Bama.hu videó

2025.03.19. 11:00

A Pécsi „klub”, amelynek Liszt és Erkel is tagja volt (VIDEÓ+GALÉRIA)

A magyar komolyzene két kiemelkedő alakja, Liszt Ferenc és Erkel Ferenc is tiszteletbeli tagja volt annak a pécsi kórusnak, amelyről kedden koszorúzással és ünnepi koncerttel emlékezett meg a baranyai megyeszékely méltán híres kórusmozgalma. Kertész Attila Liszt Ferenc-díjas pécsi karnagyot még az esemény előtt kérdezte lapunk az 1847-ben alapított Pécsi Dalárda jelentőségéről.

A Pécsi „klub”, amelynek Liszt és Erkel is tagja volt (VIDEÓ+GALÉRIA)

A Pécsi „klub”, amelynek Liszt és Erkel is tagja volt

Kertész Attila felidézte, hogy a pécsi kórusmozgalom előzményei egészen 1846-ig a Pécsi Dalárda alapításáig nyúlnak vissza, amikor is Liszt Ferenc látogatást tett Pécsett. A világhírű zeneszerző és zongoraművész akkor néhány nagyon lelkes pécsi énekesnek egy kórusművet is írt Garay János egyik költeményére.

pécsi
Ünnepelt a pécsi kórusmozgalom. Képünkön Kertész Attila.

Gyakorlatilag ez indította el a mozgalmat, amelynek nyomán 1847-ben megalapították a Pécsi Dalárdát. Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc miatt a dalárda egy ideig szüneteltette működését, majd az együttes újraalakulására 1861-ben került sor – ismertette a karnagy.

Kertész Attila a megemlékezés keddi időpontjára utalva elmondta, hogy ismételt megalakulása után a Pécsi Dalárda 1862. március 20-án koncertezett először. Mint megtudtuk, a Pécsi Dalos Napot a Magyar Művészeti Akadémia által is támogatott szervező, a Pécs-Baranyai Kórus és Zenekari Szövetség ehhez a naphoz kapcsolta.

Pécsi Dalárda és Kodály

A keddi emléknapon megkoszorúzták a Pécsi Dalárda Apáca utca 10. szám alatt található emléktábláját, az együttest Dukits Dalma, a Pécs-Baranyai Kodály Társaság elnöke méltatta. A helyszínen a Liszt Ferenc Zeneművészeti iskola tanítványai énekeltek Meláth Anita vezetésével.

Kertész Attila arra is felhívta a figyelmet, hogy az időpont egyben közel van Kodály Zoltán halálának évfordulójához, ezért ilyenkor a világhírű zeneszerzőről mintázott Szent István téri szobornál is koszorúznak a pécsi kórusmozgalom tagjai.

A kedd kora esti ünnepi hangverseny helyszíne a Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziumának díszterme volt, ahol közönséget Dr. Vargha Dezső nyugalmazott főlevéltáros, a pécsi kórusmozgalom avatott kutatója köszöntötte. Az ünnepi hangversenyen fellépett a házigazda gimnázium Laudate női kara és vegyeskara Havasi Gábor vezényletével, a Kunváriné Okos Ilona vezette siklósi Tenkes Vegyeskar, a Pécsi Vegyeskar, a Kossuth-díjas Tillai Aurél vezényletével.

A koncertet a Pécsi Nosztalgia Énekegyüttes műsora zárta, mely együttest Kertész Attila vezényelte.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában