Az együttműködést szerződéssel megpecsételő koprodukciós partnerek a hatályban lévő rendeletek alapján mérlegelték azt, hogy egy ilyen volumenű, régiós, vagy akár országos érdeklődésre számot tartó, magas minőségű produkciót jelen helyzetben útjára engedhetik-e.
A november 15-i díszletállító próbán készült felvétellel üzenik, ha minden körülmény engedi, egy esztendő múlva egy igazi családi, karácsonyi varázslat részesei lehetünk.
Egy ilyen komplex előadás előkészítése, amelyben szimfonikus zenekar, táncművészek, bábszínész, gyermekszereplők és táncos növendékek is szerepelnek, még járványmentes időszakban is komoly kihívás – nyilatkozták az együttműködő partnerek. Jelen helyzetben tervezhetetlenné vált a sokszereplős előadás előkészítése, így kezdeményezték az idei év decemberére kitűzött előadások áthelyezését a 2021-es év karácsonyát megelőző időszakra.
A Pécsi Balett táncművészei jelenleg csak klasszikus gyakorlatokat, valamint kontaktus nélkül megvalósítható fizikai karbantartást szolgáló feladatokat végezhetnek tízfős csoportokban. A rendelkezésre álló balett-terem mérete sem teszi lehetővé azt, hogy a járványügyi protokollt, akár csak a távolságtartást betartva, biztonságosan próbálhassanak gyermekekkel, növendékekkel egy ilyen nagy létszámú produkciót. Amennyiben pedig december 11-től visszaállna a munkamenet a megszokott rendjébe, akkor sem lenne elegendő a maradék idő a látványos, mozgalmas produkció előkészítésére.
A Pannon Filharmonikusoknál a döntés meghozatalában szintén az egyik legfontosabb szempont a muzsikusok egészségének védelme volt. Mert a jelenlegi időszakban elképzelhetetlen, hogy ennyi zenész egy majdhogynem zárt térnek minősülő zenekari árokban dolgozzon folyamatosan, még ha védőmaszkban is. A megváltott jegyek a Kodály Központ jegypénztárában visszaválthatók.
Nézzük azonban, hogy mire számíthat a közönség jövőre? Pjotr Iljics Csajkovszkij A diótörő című remekműve a tervek szerint nemcsak Pécs, hanem a régió, az ide érkező vendégek közkedvelt karácsonyt megelőző családi programja lesz majd. A mű érzékletes módon jeleníti meg gyermekeknek és felnőtteknek azt, hogy a gyermeki fantázia szabadon szárnyaló, színes és kalandos. Ezt az alkotók a produkció címével is hangsúlyozzák: A diótörő – karácsonyi varázslat, zene, tánc és mese egy estén. Az előadást még izgalmasabbá teszi, hogy a Bóbita Bábszínház művésze olykor narrátorként, máskor az előadás résztvevőjeként lesz jelen a produkcióban.
Az előadás rendezője Böhm György, alkotótársa Vincze Balázs, a díszlettervező Michac Gábor, a jelmeztervező Rományi Nóra. Közreműködik a Pécsi Balett, Czéh Dániel bábszínész, a Pannon Filharmonikusok, vezényel Vass András.