Egyre tanácstalanabbak a Liszt Ferenc Zeneiskolába gyermekeiket járató szülők – ez derült ki a Dunántúli Napló csütörtöki helyszíni szemléjéből. Többen ugyanis is arra panaszkodtak, hogy semmilyen információjuk nincs se nekik, se a tanároknak azzal kapcsolatban, mikor történik meg a nagy múltú intézmény Rákóczi úti épületének régóta esedékes energetikai korszerűsítése. Egyikük elmondása szerint az intézmény tulajdonosa, az önkormányzat nem kommunikál az iskola vezetőivel ez ügyben. Hozzátette: ez a roskadozó épület Pécs szégyenfoltja.
Az oldalunkra feltöltött videón látható képek magukért beszélnek: omladozó vakolat, amelyet itt-ott glettel kijavítottak ideiglenesen, valamint viharvert, ősrégi nyílászárók látványa fogadja a forgalmas úton arra haladókat. Az egyik szülő arra is emlékeztetett: volt olyan időszak, amikor el kellett kordonozni a fal melletti sávot, mert balesetveszélyes volt az épület közelébe menni. „Ez az épület minden este sír, mert senki nem törődik vele” – idézte a dobon tanuló gyermekét Dózsa Éva.
Pedig az előző városvezetés még annak idején több sikeres pályázatnak köszönhetően szerzett pénzt a Liszt Ferenc Zeneiskola Rákóczi úti épületének felújítására. Az akkori híradások szerint összesen kétmilliárd forint gyűlt össze a zeneiskola és több, az önkormányzat fenntartásában lévő épület korszerűsítésére. Az új, 2019 őszén felálló városvezetés azonban továbbra sem intézte el az iskola felújítását.
Ugyan az idei költségvetési tervezetben szerepel a projekt, de ez nem sokat jelent, hiszen a tavalyiban is benne volt, mégsem történt egyetlen kapavágás sem. Péterffy Attila polgármester még tavaly egy Bognár László fideszes önkormányzati képviselőnek adott írásos válaszában arról tájékoztatott: a kivitelezésre irányuló első közbeszerzési eljárás eredménytelenül zárult, mert az ajánlatok túl magasak voltak, ezért új közbeszerzést kellett kiírniuk. Lapunk felkereste az önkormányzat sajtóosztályát is, hogy adjanak tájékoztatást arról, hogyan áll a zeneiskola felújításának ügye, de lapzártánkig nem érkezett válasz.
Elismert zenészek koptatták a padokat
Bár Pécsett már egészen 1788-tól kezdve létezik szervezett zeneoktatás, a Liszt Ferenc Zeneiskola a Pécsi Zenekonzervatórium kettéválása után jött létre 1952-ben mint alsófokú művészetoktatási intézmény. A magas szintű oktatásnak köszönhetően több, azóta elismert zenész került ki a zeneiskola falai közül. Többek között Jandó Jenő (Kossuth-díjas zongoraművész), Ligeti András (hegedűművész-karmester), Eötvös József (gitárművész) vagy Balog József (klarinétművész). De az utóbbi 15 évben is sorra olyan zenészeket nevelt ki az iskola, mint Vardai István (gordonkaművész), Balog Ádám (zongoraművész). A legfiatalabbak közül pedig Boros Mihály (zongoraművész) és Ignácz Péter (énekes) is televíziós tehetségkutató műsort nyert a közelmúltban, a szintén rendkívül tehetséges Remenyik Balázs (zongoraművész) pedig döntős helyezést ért el.