Hazánkban már jó néhány olyan vállalkozás működik, ahol az alkalmazottak egymástól földrajzilag távol töltik a munkaidejüket és online eszközök segítségével dolgoznak ugyanazokon a projekteken. A járványhelyzet több céget kényszerített arra, szervezzék meg a távmunkát azoknál a dolgozóknál, amelyeknél ezt a munkakörük megengedi.
A szoftveres megoldásokon kívül bizalomra is szükség van: a főnöknek bíznia kell a munkatársaiban, abban, hogy elvégzik a rájuk bízott feladatot akkor is, ha nem ülnek az irodában.
– A következő pár hónapban ki fog derülni, hogy mennyire tartják hatékonynak a távmunkát a cégek. A dolgozók részéről a távmunka nagy előnye, hogy maguk oszthatják be az idejüket, így több idő maradhat a számukra fontos dolgokra. Már az jelentős időmegtakarítás, hogy nem kell két órát azzal tölteni, hogy reggel elkészüljön az ember és odaérjen a munkahelyre, majd még egyet az esti hazaéréssel. Szinte bármikor elintézhetnek pár apró dolgot, „csak” a határidőket kell tartani – fogalmazott a megkérdezett munkaerő-közvetítő.
Ám az egyéni időbeosztás éppúgy lehet hátrány, mint előny. Ha valaki nem tudja magát kellőképpen motiválni, gyorsan kicsúszhat a kezéből az irányítás és elúszhat a feladataival. Tehát ebben az időszakban az is kiderül, ki az, aki nem képes önálló munkavégzésre. A távmunkában dolgozók sokat vannak egyedül, hiszen nincsenek kollégák, kávészünetek, közös ebédek, a dolgozók virtuálisan tartják a kapcsolatot. A rendszeres videókonferenciázás csökkentheti ugyan a távmunkában dolgozók izoláltságérzését is, de ez nem pótolja a személyes kontaktust, így könnyen érezheti magát magányosnak az ember.
A főnök legtöbbször elégedett
Egy 500 fő megkérdezésével készült friss kutatás szerint a távmunkában dolgozók 23 százaléka sosem végez személyes feladatokat munkaidőben, 64 százalékuk válaszolta azt, hogy néha intéz személyes ügyeket, 13 százalékuk pedig úgy nyilatkozott, hogy mindig beiktat egy-egy személyes intéznivalót a munkaóráikba.
De számít-e, hogy mit csinálnak a munkavállalók munkaidőben, ha az eredménnyel elégedett a főnökük? A tanulmány szerint míg a távmunkában dolgozók fele minősítette átlagon felülinek a teljesítményét, addig a munkáltatók 60 százaléka vélekedett így a távmunkában dolgozó alkalmazottaikról, vagyis a főnökök sokkal elégedettebbek az alkalmazottaik teljesítményével, mint ők maguk. Arról megoszlanak a vélemények, hogy a távmunkában dolgozók hatékonyabbak-e, mint az irodában ülő társaik, de a kutatás ezt is igazolta, sőt állítólag kevesebb szabadnapot vesznek ki és nagyobb valószínűséggel dolgozzák végig a teljes munkaidejüket, mint a többi kolléga.