2010.10.30. 13:49
Egy órával több álom
Szombatról vasárnapra virradóra átállunk a téli időszámításra, ezen az éjszakán egy órával többet alhatunk. De nem mindegy, hogy milyen párnán hajtjuk álomra a fejünket.
Nagyon kellemes érzés egy hatalmas, puha, vastagra tömött párnára hanyatlani, de amint elalszunk, már egyáltalán nem biztos, hogy ugyanez a párna jót tesz nekünk. Mit kell tehát figyelembe venni, mikor párnát választunk?
A legfontosabb kérdés az alvási pozíció. Másmilyen párna kell a hason alvóknak, a hanyatt fekvőknek és az oldalra gömbölyödőknek, ráadásul más párna kényelmes az ágyban olvasáshoz is. Ugyanakkor minden esetben az a legfontosabb, hogy a párna egyszerre támassza meg a fejet, a nyakat és a vállakat, optimális pozícióba rendezve a csigolyákat és minimálisra csökkentve az izomfeszülést. Általánosságban az a jó párna, amely olyan pozíciót biztost, hogy a nyak és a fej a párnán, míg a vállak a matracon nyugodjanak, miközben a pozíció fenntartásához semmilyen izommunka nem szükséges. Ebből is kiderül, hogy a túl magas párna sosem jó: a nyaknál meghajlítja a gerinc vonalát, aminek alvás közben egyenesnek kéne lennie, miközben a vállakat alig támasztja valami.
Párnaválasztás előtt esetleg érdemes lehet ortopéd szakorvos vagy gyógytornász véleményét is kikérni, aki a személyes anatómiai adottságok alapján tud megfelelő kialakítású párnát ajánlani. Allergének és formatartás szempontjából a legtöbb pehellyel vagy tollal töltött párna nem igazán praktikus, inkább a formatartó, szivacsból, latexből vagy „emlékező” habból kialakított vánkos ajánlott. Bármelyiket is választjuk azonban, higiéniai okokból és a töltőanyag természetes „elfáradása” miatt érdemes 2-3 évente újabbra cserélni a párnát.
A Lakáskultúra Online galériájában látható párnák közül talán nem mindegyik alkalmas egy pihentető alváshoz, de hogy különlegesek, az biztos>>>