Van, mi földre húz, s van, mi égbe ér

2025.04.15. 18:12

Megható titkot őriz a pécsi Kálvária (GALÉRIA)

A pécsi Kálvária-domb története egészen felemelő, ha egy kicsit mélyebbre ásunk. A város fölé magasodó apró kápolna és a stációk a hívő közösség összefogásának erejét tükrözik. A Kálvária ma is várja a keresztútjárókat, idén nagypénteken, április 18-án 15 órakor járhatjuk és elmélkedhetjük végig Jézus szenvedéstörténeteinek állomásait.

Megható titkot őriz a pécsi Kálvária (GALÉRIA)

A Kálvária-dombi közös kőhordás egyik fő motorja volt Kele Pál, egykori belvárosi plébános.

Fotó: Laufer László (1990)

Több forrás szerint a Kálvária dombján álló kápolna története már a középkorba nyúlik vissza, a Krisztus passiójának stációit megörökítő állomások pedig a 18. században a városban működő jezsuita rend jóvoltából épültek meg. Az eredeti homokkő domborműveket öntöttvasból készült ábrázolások váltották, erről a Pécsi Napló tudósított 1895 szeptemberében. 

kálvária
Példaértékű összefogás alakult ki 1990-re a Kálvária felújtására.
Fotó: Laufer László (1990)

Kézről-kézre jártak a téglák, hogy újra méltó formát nyerjen a Kálvária

Évtizedekkel később, a kommunizmus idején azonban a Kálvária egyre elhanyagoltabbá, romossá vált. Egészen megható, hogy a rendszerváltás bekövetkeztével, már 1990 tavaszán elindult a közösségi gyűjtés, összefogás a helyszín felújítására. Végül Adományból 6,4 millió, a műemlékvédelmem által 10 millió forint gyűlt össze. Ezen túlmenően pedig Kele Pál egykori belvárosi plébános a pécsi városvédő egyesülettel összefogva kőhordó körmeneteket szervezett a helyszínre. A Kálvária-domb lábához felhalmozott építőanyagot élőlánc juttatta fel a kápolnához, kézről-kézre járatva minden egyes téglát, egyúttal felidézve azt is, hogy állítólag annak idején a 18. század elején szintén úgy kezdték építeni a pécsi Kálváriát, hogy minden hívő maga vitte a sajt tégláját, kövét. Azóta további felújítások is történtek a területen, de az bizonyos, hogy olyan emlékezetes összefogásra, mint kilencvenes évek eleji, szimbolikus erejű közösségi kőhordás, nem mindennap kerül sor Baranyában.


 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában