Letelt az év egyharmada is, de még mindig nem tudott megállapodni Péterffy Attila, Pécs polgármestere a kulturális intézmények finanszírozásáról az állammal. Sajtóhírek szerint pedig arra az egyeztetésre se ment el, amit a héten Pécsett tartottak a témában – a balliberális polgármester maga helyett két alpolgármesterét küldte inkább.
– Ez egy szappanopera a város részéről – mondta lapunknak a pécsi kulturális szférában korábban aktívan részt vevő, nevét nem vállaló pécsi polgár. – Pedig minden világos, ha van az önkormányzatnak színháza, akkor azt vagy fenntartja egyedül, vagy pedig kéri az államot, hogy állapodjanak meg a pluszfinanszírozásról. Persze az más kérdés, hogy mire van pénze egy helyi önkormányzatnak, és mi a célja? Ha hakniszínház csinn-bumm cirkusszal, akkor az hozhat még bevételt is, de ez nem kultúra, Pécs pedig nem véletlenül lett kulturális főváros.
A szakember arra utalt, hogy Péterffyék a költségvetés tervezésekor úgy próbáltak forrást szerezni kulturális területről, hogy azt akarták előírni a különböző kulturális intézményeknek, hogy nem szervezhetnek veszteséges programot.
Ez viszont rögtön azt is jelentette volna, hogy akár búcsút is inthetünk a legtöbb pécsinek kedves fesztiválnak – a Fényfesztiválnak, a Szamárfül Fesztiválnak, vagy éppen a Sétatér Fesztiválnak, a Pécsi Napoknak. Péterffyék ebből visszatáncoltak a jobboldali aggályok után, ám a kulturális élet szereplői ízelítőt kaphattak abból, hogy akár ilyen irányt is képviselhet a korábban erőműveknél dolgozó, saját életrajza szerint hegesztőmérnöki diplomával rendelkező városvezető.
A járvány felülírta a helyzetet, így például számos városi programot le kellett fújni, amelyek viszont pénzbe kerültek volna, ezzel pedig értelemszerűen a kiadásaik csökkentek. Információink szerint 2019-ben közel 90 milliós bevétel mellett a ZSÖK-nél 170 milliós kiadással számoltak a fesztiválokat illetően (ebben a bérek például nincsenek benne), méghozzá úgy, hogy leginkább a meglévő infrastruktúrát használták. 2018-hoz képest pedig még több programot szerveztek 2019-ben, pedig akkor is nagyjából 2500 programhoz volt a ZSÖK-nek köze.
A tét tehát nem kicsi, a Pécsi Nemzeti Színház tervezett finanszírozási aránya 2020-ban a következő lenne: 530 milliós kormányzati és 270 milliós önkormányzati támogatás. A Zsolnay Örökségkezelőnél 1,9 milliárd kormányzati támogatás és 350 milliós városi pénz. Hoppál Péter fideszes parlamenti képviselő korábban arról is írt a közösségi oldalán, hogy a Zsolnay Negyednek az esetleges állami átvétele gesztus, és a mostani kedvezményt a polgári kormány Modern Városok Programjának 2016-ban indult, 10 évre szóló megállapodása nyújtja. Kerestük a balliberális városvezetést is, de nem nyilatkoztak, ahogyan a korábban az ügyben megszólaló Rázga Miklós, a színház igazgatója sem.