A járványhelyzet az élet minden területére hatással van, az egészségügyre, a társadalomra, s a gazdaságra is. Ennek következtében a kormány támogatja a nehéz gazdasági helyzetbe került agrár- és élelmiszer-feldolgozást végző szektort is.
A tavalyi évhez hasonlóan idén is több pályázat útján támogatják a méhészeket. May Gábor, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület szaktanácsadója, a Pécsi Méhész Egyesület elnöke elmondta, hogy a varroa atka, illetve az egyéb kártevők, betegségek elleni védekezésre szolgáló szerekre április 6-ig nyújtható be támogatási kérelem. Melyhez a kérelembenyújtás évében érvényes OMME tagsági viszony megléte szükséges. Emellett vándorlást segítő, valamint mézkinyerési eszközökre lehet benyújtani támogatási igényt, erre június 2-ig van lehetőségük a méhészeknek.
A nemzeti program idén is elindul, az előző évhez hasonlóan ismét lehetőség lesz a méhcsaládonkénti ezer forintos támogatás igénylésére, idén február 1-től március 1-ig. Ez a méhcsaládok egészségügyi kondíciójának megőrzésére szolgáló támogatás. Amennyiben a méhész nem biztos a bejelentett méhcsaládok számában, azt a NÉBIH oldalán ellenőrizheti. A benyújtás módja megegyezik a tavalyival, azaz elektronikus úton, ügyfélkapus azonosítással történik az erre a célra rendszeresített űrlapkitöltő felületen.
May Gábor arra is felhívta olvasóink figyelmét, hogy a méhészeti termékek fogyasztásával az influenzaszezonban és a koronavírusjárvány-helyzetben különösen jót teszünk egészségünknek, immunrendszerünknek. A Pécsi Regionális Vérellátó Központban (Pacsirta u. 3.) immár hagyományosnak nevezhető mézes véradónapot tartottak csütörtökön. A baranyai méhészek már hetedik alkalommal támogatták a központ munkáját azzal, hogy baranyai, termelői mézet adtak át nekik.
Az elnök elmondta, hogy a járványhelyzet miatt egyesületi üléseket nem tarthatnak, ám a Pécsi Méhész Egyesület tagjainak a tagdíj befizetését a megszokott helyszínen (Pécs, Indóház tér 2.) hétfőnként délután 5 és 6 óra között tudják rendezni.