2008.01.06. 16:38
Bálint gazda későn öregedő típus
Bálint György neve mindenki számára ismerősen cseng. Negyven éve lát el minket hasznos kertészeti tanácsokkal.
- Hogy kezdett televíziózni?
- Terlandai Mária - az egykori korcsolyabajnok - ötlete volt, hogy készít a városi kiskertekről egy sorozatot, és engem kért meg, hogy segítsek neki. Kéthetente ment a műsor az akkori egyetlen csatornán, még fekete-fehérben. Szegény kiskerttulajdonosokat ilyenkor megszállta az egész stáb, és kisajtoltunk belőlük azt a véleményt, hogy milyen jó, ha valakinek otthon terem mindenféle növény és zöldség. Ezek főleg kispesti, erzsébeti, pestlőrinci munkáscsaládok voltak, akik nagy szertetel és igyekezettel művelték a földjeiket. Ha meg kéne neveznem az inaséveimet ebben a szakmában, akkor nem a Kertészeti Egyetemet emelném ki, hanem ezeket az éveket, amikor megtanultam, hogy milyen bensőséges kapcsolat alakulhat ki ember és kert között.
- Hogy került az Ablakhoz?
- A műsor hosszú évekig ment, én békésen nyugdíjba mentem a főszerkesztői állásomból, és azt hittem, hogy már csak a saját kertem művelésével, és könyvírással foglalkozok majd. De 1981-ben váratlanul felhívott Peták István, az akkor induló Ablaknak főszerkesztője, hogy legyek a kertészeti rovat vezetője. Örömmel elvállaltam a munkát. Később más műsorokba is elhívtak, sokat foglalkoztatott akkoriban a televízió, bőven volt elfoglaltságom. Későn öregedő típus vagyok. De azóta már sikerült megöregednem!
- Az Ablak még mindig műsoron van.
- Igen, és a mostantól megint új formában jelentkezik. Feledy Péter főszerkesztő ismét csatasorba állított engem is. Örömmel teszem, mindig vannak új tapasztalatok, új irányzatok.
- Mik ezek?
- A mostani kertészeti előadásaimkor azt tapasztalom, hogy ma már nem akarnak gyümölcsfákat ültetni, egyrészt évekbe telik, míg termőre fordul, másrészt egyszerűbb megvásárolni a gyümölcsöt a hipermarketekben. Így elmarad a sikerélmény, amit a saját termény ad. A városi kertekben ma már a díszbokrok, díszfák, dísznövények divatosak. A magyar kertekben a leggyakoribb növény a rózsa mellett a szőlő volt. Mára háttérbe szorult. Pedig a csemegeszőlő remek dolog. Ha igaz, hogy közeledik a globális felmelegedés, akkor a csemegeszőlő termelési feltételei tovább javulnak, hiszen eredetileg mediterrán növény. Na és persze azt se felejtsük el, hogy a saját termény másik előnye: pontosan tudom, hogy milyen növényvédő szert használtam.
Bálint György
Született: 1919. július 28. Gyöngyös1941-ben kertészmérnöki oklevelet szerzett a budapesti Magyar Királyi Kertészeti Akadémián.
1942-45-ig munkaszolgálatos volt
1949-ben mezőgazdasági mérnökként diplomázott a Magyar Agrártudományi Egyetemen.
1981 óta állandó rovata van a Magyar Televízió Ablak című magazinjában (Bálint gazda).
1991-től főszerkesztője az MTV Gazdaképző című műsorának. Tizennyolc önálló kötete jelent meg, Gyümölcsöskert című műve hat kiadásban, kétszázezer példányban fogyott el.
1941-ben kertészmérnöki oklevelet szerzett a budapesti Magyar Királyi Kertészeti Akadémián.
1942-45-ig munkaszolgálatos volt
1949-ben mezőgazdasági mérnökként diplomázott a Magyar Agrártudományi Egyetemen.
1981 óta állandó rovata van a Magyar Televízió Ablak című magazinjában (Bálint gazda).
1991-től főszerkesztője az MTV Gazdaképző című műsorának. Tizennyolc önálló kötete jelent meg, Gyümölcsöskert című műve hat kiadásban, kétszázezer példányban fogyott el. -->