Közélet

2014.08.29. 10:11

Teljesen megújul a fekvőbeteg-ellátás

Szeptember végén kerül átadásra az új Sürgősségi Osztály az átépítés alatt álló 400 ágyas klinikán, és ez csak az első a pécsi és egyben a régió egészségügyét megújító változásokból. A 400 ágyas 2015 közepére várható teljes átadása révén lényegében minden területen hatékonyabb, gazdaságosabb, és ami a legfontosabb, betegbarátabb ellátást fog eredményezni.

DN

Izgalmas fázisába érkezett a 400 ágyas klinika több éve folyó átépítése.

Fontosabb dátumok.

* Szeptember 8.: kkkor kerülnek át az első osztályok a felújított épületszárnyakba.
* Néhány héttel később: a Sürgősségi Osztály költözik át mostani Rákóczi utcai telephelyéről több belgyógyászati profilú osztály kíséretében.
* 2015 nyara:  a többi klinika és osztály beköltözésével párhuzamosan éri el teljes kapacitásá. A teljesen átalakított 400 ágyas ekkorra a nyugati mintáknak megfelelő, korszerű magkórházként fog működni.

Izgalmas fázisába érkezett a 400 ágyas klinika több éve folyó átépítése, hiszen heteken belül megindul a gyógyító munka a felújított épületszárnyakban, szeptember végén pedig megnyílik az új, a korszerű európai egészségügyi követelményeknek minden szempontból megfelelő Sürgősségi Osztály. Mindez azt jelenti, hogy bár még sok munka van hátra, a hosszú éveken át előkészített, majd kivitelezett óriási beruházás a végéhez közeledik, ennek révén pedig az egész egészségügyi ellátást új alapokra lehet helyezni a régióban.


Pécsett is le lehetne forgatni a Vészhelyzetet

Az első fontos dátum szeptember 8., mondja Dr. Tóth Kálmán, a PTE tudományos és innovációs rektorhelyettese, egyben az átépítés orvos-szakmai vezetője. Ekkor kerülnek át az első osztályok a felújított épületszárnyakba, igaz, ekkor még csak az eddig érintetlen B szárnyból, ahol ezután indulnak meg a munkálatok. Néhány héttel később viszont már a Sürgősségi Osztály költözik át mostani Rákóczi úti telephelyéről több belgyógyászati profilú osztály kíséretében, ami a betegek számára is látványos javulást jelent. A jelenlegi és az egy hónap múlva várható körülményeket összevetni is nehéz, hangsúlyozza Tóth Kálmán, hiszen a sürgősségi Rákóczi úti elhelyezése csupán időleges megoldás volt, míg a 400 ágyasban kialakított új osztály a legkorszerűbb követelményeknek is megfelel mind műszerezettségében, mind építészetileg.

Az osztály 2015 nyarán, a többi klinika és osztály beköltözésével párhuzamosan éri el teljes kapacitását, teszi hozzá a nagyberuházás orvos-szakmai vezetője, hiszen ekkor valósul meg az az úgynevezett egykapus betegellátási rendszer, ami azt jelenti, hogy az összes sürgősségi esetet (leszámítva a gyermekellátást és természetesen a szülészetet) felkészült orvoscsapatok fogadnak itt, azaz nem fordulhat elő, hogy egy-egy beteget tovább kelljen küldeni. A teljesen átalakított 400 ágyas ekkorra a nyugati mintáknak megfelelő, korszerű magkórházként fog működni, amely Magyarországon még nem elterjedt megoldás, de ha máshol nem is, a tévében láthattunk ilyet: egy ehhez hasonló kórházban játszódnak a nagy sikerű Vészhelyzet mindennapjai, húz jól ismert párhuzamot Tóth Kálmán.

Hosszú út vezetett idáig, és rengeteg áldozattételre volt szükség, főleg a 400 ágyas dolgozói és az itt lévő betegek részéről, akik hősiesen tűrték a zajjal terhelt mindennapokat, miközben mellettük gőzerővel zajlott a munka, mondja Tóth Kálmán, így őket óriási köszönet illeti. A rektorhelyettes abban bízik, hogy egy éven belül mindenki látja majd, hogy a rengeteg munkának és a kellemetlenségeknek volt értelme.

