Amerikai elnökválasztás

2024.11.06. 06:15

Sorra gratulálnak a miniszterelnökök, államfők Donald Trump elsöprő győzelméhez

Az amerikai Republikánus Párt elnökjelöltje helyi idő szerint szerda hajnalban a támogatói előtt tartott beszédében bejelentette, hogy ő lesz az Egyesült Államok 47. elnöke. Hírfolyamunkban beszámolunk a legfrissebb hírekről.

Donald Trump nyerte az elnökválasztást

Forrás: AFP

Fotó: Jim Watson

Kamala Harris elismerte a vereségét

Elismerte vereségét Kamala Harris amerikai alelnök, demokrata párti elnökjelölt és gratulált választási győzelméhez republikánus riválisának, Donald Trumpnak a megválasztott elnökkel folytatott szerdai telefonbeszélgetésében – közölték Harris munkatársai.

Harris, aki szerdán később fog nyilvános beszédet tartani, „megvitatta Trumppal a békés hatalomátmenet fontosságát” – közölte az alelnök egyik magas rangú munkatársa.

„Trump köszönetet mondott Harris alelnöknek eltökéltségéért, szakmaiságáért és kitartásáért végig a kampány során, és a két vezető megegyezett, hogy egyesíteni kell az országot” – írta közleményében Steven Cheung, a republikánus jelölt szóvivője.

Gratulált Donald Trumpnak Joe Biden elnök is, és meghívta a Fehér Házba – közölte az elnöki hivatal.

A 81 éves demokrata párti politikus csütörtökön intéz „üzenetet a nemzethez”, hogy szóljon a választás eredményekről és az átmeneti időszakról – tette hozzá a Fehér Ház.

HARRIS, Kamala; TRUMP, Donald
Kamala Harris amerikai alelnöknek, a Demokrata Párt jelöltjének (képernyőn balról) támogatói várják az első részeredményeket Genfben az amerikai elnök- és kongresszusi választások napján, 2024. november 5-én. Harris mellett Donald Trump volt amerikai elnök, a Republikánus Párt elnökjelöltje
Fotó: Salvatore Di Nolfi / Forrás: MTI/EPA/Keystone

Trump Észak-Karolina, Georgia, Pennsylvania és Wisconsin billegő államokban aratott győzelmével biztosította a győzelmet szerda reggel, ezekhez csatlakozott később Michigan állambeli győzelme is.

Lukasenka gratulált Trumpnak

Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök gratulált Donald Trumpnak az amerikai elnökválasztáson aratott győzelméhez szerdán – közölte a fehérorosz elnöki hivatal.

Szívből gratulálok a visszatéréséhez az Amerikai Egyesült Államok elnöki tisztségébe. A példa nélküli harc közepette zajló idei választások eredményei az ön személyes hőstettének a megtestesítői

– áll az üdvözletben.

Lukasenka hozzátette, hogy ezt Trump mindenekelőtt az Egyesült Államok és annak állampolgárai nevében tette.

„Kívánok önnek jó egészséget, eredményes politikai döntéseket, amelyek újra naggyá teszik Amerikát”

– fogalmazott az elnök.

Gratulált Donald Trump választási győzelméhez az ENSZ főtitkára

A nemzetközi kapcsolatok lényeges pillérének nevezte szerdán az Egyesült Államok és az ENSZ közötti együttműködést António Guterres, a világszervezet főtitkára, amikor gratulált Donald Trump választási győzelméhez.

Gratulálok Donald J. Trump megválasztott elnöknek és ismételten kijelentem: hiszek abban, hogy az Egyesült Államok és az ENSZ közötti együttműködés a nemzetközi kapcsolatok lényeges pillére

– mondta António Guterres.

GUTERRES, António
António Guterres ENSZ-főtitkár a BRICS-országok csúcsértekezletén Kazanyban 2024. október 23-án
Fotó: Alekszej Filippov / Forrás: MTI/EPA/brics-russia2024.ru

A főtitkár egyben azt ajánlotta az Egyesült Államok népének, hogy vegyen aktívan részt a demokratikus folyamatokban.

