2025.02.17. 13:41
Jókai Mór 200: A történetmesélő zsenire emlékeznek Pécsen és Bonyhádon
Idén kétszáz éve született Jókai Mór, a magyar romantikus irodalom egyik legnagyobb alkotója. A jeles évforduló alkalmából az Országgyűlés 2025-ös évet Jókai-emlékévvé nyilvánította, amelyhez a Magyar Művészeti Akadémia Pécsi Regionális Munkacsoportja is csatlakozott.
A Jókai Mór születésének 200. évfordulójára rendezett eseménysorozat első állomása Bonyhádon lesz február 18-án, majd Pécsen folytatódik március 1-jén. Az előadásokat Móser Zoltán, Balogh Rudolf-díjas fotóművész, etnofotográfus és író, az MMA Pécsi Regionális Munkacsoportjának rendes tagja állította össze, aki bevezetőt is mond a rendezvényeken.

Fotó: Csudai Sándor
Bonyhádon a „Beidézett Jókai” című zenés irodalmi esttel indul a programsorozat február 18-án, kedden 17 órakor a Vörösmarty Mihály Művelődési Központban. Az előadás középpontjában Jókai első regénye, az 1846-ban megjelent Hétköznapok áll, amelyben a szerző népdalokat használt mottóként. A program nemcsak az idézeteket eleveníti fel, hanem a dalokat is megszólaltatja. Közreműködnek: Pesti-Pusch Adrienn és Kovács Gábor. A belépés díjtalan.
Március 1-jén Pécsen folytatódik az emlékév programsorozata a Janus Pannonius Múzeum Néprajzi Osztályán (Rákóczi út 15.), ahol rendhagyó népzenei koncertre kerül sor „A beidézett Jókai – avagy a Hétköznapokról szombaton” címmel. Az eseményen Jókai és Petőfi barátságát és Jókai 1846-ban megjelent első, különös, alig ismert regénye, a „Hétköznapok” kerülnek a középpontba. Továbbá korabeli népdalok is megszólalnak Kurucz Réka és Havasréti Pál jóvoltából.
A JÓKAI200 emlékév rendezvényei tovább folytatódnak, májusban Szekszárd és Tevel is csatlakozik a programhoz. A rendezvények a Magyar Művészeti Akadémia Pécsi Regionális Munkacsoportja támogatásával valósulnak meg, lehetőséget kínálva, hogy közelebb kerüljünk a szeretett romantikus szerző, Jókai Mór művészetéhez és korához.
Jókai csillaga ma is fényesen ragyog
Jókai Mór népszerűsége több mint 150 éve töretlen. Lebilincselő történeteket mesélt el a magyar történelemről, kalandokról és emberi sorsokról. Színes, gazdag nyelvezete, páratlan mesélőkészsége és a romantika elemeit ötvöző izgalmas cselekményei minden korosztályt magával ragadnak. Regényei – mint „Az arany ember”, „A kőszívű ember fiai” vagy „Egy magyar nábob” – nemcsak a magyar irodalom klasszikusai, hanem a kultúránk és identitásunk fontos részei is. Jókai igazi történetmesélő zseni volt, aki olyan világokat teremtett, amelyeket az olvasók ma is szívesen fedeznek fel.