2025.05.24. 17:29
A PEAC gólkirálynője megtalálta Pécsen az egyensúlyt
A gólokat szórta, a pontokat nem a PTE-PEAC női kézilabdacsapata az NB II.-ben. Így Kovács Lilla és az együttes visszatérhet a második vonalba, s ismét éles meccseket játszhat majd. Mindehhez persze az is kell, hogy megmaradjon a kényes egyensúly a sportolók életében.

Forrás: Kovács Lilla
Pazar idényt futott a PTE PEAC-SIPO a női kézilabdacsapata az NB II. E-csoportjában, majd az F-fel összevont felsőházban, hiszen egyetlen egy pontot sem veszített el az év során, így az együttes egy év után visszatérhet az NB I. B-be. A gárda egyik kiemelkedő alakja volt Kovács Lilla, aki 18 találkozón 103 gólt szerzett, amiből 32 született hétméteresből. Ezzel az egyetemiek házi gólkirálynője lett.

Fotó: Löffler Péter
– Tiszta lappal indítottunk az NB II.-ben, mert ugye volt edzőváltás, illetve a csapat magja ugyan megmaradt, azért a keret is átalakult – kezdte érdeklődésünkre Kovács utalva arra, hogy Papp Lászlótól Székely Kata vette át nyáron az irányítást. – Úgy mentünk neki a bajnokságnak, hogy fel szeretnénk jutni. Így is edzettünk, készültünk. Tényleg, a Kata is nagyon komolyan vette mind az edzéseket, mind a meccseket. Tudtuk, ha egy gyengébb csapathoz vagy egy fiatalabb együtteshez utazunk, akkor is fel kell készülnünk, ugyanúgy beletettünk mindent a játékba. Senkit nem vettünk félvállról, ez segített hozzá minket a győzelemhez.
Az együttes játékosainak jelentős százaléka 2001 és 2006 között született, így természetesen nagyon jó egységet alkottak a lányok.
– Nagyon jó volt, hogy így hasonló korú játékosokból állt a csapat. Sokat jelent, hogy mindenki egyetemre jár és közös a cél – folytatta. – A tanulásban is motivál, hogy a szakon nem csak én vagyok, aki versenyszerűen sportol, hanem van egy szaktársam, aki szintén kézizik. Ő is tudja, hogy milyen ez, hogy nehezebb kicsit, mint a többieknek.
– Mivel ez egy egyetemi csapat, a Katáék, a vezetőség is jól kezeli, hogy sulizunk. Például a vizsga időszakban voltak olyan napok, amikor tényleg sokat kellett tanulni, és nem tudtam edzésre menni, akkor mondta Kata, hogy ez teljesen rendben van, mert számunkra ugyanolyan fontos, vagy fontosabb is, hogy a diploma meglegyen – tette hozzá.
Persze az edzéseket, mérkőzéseket, főleg, ha azok valamiért hétköznapra esnek, nem egyszerű összeegyeztetni az iskolával. Megtalálni benne azt a harmóniát, amiben mindkét helyen folyamatosan a maximumot tudja nyújtani az ember.

Forrás: Kovács Lilla
– Szerencsére nálunk ez egyensúlyban van. Vannak olyan tanáraim is, akik megértőek ebből a szempontból. Kikértem erre az évre az egyéni tanrendet, mert még az elsőben úgy gondoltam, nem kell. Próbálom úgy teljesíteni az iskolát, ahogyan a többiek, semmilyen könnyítéssel. Nekünk már az segítség, hogy a hiányzásainkat nem veszik úgy figyelembe, de igazából ezt se használom ki, mert ha nem vagyok ott, akkor lemaradok. Az inkább negatív lenne, szóval ezzel nem élek vissza. A legnagyobb problémám, hogy magasak a saját elvárásaim magammal szemben. Úgy dolgozom, hogy a kéziben és az iskolában is mindig azt tudjam nyújtani, amit szeretnék. Néha nagyon nehéz mind a kettőt összehozni. Ha a kézire fókuszálok jobban, akkor az a suliban meglátszik, ha fordítva, akkor megjön, hogy nem tudok menni, vagy nagyon kevés alvással esek be edzésre. Persze a Katának nem is kell mondani, ha nehéz napunk, hetünk van, látszik a fejünkön, és akkor azonnal úgy alakítja a munkát – részletezte.
Kovács Lilla a sporton kívüli életét is tudatosan építi
Lilla építészmérnöknek tanul a PTE-n, ami megkívánja a figyelmet.
– Kicsit speciálisabbnak mondanám ezt szakot, mert az elméleti órák is fontosak, meg a gyakorlati is, és nagyon időigényesek a feladatok, projektek, amiket csinálunk – árulta el amellett, hogy amikor egyetemet választott, akkor azt is felmérte, hol tudja a kézilabdát is mellette megfelelő környezetben űzni. Most pedig az élvonalból érkező megkeresést is visszautasított, hogy a tanulmányairól ne kerüljön le a fókusz.
Az egyetem is visszatartó erő volt. Nagyon nehéz lett volna, vagy lenne úgy folytatni a tanulmányaimat, hogy az NB I.-ben játszom. Lehet, emiatt csúsztam volna, amit nem szeretnék. Az NB I. B. is már egy félprofi osztály, szerintem ez a legideálisabb az iskola mellett. Persze szívesen játszanék a legmagasabb osztályban egyszer, ha úgy alakulnak a dolgok.
A pécsi lányok már nagyon várják, hogy kezdődjön a következő év, és igazi kihívásokkal találják szembe magukat, s most Lilla is úgy érzi, az elmúlt évek tapasztalataival helytállnak majd a magasabb osztályban.
– Nagyon szép eredményeket tudunk elérni, szerintem a középmezőnyben végezhetünk, vagy akár feljebb is. Nagyon sokat fejlődtünk. Itt Pécsen már a legelső évemben észrevettem, hogy mennyit léptünk előre, de ez az év így tényleg extra volt. A meccsek könnyebbek voltak, az nem adott annyit, mint az NB I. B-ben, de szerintem Kata és Szergej (Tolsztih Szergej másodedző – a szerk.) miatt nem tört meg a fejlődésünk – jelentette ki.