Mint arról legutóbb is beszámoltunk, a közzétett közösségi mobilitási jelentés összesített, anonimizált adatok alapján földrajzilag és helytípusok szerint jeleníti meg a jellemző tartózkodási helyeket, ezzel is segítve a vírus terjedésének megelőzését. Ezt a gyakorlatban úgy kell elképzelni, hogy a nálunk lévő telefonok helyadatait összesíti a keresőóriás, és ebből rajzolódik ki egy trend a szokásainkról, melyről megyei szintű bontás is elérhető.
A cél, hogy betekintést nyújtsanak abba, hogy mi változott az otthoni munkavégzés, a kijárási tilalmak és más, a világjárvány görbéjének ellaposítását célzó intézkedések nyomán. Ezeket a jelentéseket úgy alakították ki, hogy minél hasznosabbak legyenek, miközben betartják a szigorú adatvédelmi protokollokat és irányelveinket.
Így változtak a szokásaink a legutóbbi adatokhoz képest
Ezúttal 54 százalékkal járunk kevesebbet éttermekbe, kávézókba, könyvtárakba, plázákba shoppingolni vagy éppen mozizni, mint békeidőben. Legutóbb ez az arány 70 százalékos csökkenést mutatott, tehát a két héttel ezelőttihez képest azért több időt fordítunk a fentiekre. Igaz, a felsorolt helyek jó része zárva van, de azért plázázni még egyesek tudnak, illetve elviteles kajáért is beugorhatunk az éttermekbe.
Nagy növekedés látható az élelmiszer- (kisbolt, piacok is ide értendőek) és/vagy gyógyszer-beszerezésben, hiszen jelenleg a járvány előtti szinthez képest épp ugyanannyit töltünk (0 százalékos a változás) ezeken a helyeken. Legutóbb ez az arány 45 százalékos csökkenést mutatott. Ezek szerint a húsvéti roham a normális szintre húzta az ilyesfajta szokásainkat.
Az egyik, amiben legutóbb növekedés mutatkozott a járvány előtti időkhöz képest, ráadásul 27 százalékos, az a parkok látogatása volt. (Az erdők és a vízpartok felkeresése is ide tartozik.) Ez az adat ezúttal negatívba fordult, hiszen 11 százalékkal kevesebb időt töltöttünk a szabadban a statisztika szerint.
Ezúttal 29 százalékos csökkenés mutatkozik a buszpályaudvarok, vasútállomások, közösségi közlekedési helyek látogatásában Baranyában. Legutóbb ez a szám még mínusz 45 százalék volt, így valószínűleg a húsvéti ünnepek miatt ebben is némi növekedés mutatkozott.
Legutóbb 30 százalékkal töltöttünk kevesebbet a munkahelyen, mint békeidőben. Ez a helyzet tovább javult, hiszen ez az adat 33 százalékra nőtt, tehát ennyivel vagyunk még kevesebb ideig a munkahelyeinken.
A legutóbbi 9 százalékhoz képest most tíz százalékkal töltünk több időt otthonainkban, ez is örömteli tény, még ha csak egy százalékos is a növekedés.
Hogy is születik ez a statisztika?
A több hét trendjét bemutató jelentés összesített, anonimizált adatokat használt a helyváltoztatások tendenciáinak feltérképezésére földrajzilag, olyan helytípusok szerint kategorizálva, mint például rekreációs helyek (pl. éttermek, mozik, színházak, stb.), élelmiszerboltok és gyógyszertárak, parkok, tranzitállomások, munkahelyek vagy lakóépületek.