2005.03.23. 00:00
Békésebb lett mára a világ
Csaknem másfél évtizede teszi közzé jelentéseit a heidelbergi Nemzetközi Konfliktuskutató Intézet. A tudósok szerint tavaly enyhültek az ellentétek a világban.
Összesen 230 politikai ellenségeskedést, összetűzést számoltak össze a német egyetem munkatársai. (2003-ban öttel többet.) Három esetben háborúztak, 33 esetben komoly válság tört ki, a nyílt ellenségeskedések száma 66-ra, a lappangó ellentéteké 77-re rúgott. Előnyös fejlemény, hogy a háborúk száma tavaly tízzel csökkent, és a mérsékeltebb válságok is ritkábban fordultak elő.
A térképre pillantva megállapítható, hogy komoly konfliktusok főként az Európától délre fekvő területeket sújtják. Földrészükön csupán egyetlen ilyen található, Csecsenföldön. A háborúk egyike sem államok között tört ki, míg a 33 komoly válság is belső (törzsi, vallási, szakadár) okokra vezethető vissza.
Az összetűzések csaknem egyharmadával (81) Ázsia és Óceánia „büszkélkedhet”. Afrikában ennek kevesebb mint fele zajlik, míg Európa a dobogó harmadik helyét foglalja el. Ám földrészünkön jóval „békésebbek” és főként lappangók az ellentétek. A térképen nem szereplő Amerikában csupán néhány helyszínen (Haiti, Kolumbia) fordulnak elő összecsapások rendszerhű erők és a hatalom birtokosai között.
A válságok természetét tekintve a német kutatók ideológiai, hatalmi harcokat különböztetnek meg, illetve a területi követelések körüli ellentéteket, szakadár vagy kisebbségi törekvések között tesznek különbséget.
Béketeremtő, illetve válságkezelő erők a világ tizenhat helyszínén vannak jelen, ebből a magyarok tíz helyszínen. A Közel-Keleten 1948 óta nem sikerült megoldást találni, de Indiában és Pakisztánban is több mint ötven éve állomásoznak az ENSZ katonai megfigyelői.
Európa lecsendesedett, de súlyos a csecsen válság
Földrészünkön 2004-ben öszszesen 41 válságot, konfliktust lajstromoztak a kutatók, ám ezek erőssége többnyire az alacsonyabbak közé sorolható.A heidelbergi skála szerint az 5. fokozatot (háború) egyik sem éri el, csupán Csecsenföldön van komoly válság (4. fokozat).
Kilenc helyszínen lehet válságról beszélni (3. fokozat), töb-
bek között Spanyolországban (baszkok), Franciaországban (Korzika), Ciprus szigetén (görög–török ellentétek), Szerbia-Montenegróban. Szlovákiát és Romániát is megemlíti a heidelbergi kutatócsoport öszszegzése. Ezeknek az országoknak Magyarországgal van vitájuk a határon túli kisebbségek, illetve a bősi vízlépcső miatt.
A heidelbergi skála szerint az 5. fokozatot (háború) egyik sem éri el, csupán Csecsenföldön van komoly válság (4. fokozat).
Kilenc helyszínen lehet válságról beszélni (3. fokozat), töb-
bek között Spanyolországban (baszkok), Franciaországban (Korzika), Ciprus szigetén (görög–török ellentétek), Szerbia-Montenegróban. Szlovákiát és Romániát is megemlíti a heidelbergi kutatócsoport öszszegzése. Ezeknek az országoknak Magyarországgal van vitájuk a határon túli kisebbségek, illetve a bősi vízlépcső miatt. -->