Kilenc olyan kezdeményezés indulhat el hamarosan Pécsen, amely a helyi közösségek segítését, a városlakók összetartozásának erősítését szolgálja. Az alapot a Pécsi Közösségi Alapítvány és annak Szomszédság Ereje alapja szolgáltatja. A Pécsért tenni akaró civilek magánadományaiból összeadott alapra építve a kuratórium – amint azt a közelmúltban a pályázat eredményhirdetésén ismertették – mintegy húsz civil szervezettel, lakóközösséggel kezdett egyeztetést az ötleteikről. Végül kilenc pályázatot találtak alkalmasnak a támogatásra, összesen több mint egymillió forinttal támogatva az akciókat.
A kezdeményezések Pécs legtöbb városrészében éreztetik majd hatásukat. Az egyik első a kertvárosi Mosolymanó Egyesületé, akik a panelok közt élő madarakra koncentrálnak: JóMadár címmel fotópályázatot hirdetnek és madáretetők építésére várják az embereket. Az etetőket helyben ki is telepítik, szerveznek madármegfigyelést és a felelős kutyatartásra, az ürülék összeszedésére is figyelmet fordítanak.
Az Eklekta Egyesület az utcai sport, a kosárlabdázás révén hozza össze Uránvárost és Kertvárost, a városrészek közti bajnokság első meccseit tavasszal rendezik.
Gyárvárosban lesz aktív az Élménylelő Ifjúsági Egyesület, akik helyi, mélyszegénységben élő roma nőket toboroznak idegenvezetői feladatokra, velük a „Gyárvárosi séták” keretében szerveznek a városrészt bejáró és a személyes emlékezet alapján az elmúlt 20 év folyamatait bemutató túrákat, amelyek a cigány-magyar együttélés példáit is szemléltetik.
Az UCCU Alapítvány, akik a cigány identitással kapcsolatos érzékenyítő programokban már tapasztaltak, a Keleti városrészben élő gyerekeket célozza meg, velük készítenek videoblogot novembertől.
Decemberben a Hársfa utcai Y Közösségi Ház lát neki a februárra tervezett Téltemető – Tavaszköszöntő Fesztiválnak, bevonva a Búza tértől a Zsolnay-negyedig húzódó környék lakóit, például egy amatőr fesztiválzenekarhoz való csatlakozással és kézműveskedéssel, sütés-főzéssel.
A Nők Összefogása Pécsbányáért márciusra tervezi fáklyás menetét, amely Pécsbánya lakóinak ad találkozási, identitásformáló lehetőséget, emellett egy helyi játszótér felújításán is közösen dolgoznak majd. A városrészben a Pécsbányai Közösségi Ház is támogatást kapott, ott a helyi újszülötteket köszöntő faültetésekhez egy külön ligetet alakítanak ki, a tereprendezési munkák az Újszülöttek Gesztenyés Kertjéhez hamarosan indulnak is.
Áprilisban a Postavölgy saját falunapot kap a Kézművesek Baranyai Egyesülete révén, akik a Cuháré nevű közösségi házat működtetik, itt a közös élmények megteremtése a cél.
Szintén áprilisban Istenkúton is megmozdulnak: az óvoda udvarán falfestés, szabadtéri rendezvényhelyszín és mozi kialakítása a cél, valamint a helyi értékek bemutatása.
Kapcsolatokat ösztönöznek a személyes támogatást lehetővé téve
Az alapítvány egy kiváló lehetőség bárkinek, hogy támogassa a pécsi közösséget, de ezt ebben a formában személyes módon teheti meg – magyarázta kérdésünkre az egyik alapító. A cél, hogy minél több helyi tenni akaró embert lehessen megtalálni és elhitethessék velük, hogy tudnak is tenni a saját szintjükön a lakóhelyükért. És hogy hogyan lesz személyes a kapcsolat? Például úgy, hogy az adományozók személyesen is találkoznak az alap támogatottjaival, így saját maguk ismerhetik meg a programokat, amire a pénzüket fordítják.
Ennek szellemében az alapítvány azt is kiemelt szempontként kezelte, hogy folytatható, fenntartható ötleteket támogassanak. Amelyek nem egyszeri alkalomként, hanem átörökíthető kezdeményezésként, hagyományt teremtve erősíthetik egy-egy közösség, városrész identitását. Ennek megfelelően a Pécsi Közösségi Alapítvány célja minél jobban bemutatni a megvalósuló programokat – ezeket a weboldalukon és a Facebookon ismertetik is – és jövőre még több támogatót vonzani, még több emberi kapcsolatot ösztönözni.