2016.01.18. 11:33
Milliárdok kellenének a pécsi tüdőszanatóriumra
A tüdőszanatórium a Mecsek tetején egykor Pécs büszkeségei közé tartozott. A Mandulás park melletti erdőségben az öt- hektáros kert és hatalmas épület áll napjainkban is, bár már korántsem olyan gondozottan, mint a régi szép időkben. Portaszolgálat működik a bejáratnál, és a 34-es busz állandó megállója található az épület főbejárata előtt.
Hat esztendeje vált lakatlanná a kórház, s azt gondolnánk, ilyen messze a várostól széthordták már innen a vaselemeket, és csak egy kísértetromot találunk. Ezzel szemben az épület csaknem ugyanolyan, mint amikor betegellátó intézményként funkcionált, minden ablaka ép, az alsó szintet végig mindenütt rácsozat védi, kamerák figyelik a környéket, és a vakolat is csak néhány helyen hiányos. Hogy mi van odabent, az más kérdés, két éve bent járt egy stáb és a pusztulás lehangoló felvételeit tette aztán fel a világhálóra.
A létesítményt az 1960-as években építették az országos tbc-ellenes kampány részeként. Az alig három évtizeden át használt ingatlant a kiköltöztetés előtt, közvetlenül az ezredforduló után másfél milliárd forintra értékelték, s azért kellett innen az orvosoknak, egészségügyi dolgozóknak, betegeknek 2008-ban távozni (168 dolgozónak és 144 ágynak kellett új helyet keresni), mert félmilliárd forintba került volna a kórház rendbetétele, fűtéskorszerűsítése, és egyéb aktuális javítása. Egy esztendőn át még ezt követően kardiológiai utógondozóként üzemelt 40 ággyal, aztán 2009 januárjában teljes egészében kiürítették. (A tüdőszanatórium ágyai a megyei kórház Rákóczi úti telephelyére, az Irgalmas rendhez, valamint a harkányi gyógykórházba kerültek át.)
A tüdőszanatóriumot éveken át próbálták értékesíteni, de a másfél milliárd forintos kikiáltási ár a félmilliárdos felújítási költségekkel nem volt kellően vonzó. Így az ingatlan 2012-ben a megyei önkormányzattól átkerült a GYEMSZI-hez, (Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet), jelenleg pedig jogutódja, az ÁEEK (Állami Egészségügyi Ellátó Központ) a vagyonkezelő.
Itt tudtuk meg, hogy az épület jelenlegi funkciója szerint a Janus Pannonius Múzeum ideiglenes raktára. A biztonságát 24 órás őrszolgálattal, távfelügyelt riasztóberendezéssel védik, és állandó megbízott gondnok végzi el a kisebb karbantartási munkákat, az időszakosan felmerülő jelentősebb állagmegóvási munkákról pedig a tulajdonos ÁEEK gondoskodik. Miután azonban az ingatlan a Janus Pannonius Múzeum ideiglenes raktára, illetve a Tüke Busz közforgalmú buszmegállója és buszfordulója, így a hasznosítása csak a funkciók elköltöztetésével valósulhatna meg. Mostanában az ingatlan értékesítésére nem adtak ki pályázatot, így az utóbbi tíz esztendőben nem készült értékbecslés sem az eladási áráról.