Kultúra

2007.09.21. 12:36

Tévében a Pécsi Harmadik Színház előadása

A Magyar Televízió 2-es csatornája a Magyar Dráma Napján (szeptember 21.) péntek este 21.15 órakor Spiró György Kvartett-jét tűzte műsorára a Pécsi Harmadik Színház produkciójában.

Forrás: Pécsi Harmadik Színház

Az előadás (mely évek óta párhuzamosan fut Pécsett és a Budapesti Kamaraszínház műsorán) szereplői: Vári Éva, Krum Ádám, Márton András és Töreky Zsuzsa, rendezője Vincze János.

Spiró György: Kvartett (Rendezte: Vincze János)
komédia

Szereplők:

Feleség
Vári Éva
Öreg Krum Ádám
Vendég Márton András
Töreky Zsuzsa

díszlet Horgas Péter
jelmeztervező Tresz Zsuzsa
rendező Vincze János

Spiró György Kvartett című drámáját 1997-ben mutattuk be Vári Éva, Krum Ádám, Márton András és Töreky Zsuzsa előadásában. A produkciót 2001. decemberének végén kényszerből – Márton Andrásnak a New York-i Magyar Kulturális Központ élére való kinevezésekor – vettük le repertoárunkról. Mivel az ő megbízatása 2005. januárjában lejárt, előadásunkat szeretnénk újra műsorra tűzni, melynek idén különös jelentőséget adna az 1956-os forradalom 50. évfordulója.
Spiró darabjának hatásmechanizmusa az egyidejűségre épül, a mű drámaiságát személyes, befogadói érintettségünk hordozza. A darab egyetlen helyszíne a részletező aprólékossággal megjelenő, apró panel-konyha. Vele arányos a nézőtér: otthon érezzük magunkat a nyomott panelban.
A Kvartett házaspárjának monoton, tartalmatlan létezését váratlan esemény zavarja meg: egyszer csak betoppan hozzájuk egy idegen, a Vendég, aki azt állítja, hogy az Öregnek köszönheti az életét, aki - az ’56-os forradalom után küszöbön álló letartóztatása előtt – még időben figyelmeztette ahhoz, hogy elmenekülhessen. Most, 40 év után, kiábrándultan tér haza az Államokból, drága ajándékokkal meghálálni akarván az Öregnek akkori segítségét.
A betegesen gyanakvó, paranoid Öreg talán az utolsó fanatikus, aki még hisz a kommunizmus egykor lelkesítő, mára azonban nevetségessé váló, bukott ideájában. Árulónak tekinti az egyre értetlenebb Vendéget, s ajtót mutat neki. Egyszerre szánalmas, megrendítő és fenyegető létezése szembenézésre kényszerít egykori önmagunkkal.
A Vendég küzdelme, mellyel megpróbálja kitágítani ezt a szűk horizontú világot, megrendítő, groteszk és hiábavaló. A korlátolt Öreg, a szenilis Feleség, az emberi értékek iránt közömbös, haszonelvű Nő között a Vendégre, bármerre fordul, mindenhonnan halott arcok merednek. Leépült tudatuk devalválódott nyelvet eredményez, melynek nyomán a két világ közt totálissá válik a kommunikációképtelenség.
A Kvartett jellegzetes képe korunknak, kordarab, korszelet – konyhájába mindannyian beköltözhetünk. A darabban Spiró a jelenidejűség drámaiságával operál, szemérmetlenül plagizál. Lop az élettől, a mi lelakott, végsőkig amortizálódott valóságunkból.
Spiró drámája elnyerte az 1997/1998-as évad Legjobb új magyar drámája díjat, az előadás megkapta az 1997. évi Stúdió és Alternatív Színházi Fesztivál fődíját, 1998-ban az Országos Színházi Találkozón a Legjobb előadás díját. Az ősbemutató idején Koltai Tamás írta az ÉS-ben előadásunk kapcsán: "...Gyorsan el kellett játszani, mert most aktuális. És ahogy látom, az lesz még sokáig."

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!