Amerikai futball

2022.02.14. 06:27

A Los Angeles Rams nyerte a Super Bowlt

A Los Angeles Rams nyerte a tengerentúli profi amerikaifutball-liga (NFL) nagydöntőjét, az 56. Super Bowlt, melyben 23–20-ra győzte le a Cincinnati Bengalst. A meccs legjobbjának járó címet (MVP) a győztes touchdownt szerző elkapó, Cooper Kupp kapta meg.

A kaliforniai együttes hazai pályán, a Los Angeles-i SoFi Stadionban játszhatta története ötödik nagydöntőjét, s arra készült, hogy a klub második diadalát aratja az ellen a Bengals ellen, mely eddigi két szereplését egyaránt vereséggel zárt a Super Bowlban.

A meccs mindkét oldalon egy-egy sikertelen támadással kezdődött, majd a Rams egy 50 yardos sorozat végén, Matthew Stafford átadását követően Odell Beckham Jr. touchdown-elkapásával 7–0-s előnybe került.

Az Amerikai főcsoportban (AFC) meglepetésre bajnok Bengals egészen a nyitónegyed végéig nem találta a fogást a rivális védelmén, harmadik támadósorozatát viszont sikerült mezőnygóllal zárnia (7–3).

A Bengals szépítése után azonnal egy 75 yardos sorozattal és touchdownnal válaszolt a Los Angeles (13–3), viszont rögtön ezután a Cincinnati is hasonló menetelést mutatott be (13–10), s mivel a nagyszünetig újabb pont már nem esett, a Rams mehetett a pihenőre minimális előnnyel.

A Super Bowlokon hagyományosan hosszú szünet – mely során a hip-hop műfaj legendái, Snoop Dogg, Dr. Dre, Eminem és Mary J. Blige Kendrick Lamarral kiegészülve adtak elő látványos minikoncertet – a Bengalsnak tett igazán jót, ugyanis a harmadik negyed elején pillanatok alatt fordítottak.

A második félidő első játékában a Cincinnati 25 éves irányítója, Joe Burrow gyönyörű hosszú passzát Tee Higgins – a védőjével szemben szabálytalannak tűnő mozdulatsor után – kapta el és futott be a célterületre, amivel 17–13-ra átvette csapata a vezetést. A Ramst érezhetően sokkolták a történtek, Matthew Strafford ugyanis közvetlenül ezután első passzából eladta a labdát saját térfelének közepén.

A Los Angeles-ieknél ezek után a védelemnek sikerült összeszednie magát, így a szerzett labdából a Bengals csak mezőnygólt tudott szerezni, ám így is 20–13-ról várta a folytatást, viszont a kaliforniaiak még a harmadik negyed vége előtt 20–16-ra zárkóztak.

Az utolsó negyedben egészen a hajráig egyik csapat támadói sem tudtak haladni, hat perccel a vége előtt azonban a Rams Matthew Stafford és Cooper Kupp vezérletével rendre megtalálta a védelem gyenge pontjait, kiválóan meneteltek, és 1:25 perccel a vége előtt Kupp szép elkapásával 23–20-ra fordítottak.

A Cincinnatinek ezek után még volt ideje és elég lett volna egy mezőnygól számára a hosszabbítás kiharcolásához, ám a Los Angeles védelme már nem adott esélyt.

A Rams 1999-es – még St Louis-i színekben elért – győzelme után története során második alkalommal hódította el a Vince Lombardi-trófeát.