Közélet

2011.06.09. 10:08

Elbontották a meztelenkedő „hazaáruló” szobrát Pécsen

Eltávolították a baloldali dr. Doktor Sándor szobrát Pécsen. Az orvos-politikus tevékenysége máig megosztja a közvéleményt: a Pécsi Nemzeti Tanács elnökeként része volt a baranyai magyar-szerb köztársaság létrehozásában, orvosként bábaképző intézetet alapított.

bama.hu

A pécsi dr. Doktor Sándor-szobor elbontásáról múlt év decemberében döntött a pécsi közgyűlés. Csütörtök reggel neki is álltak a szobor eltávolításának. A szobrot leemelték a talapzatáról és elszállították, jelenleg a betonalap bontása zajlik.

[caption id="" align="alignleft" width="334"] Dr. Doktor Sándor szobra Pécsen, még eredeti helyén
[/caption]

Doktor Sándor 1918-ban a Pécsi Nemzeti Tanács elnöke lett, majd 1921-ben közreműködésével kikiáltották a baranyai magyar-szerb köztársaságot, amely elszakította volna Pécset Magyarországtól. Történeti kutatások szerint Doktort ebben saját menekülésének előkészítése is motiválhatta – korábbi internacionalista, bolsevista tevékenysége miatt valószínűleg Horthy Miklós kormányzó börtönbe juttatta volna.

Doktor Sándor - a Pécs Lexikon szócikke

(*1864. jan. 4. Beregrákos/Bereg vm., *1945. nov. 7. Keszthely): szülész, nőgyógyász.
Középiskoláit Szatmáron és Nagykőrösön végezte.
Bp.-en szerzett orvosi diplomát (1889), majd az egyetem 1. sz. szülészeti és nőgyógyászati klinikáján tanársegéd.
A pécsi Bábaképezde ig.-ja (1901-21), a ref. egyház presbitere (1903-06), a Pécsi Orvos Egyesület (1905-10) és a Pécsi Tornaegylet elnöke (1905-14), az Antialkoholisták Egyesülete titkára, a Szabadgondolkodók Pécsi Társasága alapítója (1906), a pécsi Munkásiskola előadója (1906-14).
A világ teremtéséről előadott materialista nézetei miatt a r. kat. és a ref. egyház is megtámadta a helyi sajtóban (1906).
Az Irányi Dániel Szabadkőműves Páholy tagja, kapcsolatban állt a Társadalomtudományi Társasággal és a Huszadik Századdal.
1914-ben vöröskeresztes önkéntes a K-i fronton. 1918-ban a pécsi nemzeti tanács elnöke, 1919. márc.-ban belépett a SZDP-be, 1920. aug.-tól az újjáalakult nemzeti tanács és a városi törvényhatósági bizottság elnöke.
A szerb megszállás fenntartása mellett lépett fel. 1921-ben a Szerb-Horvát-Szlován Királyságba (Jugoszlávia) emigrált, Magyarkanizsán orvosi gyakorlatot folytatott, részt vett az illegális jugoszláv kommunista mozgalomban.
1941-ben, miután a magyar hadsereg bevonult a Vajdaságba, letartóztatták és 1919-21 közötti tevékenységéért a pécsi törvényszék 10 évi fegyházra ítélte. Szegeden, majd Vácott raboskodott. 1944. nov.-ben szabadult.
1945-ben belépett az MKP-ba.

Összetett alak: elismert orvos, intézetalapító, nudista...
 
Az 1864-ben Kárpátalján született és 1945-ben egy teherkocsi közúti áldozataként elhunyt Doktor Sándor a századelő Pécsének különleges figurája volt. Szabadelvű emberként részt vett a társadalmi-politikai ügyekben.

[caption id="" align="alignleft" width="334"] A betonlap bontása
[/caption]

1901-től a pécsi Bábaképző Intézet igazgatója, egyben az oktatási intézmény megalapítója is, a kor elismert szülés-nőgyógyász szakembere volt.

Magánemberként különcnek számított: melegben ingujjra vetkőzött, ez akkor nem volt szokványos. A bábaképző mögött medencét létesített, ahol maga és családja is gyakran fürdőzött. Ez az akkori szóbeszéd szerint az ifjúság körében is nagy érdeklődést keltett, ugyanis Doktor a naturizmus (nudizmus) első hívei közé tartozott – hat leányával együtt.

Címkék#Pécs

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!