Közélet

2015.04.20. 13:18

Sugársebészet: a pécsi intézetben úttörő beavatkozásokat végeznek

Világszinten is csak néhány éves újdonságnak számító módszerekkel harcolnak a daganatos betegségek ellen a pécsi Onkoterápiás Intézetben.

Fülöp Zoltán (Dunántúli Napló), fotó és videó: UnivTV

Három és fél éve, 2011 végén egy sajáterős beruházás eredményeként a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjának Onkoterápiás Intézetében meg tudták kezdeni azt a valóban korszerű sugárterápiás ellátást, amelyet mostanra már mintegy ezer betegnél alkalmaztak.

– Az előrehaladott, áttétes daganatos betegségeknél az eddig hagyományosan alkalmazott gyógyszeres kezelések, illetve sebészeti beavatkozások is hatékonyak lehetnek, de gyakran jártak kellemetlenségekkel, mellékhatásokkal – tudtuk meg dr. Mangel Lászlótól, az Onkoterápiás Intézet igazgatójától. – A sugárterápiás vagy sugársebészeti kezelés itt alternatíva lehet, a kezelés koncentráltan, konkrétan történik, így nem túlzás azt mondani, hogy gyakorlatilag mellékhatások nélkül lehet összezsugorítani a beteg szöveteket.

A sok szempontból úttörő gyógyítási mód ráadásul mostanra (többek között az évek során megszerzett tapasztalatoknak köszönhetően) tovább finomodott: míg korábban az úgynevezett sugársebészeti (vagy más néven gammakéses) beavatkozást csak agyi tumoroknál tudták alkalmazni, immár van lehetőség ezek elvégzésére a test egyéb részein, így például mellkasi­, hasüregi­, medencei tumorok esetében is.

– Elvégeztünk már több ilyen koponyán kívüli sugársebészeti beavatkozást is, és az eredmények határozottan biztatóak – mondta el lapunknak Mangel László. – Néhány nagy dózisú sugárkezeléssel hatékonyan lehet roncsolni vagy elhalasztani a daganatot, ráadásul nem kell megnyitni a koponyát, mellkast, a hasat. Fontos azonban leszögezni, hogy ez a beavatkozás nem végezhető el minden betegnél: az egyes esetek előtt komoly orvosi, szakmai egyeztetésre van szükség.

Jövő év elejére lesz készen az új épülettömb

Egy elnyert uniós pályázatnak köszönhetően mintegy 10 milliárd forint jut a magyar onkológiai ellátás megújítására – ebből Pécs kétmilliárdban részesül. A pénznek kétségkívül jó helye van: ennek segítségével nyílt végre lehetőség az intézet déli szárnyának átépítésére.

Az elmúlt hónapok során elbontott épület ugyanis egyáltalán nem felelt meg a korszerű betegellátás követelményeinek: sokat elmond róla, hogy már száz évvel ezelőtt is csak ideiglenes betegellátó helynek tervezték. Azon kívül, hogy az orvosoknak és szakdolgozóknak is komoly kihívást jelentett a munka az elavult épületben, a betegek komfortérzetének sem tett túl jót, márpedig a szakértelem és odafigyelés mellett köztudomásúlag ez is kifejezetten fontos tényezője lehet a sikeres gyógyító munkának.

A jelentős egészségügyi beruházás – ahogy arról lapunkban már beszámoltunk – a megfelelő ütemben halad, s a tervek szerint jövő év elején be is fejeződik.

Mostanra nagyjából a betegek kétharmadát már gyógyítani tudják

A rengeteg daganatos megbetegedés esetében nehéz általános következtetéseket levonni, ám az tény, hogy a sugárterápiás módszerek területén döbbenetes az előrejutás mértéke. Ez leginkább a számítástechnika fejlődésének köszönhető: az újabb eszközök révén korábban elképzelhetetlen precizitással végezhetőek el a besugárzások, ami jelentősen mérsékli a mellékhatásokat, másrészt olyan dózisok alkalmazására ad lehetőséget, amelyek eddig kezelésre nem reagáló betegségek esetén is hatékonyak lehetnek.

– Míg 30–40 éve nagyjából minden második betegnek tudtunk segíteni, mostanra kétharmadra növekedett a végleges meggyógyulások aránya – tudtuk meg Mangel Lászlótól. – A teljes képhez ráadásul érdemes azt is hozzávenni, hogy azon betegek, akiknél a betegség tényleg előrehaladott, szintén hónapokat, éveket nyerhetnek a legmodernebb beavatkozásoknak köszönhetően.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!