A Katolikus Karitásszal közösen adott át élelmiszer-adományokat, higiéniai termékeket, fertőtlenítőszereket Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára, a veszélyhelyzet idején a karitatív szervezetek munkáját segítő és összekötő Nemzeti Humanitárius Koordinációs Tanács elnöke április 17-én az ormánsági Kisszentmártonban.
A jelenlegi veszélyhelyzetben a legfontosabb az emberek közti érintkezések minimalizálása. Ilyen tekintetben a falvak jobb helyzetben vannak, mint a nagyvárosok. A kisebb településeken kevésbé súlyos a járvány, mint a városokban, nehézségekkel – főként gazdaságiakkal – azonban találkoznak a vidéken élő emberek is. Ezek enyhítését a Kormány gazdaságélénkítési programokkal, adókönnyítésekkel, fizetési halasztások biztosításával igyekszik elérni, és a karitatív szervezetek munkáját támogatva arról is gondoskodik, hogy a rászorulóknak az adományok rendben és pontosan célba érjenek.
A karitász országosan csaknem negyven ormánsági, ezen belül is a sellyei járásban lévő településen működtet felzárkóztatóprogramot, biztosít adományokat a rászorulóknak. Mivel jelenleg nincs mód a közösségi, oktatási, kulturális és családsegítő – személyes jelenlétet igénylő – rendezvények megtartására, védőfelszereléseket, élelmiszer-adományokat, tisztítószereket, higiéniai termékeket, ruhaadományokat visznek ki a szervezet munkatársai a rászorulóknak.
A karitatív szervezetek az NHKT segítségével hatékonyabbak a jelenlegi helyzetben, mint külön-külön, ezért várják a továbbiakban is azon cégek jelentkezését, amelyek eszközökkel, felszerelésekkel tudják segíteni munkájukat. A személyesen történő tárgyi adományozás jelenleg szünetel, a magánszemélyektől ezért azt kérik, hogy az 1357-es adományvonal tárcsázásával és pénzutalással segítsenek – hívja fel a figyelmet a Katolikus Karitasz.
A Katolikus Karitász 2018 márciusa óta valósít meg komplex felzárkóztatóprogramot a sellyei járásban. A „Végtelen lehetőség” elnevezésű modellprogram során végzett karitatív munka mindennapjait is átalakította a március 12-én kihirdetett veszélyhelyzet: a közösségi rendezvények, klubfoglalkozások, közös tanulás és csoportos fejlesztések szünetelnek. A Katolikus Karitasz tájékoztatása szerint a Jelenlét Pontok segélyközponti ügyeleti rendben működnek, a segítő tevékenység fókusza áthelyeződött az egyéni, krízishelyzeti szociális támogatásokra – mint célzott adományosztás, személyszállítás –, a digitális oktatást segítő tevékenységekre, követve a szociális távolságtartás szabályait. Azok a segítségnyújtási formák, amelyek eddig személyesen, a rászorulók otthonában, közösségi házakban vagy Jelenlét Pontokon történtek, most telefonon, e-mailen, Messenger-üzenetek vagy internetes videóchat segítségével valósulnak meg és jutnak el a rászorulókhoz.