fejleményeket az egyik legnagyobb hazai vérengzést eredményező ütközetről.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!