2009.02.01. 16:45
Pénzhamisítás: egyre újabb trükkök jönnek
Akár tíz évnyi börtönt is kaphat, ha valaki pénzt hamisít, vagy hamis pénzt forgalmaz. Amellett, hogy kevesebb lett a barkácsolt bankjegy, új trükkök is felbukkantak.
Legutoljára – legalább is a hivatalos tájékoztatás szerint – tavaly december elején találtak hamis pénzt a rendőrök Baranyában, mégpedig a pécsi vásárban. Valaki két tízezressel fizetett, az árusnak viszont feltűnt, hogy mindkettő azonos sorszámú. A közelben lévő rendőrök azonnal le is csaptak, az ügyben még nyomoznak. Akárcsak abban a pár hetes történetben, amikor bejelentést kaptak, hogy egy férfi, nem először, szemmel láthatólag hamis húszezressel próbál meg fizetni egy presszóban.
[caption id="" align="alignleft" width="278"] A laikusok számára is felismerhetők az egyszerűbb hamisítványok
[/caption]
A hamisítás egyre inkább visszaszorul, mondja Zsobrák Péter, a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóreferense. Ezt mutatja a statisztika is: 2005-ben még 105, majd 145, utána 90, tavaly 57 hamis bankót találtak a rendőrök a megyében. Ez részben arra vezethető vissza, hogy korábban nagy előszeretettel és viszonylag könnyen hamisították a fémszál nélküli ezreseket.
Újabban a legprimitívebb fénymásolatoktól a profi technikáig minden felbukkan. Az egyik legutóbbi ötlet az volt, amikor a kétezer forintos bankjegy fémszálát ragasztották rá egy fénymásolt húszezresre. A kaposvári, nagyáruházban fizetni akaró házaspár mutatványa úgy bukott meg, hogy a pénztáros észrevette: a fémcsíkon a kétezer forintos címlet szerepel. Az a másképpen kombinált trükk is előfordult a közelmúltban, hogy a zárral összefogott kötegbe a valódi bankjegyek közé olcsó fénymásolatokat raktak.
Hamis pénz birtoklásáért jobbára akkor indítanak eljárást, ha az illető bizonyíthatóan tudja, hogy illegális fizetőeszköz van a birtokában – például a visszautasítást követően megpróbál máshol fizetni vele. Ugyanakkor minden esetben megnézik, hogyan juthatott hozzá a hamis pénzhez.
A Magyar Nemzeti Bank rendszeresen szervez továbbképzéseket a készpénzzel foglalkozóknak. Az MNB hivatalos honlapján tucatnyi olyan ismérvet sorolnak fel – ilyenek a fémszál, az UV-fény alatt fluoreszkáló nyomatok, a rejtett kép, a csökkent látóképességűeket segítő azonosító jel stb. – amelyek alapján nagy biztonsággal kiszűrhetők a hamis bankjegyek. De még ez a felsorolás sem teljes, ugyanis léteznek szupertitkos jelek is.