– A zongoratanára az a Megyimoreczné Schmidt Ildikó volt, aki például Boros Misitis eljuttatta a Virtuózok döntőjébe. Hogyhogy mégis inkább orgonaművész lett?
– A nagyszüleim Mágocson és Bikalon éltek, náluk lettem templomjáró ember, s utóbbi helyen Molnár Ottó atyától rengeteget tanultam az egyházzenéről. Óriási lemezgyűjteménye volt, és ő ültetett le először az orgona mellé.
– Igaz, hogy már középiskolásként sem volt átlagos diák?
– A művészeti szakközépben zeneszerzést tanultam, de közben elvégeztem a kántorképzőt is, így másfél évtizede, érettségi óta kántorkodom a Pius templomban. A színvonalas orgonajáték, a kórusélet csak ezután következett.
– Több mint hatvan zeneművet alkotott, de alig akad köztük, ami orgonára készült. Miért?
– Ezt nem tudom megindokolni, egyszerűen legszívesebben kórusra írok, de orgonára is van pár kedvenc kompozícióm, főként átiratok más szerzők műveiből, melyekből az Organum Pannonicum című lemezemen hallható is néhány.
– Van olyan, hogy saját művét vezényli saját kórusával?
– Előfordul, de nem szeretem a műveimet túlsúlyba helyezni. Mindemellett örülök, hogy vannak olyan kórusok, mint például a Vox Mirabilis Székesfehérváron, amelyek szívesen énekelik a műveimet. Természetesen a Mecsek és a Pius kórussal is nagyon élvezem a munkát, aminek eredményei is vannak, tavaly a Mecsek Kórussal nyertünk első díjat a Croatia Cantaton, idén pedig a Pius Kórus kapott arany minősítést a keszthelyi Dalünnepen.
– Fulbright-ösztöndíjjal egy évet töltött az Egyesült Államokban. Mennyire változtatta meg ez a hosszú kint tartózkodás a zenei világát?
– Az biztos, hogy sokkal nyitottabb lett a látásmódom a rendkívül színes, nemzetközi hallgatóságnak köszönhetően. Szakmailag pedig sokat tanultam az Eastman School of Musicon, a világ egyik legrangosabb zenei egyetemén. Számos új zenét, embert és orgonát ismertem meg, és idén tavasszal is kint jártam egy koncert- és előadáskörúton, többek között a világ legnagyobb orgonáján is hangversenyt adtam Atlantic Cityben.
– Lisznyay Szabó Gáborról, egy múlt századi karvezetőről, zenepedagógusról írta a doktoriját. Mondhatjuk ez alapján, hogy Ő a példaképe?
– Tagadhatatlan, hogy életpályája sok tekintetben hasonlít ahhoz, amit én is csinálok, a műveiben ugyancsak sok párhuzamot találtam.
– Van, hogy kilép ebből a körből?
– Olyankor leginkább a barátaimmal vagyok, ha időm engedi sportolok is, főként kerékpározom és fallabdázom.
Jön a jubileum
Balatoni Sándor 1983-ban született Pécsett. A pécsi konzervatóriumban zeneszerzést tanult, 2008-ban egyházzenei képzésen szerzett oklevelet Budapesten. A PTE-n diplomázott karvezetőként, orgonaművészként. 2001 óta a Pius templom kántora, orgonistája, karnagya, 2006 óta a Bartók Béla Férfikar tagja és zongorakísérője, a Pannon Filharmonikusok orgonistája és a Fesztiválkórus korrepetítora, a PTE Művészeti Kar Zeneművészeti Intézetének tanársegédje. Karnagyként most a Mecsek kórussal készül az együttes 60. éves jubileumára, mely október 17-én lesz.