– Mikor vette át a Botanikus kert irányítását?
– Alig fél éve, de már vissza is mondtam a megbízásom, mert a növényekért lettem kertész, nem a papírmunka miatt. Várhatóan egy hónapon belül eldől, hogy ki viszi tovább a kert vezetését, én pedig visszatérek a faiskolai részleghez.
– Mekkora jelenleg ez a „birodalom”?
– Úgy 6,8 hektár a területe. A növénygyűjtemény folyamatosan fejlődik, és mintegy nyolcezer fajból áll.
– Mennyire változatos az összetétele?
– Nem csak őshonos növények láthatók itt, akkor inkább mindenki az erdőbe menne körülnézni. Akadnak mecseki növények, de vannak sivatagi egyedek, kaktuszok, pálmák, orchideák, páfrányok, ausztrál különlegességek is. A világ minden tájáról van egy-két növényfajunk mutatóban.
– Mivel csábítaná ide az érdeklődőket?
– Például mindenki rácsodálkozik a rovarfogó növényeinkre, melyekkel csaknem tele van egy üvegház.
– Mi a kedvence?
– A színes levelű növényeket favorizálom, bár a szakdolgozatomat nőszirmokból írtam, így az íriszeket is kiemelném.
– Mekkora a faiskolájuk?
– Csak egy kiegészítő ágazatról van szó, ahol elsősorban nemzetközi magcserével érkező magokat nevelünk föl. Emellett eladásra szánt dísznövényeket is szaporítunk.
– Mi napjaink látványossága?
– Háromféle tavirózsa pompázik a nedves élőhelyeken, továbbá jön a kaktuszok virágzási időszaka, bár mindkettő csak napos időben élvezhető igazán.
– Mikor nézheti meg a sok érdekességet a közönség?
– Múlt héten újra kinyitottunk kisebb korlátozásokkal. Hétfőtől csütörtökig 7-től 15 óráig, pénteken 7–13 óra között vagyunk nyitva, s a Pacsirta utcai porta fölötti oldalsó kapun lehet a kertet megközelíteni.
– Otthon, Abaligeten is kertészkedik?
– A veteményes édesanyám territóriuma, én inkább a gyümölcsössel bíbelődöm.
A faiskola a kedvenc munkaterepe
Pap László 1993-ban született Pécsett. Abaligeten nőtt fel, ott járta ki az általános iskolát, a Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziumában érettségizett. A kertészmérnöki BsC szakot Gödöllőn, a Szent István Egyetemen végezte, mesterképzésre Budán a Villányi útra járt. 2015-től dolgozik a Pécsi Tudományegyetem Botanikus kertjében, ahol kis túlzással az első pillanattól a faiskola vezetőjeként oltásokkal, szemzésekkel, dugványozással, magvetéssel, telepítéssel foglalkozott. 2019 decemberétől lett a Botanikus kert megbízott igazgatója.