Akik értenek hozzá, és foglalkoznak zöldség- és gyümölcstermesztéssel, azok tudják, hogy nem lehet kerti zöldhulladék nélkül termelni.
Metszés, gazolás, beteg termések, növényi részek eltávolítása a termesztő közegből mind-mind sok hulladékkal járnak.
Remek dolog a komposztálás, mindenképpen elő kell segíteni, hogy minél elterjedtebb legyen a hasznosítható hulladék összegyűjtése és otthoni elhelyezése, majd tápanyagban gazdag, talajszerkezetet javító anyaggá lebomlása után talajjavítóként való felhasználása.
Azonban tudomásul kell venni, hogy rengeteg olyan hulladék keletkezik még egy kis méretű kertben is, amit nem lehet, nem szabad komposztálni. Most, amikor évről évre támad pl. a monília, amit még erős permetszerekkel sem könnyű kordában tartani, mégis mit kellene tenni a fertőzött ágakkal?
Minden szakkönyv ezek égetéssel történő megsemmisítését tanácsolja, ugyanígy rengeteg más állati, bakteriális, vagy vírusos fertőzést kapott növényi részt is el kell égetni. Bejelentésköteles, nagy kárt okozó, akár teljes megsemmisülést okozó kártevők esetén is a legbiztonságosabb megoldás a továbbterjedés ellen az égetés.
Számtalanszor elmondták a szakemberek, hogy az otthoni, kiskerti komposztálás nagyon ritkán éri el a kártevőket már elpusztító 60 Celsius-fok körüli maghőmérsékletet, mert ahhoz nagyon komoly szaktudás kell, és kiegészítő, ideális komposztálódást elősegítő anyagok hozzáadása a komposztkészítési folyamatban. A kártevők, gombatelepek, gyommagok, komposztba került gyöktörzzsel szaporodó invazív gaznövények mind áttelelnek, és remek közeget kapnak a szaporodásra. Az ilyen módon komposztált növényi hulladék súlyos fertőzést okozhat a komposztanyag kiszórásakor.
Ha valamit tiltani akar egy rendelet, akkor a rendeletalkotóknak először illene kidolgozni egy átfogó megoldást, különben a rossz, átgondolatlan döntéseknek súlyos következményei lehetnek. Ha megtiltják az égetést, akkor először legyen megszervezve a zöldhulladék begyűjtése és feldolgozása. Nem lehet a gazdálkodóknak azt mondani, hogy ezentúl nem égethetsz, oldd meg a problémádat! Az égetésnek igenis van jogosultsága, tiltás helyett a feltételeit kellene megszabni. Mikor, hol, hogyan, ki és mit égethet el, tekintettel a növényvédelmi, kártevő-megsemmisítési kényszerekre.
Amennyiben megtiltja az eljáró hatóság a komposztálásra alkalmatlan növényi részek égetését, akkor először oldja meg a zöldhulladék elszállítását, teljes területi lefedettséggel. Amíg ez nem megy, addig dolgozzanak ki egy olyan égetési rendet, ami pl. eltolja – területi bontásban- az égetésre szánt napokat. Kerületenként más égetési nap, behatárolt időkerettel és behatárolt lehetősséggel az égetésre szánt alapanyagokat illetően. Így a körzetben lakók tudják, hogy x napon y órakor égetés van, azon az egy napon és pár órán át nem szellőztetek és nem teregetek. Ennyire egyszerű lenne az átmeneti megoldás addig, amíg kiépül a teljes területet lefedő zöldhulladék-szállítás.
Cs. I.
Égetési rend kidolgozása jelenthetne megoldást