A kormány döntésének megfelelően november 23-án megkezdődött a nevelési, oktatási intézményekben nevelési tevékenységet végzők, valamint a bölcsődei ellátásban dolgozók koronavírus-tesztelése. A kormányhivatal szervezésében megvalósuló vizsgálaton önkéntes a részvétel, az érintetteket antigén gyorsteszttel szűrik. A tesztelés célja az, hogy a frontvonalban dolgozó pedagógusokat védve, valós képet kaphassanak a járványhelyzet alakulásáról, és ne kerüljön veszélybe az iskolák biztonságos működése.
– Múlt hét pénteken a szociális intézményekben már elindult a szűrés, 1800 szűrési csomagot adtunk ki az intézményeknek. Hétfőtől Baranyában közel nyolcezer oktatásban dolgozót szűrünk le hetente – mondta el dr. Horváth Zoltán kormánymegbízott. – Ebben az óriási munkában a kormányhivatali munkatársakat a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi és Egészségtudományi Karának hallgatói, valamint – különösen vidéken – a védőnők is segítik. Az egyetemisták az első hívásunkra jöttek, a civil és karitatív szervezetek, valamint a polgárőrség gépjármű-parkjukkal járulnak hozzá a programhoz.
A diákok és az őket kísérő kormányhivatali adminisztrátorok hétfő reggel oktatáson vettek részt, majd autóval jutottak el a tesztelési helyszínekre. Pécsett körülbelül négyezer embert szűrnek le, a megye többi településén pedig a további négyezret.
– Minden erőforrás rendelkezésre áll, hogy sikeres legyen a program. Abban bízunk, hogy nagyon kevés pozitív eredmény lesz. A fertőzöttek a protokollnak megfelelően a háziorvosuknál jelentkeznek. Ezt követően a járványügyi hatósági eljárásnak megfelelően karanténba kerülnek, majd elvégezzük a kontaktkutatást is – fogalmazott a szűrések kapcsán a kormánymegbízott.
A Szent Mórban is teszteltek
A pécsi Szent Mór Iskolaközpontban a pedagógusok a kijelölt terem előtt várakoztak a mintavételre. A tanárok többsége először egy kicsit tartott a vizsgálattól, ám miután végeztek, egymást nyugtatták.
– Nem fáj, csak egy kicsit kellemetlen, ki lehet bírni – hangzott az élménybeszámoló.
Nagy Andrea intézményvezető elmondta, hogy az általános iskolás gyermekeket tanító pedagógusok körében folyamatosan zajlik a tesztelés, hétfőn minden pedagógust leszűrtek, akik az általános iskolában és az óvodában dolgoznak.
– Fontos ez a tesztelés mind a pedagógusoknak, mind az intézményvezetőknek, és nem utolsó sorban a szülőknek, hiszen utóbbiak így tudhatják, hogy valóban biztonságos környezetbe engedik el a gyerekeiket – mondta Nagy Andrea.