A 400 ágyas megújulása csak az első lépés

A 400 ágyas jövő évi átadása révén megnyílik az út a Klinikai Központ szétszórt telephelyeinek egységesítése előtt is, amely eredményeképpen pár éven belül az egész pécsi egészségügyi ellátórendszer megújul, vázolja fel a belátható jövőt Dr. Decsi Tamás, a PTE Klinikai Központjának főigazgatója. A valószínűleg új nevet kapó, a kisebb, kizárólag egy- és kétágyas kórtermek létrehozása miatt immár csak 355 ágyat magában foglaló „400 ágyas” átadása után arra is lehetőség nyílik, hogy a Rákóczi úti tömbben kapjanak helyet olyan klinikák és osztályok, amelyek jelen pillanatban elszigetelten működnek a városban. Első lépésként a száj- és nyaksebészet költözik át a Fogászati Klinikáról a Rákóczi útra, ezzel párhuzamosan pedig a Fül-Orr-Gégészeti Klinika, illetve az Urológiai Klinika is ide kerül a jelenlegi Munkácsy utcai telephelyről. A költözésnek minden esetben nyomós szakmai érvei vannak: a helyhiánnyal küzdő Fogászati Klinika így plusz területhez jut, a szájsebészeten fekvő betegek számára pedig a Rákóczi úton rendelkezésre áll majd szükség esetén az itt található intenzív osztály, ahogyan a fül-orr-gégészet, illetve urológia számára is. Az összeköltözésnek az a további előnye is meglesz, hogy a Rákóczi út közvetlen szomszédságában található, a neurológiai eredetű betegségeket kezelő Rét utcai tömbbel együtt lényegében erre a területre koncentrálódik az összes fejjel foglalkozó orvosszakma – az átalakítás következő üteme a Szemészeti Klinika ide költözése lesz majd.

A kirakós utolsó darabja a gyermekklinika lesz

Az átalakítás lényege, hogy két nagy centrumban, a Rákóczi útiban, illetve a 400 ágyasban és környékén koncentrálódjon a fekvőbeteg-ellátás túlnyomó része, mondja Decsi Tamás, és mindezt a Klinikai Központ, illetve a Pécsi Tudományegyetem saját és pályázati erőforrásokból szándékozik megoldani. Ennek része a jelenleg az Akác utcában található egységek áthelyezése is: az itteni intenzív osztály a megújult 400 ágyasba kerül, ahogy az Ortopédia és a Traumatológia is. A költözések révén felszabaduló épületek hasznosítására is léteznek már tervek. A pécsi önkormányzattal jelenleg egyeztetés alatt álló koncepció szerint a fül-orr-gégészet, illetve urológia belvárosi épülete az idegen nyelvű hallgatók számára kerülne kialakításra egy szolgáltató centrum formájában, ami, tekintve, hogy immár több ezer idegen nyelvű hallgató tanul Pécsett, egyre égetőbb fontosságú. Az Akác utcai tömb kapcsán még nem ennyire körvonalazottak az elképzelések, annyi biztos Decsi Tamás szerint, hogy egészségügyi célra kifejezetten alkalmas ez a komplexum. A kirakós utolsó darabja a Gyermekgyógyászati Klinika, amely jelen pillanatban egyáltalán nincs ideális helyen a várost átszelő 6-os főút mentén. A klinika logikus helye a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika mellett lenne az Édesanyák útján, illetve a Nyár utcai komplexumban, ahol egy anya-, csecsemő- és gyerekvédelmi központ kerülne kialakításra, ehhez azonban igen jelentős külső forrásokra is szükség van, teszi hozzá a főigazgató.

Ezen felül is akadnak olyan kihívások, amelyeket az egyetem nem képes saját erejéből megoldani, ilyen például a parkolás problémája a 400 ágyas környékén, amely akkor válik valóban égetővé, amikor teljes egészében megindul a gyógyító munka itt, és a pécsi, baranyai, illetve bizonyos esetekben az egész régióból ide érkező betegek ellepik az épületet. A PTE készül már erre, mondja Tóth Kálmán, előkészítés alatt áll egy közbeszerzés kiírása egy könnyűszerkezetű parkolóház létrehozására, amely felhúzásához azonban befektetőkre lesz szükség, s ebben a pécsi önkormányzat nyújt segítsége.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!