António Guterres kijelentette, hogy az ENSZ

„kész konstruktívan együttműködni az új amerikai adminisztrációval a világunkat fenyegető drámai kihívásokkal való szembenézés érdekében”.

Gratulált Trumpnak a venezuelai ellenzék és számít a támogatására

A venezuelai elnökválasztási győzelmet magának követelő ellenzék gratulált szerdán Donald Trump elnökválasztási győzelméhez, és közölte, hogy számít a támogatásra.

A gratulációt az ellenzék nevében a közösségi médiában annak egyik vezetője, María Corina Machado küldte el, aki illegalitásban él Caracasban, amióta kihirdették Nicolás Maduro leköszönő elnök újraválasztását a július 28-i elnökválasztáson. Az ellenzék szerint a választást elcsalták, és az ő jelöltjük, Edmundo González Urrutia a győztes.

Venezuela az állampolgárok milliói, valamint a térség demokráciája és stabilitása szempontjából döntő napokat él át. Tudjuk, hogy Amerika népei és demokratikus kormányai támogatnak bennünket. Azt is tudjuk, hogy mindig számíthattunk önökre

– írta María Corina Machado.

Első elnöki mandátuma idején Donald Trump szigorú gazdasági szankciókat vezetett be Venezuela ellen, és az ellenzék akkori vezetőjét, Juan Guaidót ismerte el ideiglenesen államfőnek.

Az ellenzék által megválasztott elnöknek tekintett Gonzáles Urrutia szintén gratulált Trumpnak. „Megválasztott elnöki felelősségemnél fogva a kapcsolataink megerősödését kívánom”.

Edmundo González Urrutia venezuelai ellenzéki politikus és María Corina Machado, mint a venezuelai demokratikus erők egyik vezetője kapja idén októberben az Európai Parlament (EP) gondolatszabadságért és az emberi jogok védelméért járó Szaharov-díjat.

A spanyol kormány is gratulált 

Kétoldalú stratégiai kapcsolatainkon és erős transzatlanti együttműködésen fogunk dolgozni – fogalmazott az X-en közzétett rövid üzenetében Pedro Sánchez miniszterelnök.

Az Egyesült Államok természetes szövetségese Európának. Az elmúlt évtizedekben és az utóbbi években bizonyítottuk, hogy együtt képesek vagyunk szembenézni mindannyiunk számára nagyon nehéz válságokkal

– mondta José Luis Albares külügyminiszter sajtótájékoztatón Madridban.

Kiemelte: azzal számolnak, hogy a jövőben is ezen az alapon fognak együttműködni az új elnöki adminisztrációval, mert ez a stratégiai szövetség, az euroatlanti biztonság és jólét, kölcsönösen kedvező mind „az európaiaknak, a spanyoloknak és az észak-amerikaiaknak”.

A Kreml nem közölte, hogy kíván-e az orosz elnök gratulálni

Nem világos, hogy gratulálni fog-e Vlagyimir Putyin orosz elnök Donald Trumpnak az amerikai elnökválasztáson bejelentett győzelméhez, az Egyesült Államok egy barátságtalan ország – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerdán újságíróknak.

Nincs tudomásom az elnök terveiről, hogy gratuláljon-e Trumpnak a választások alkalmából. Ne feledjük, hogy egy barátságtalan országról van szó, amely közvetlenül és közvetve is részt vesz az államunk elleni háborúban

– nyilatkozott Peszkov.

PESZKOV, Dmitrij
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivõje a 
Fotó: Jevgenyija Novozsenyina / Forrás: MTI/EPA/Reuters pool

Putyin egyébként csütörtökön Szocsiban, a Valdaj nemzetközi vitaklub tanácskozásán fel fog szólalni, és kérdésekre is válaszol majd, így várhatóan ki fogja fejteni álláspontját az amerikai elnökválasztásról.

Az amerikai–orosz kapcsolatokról szólva Peszkov azt mondta, hogy ezek most "történelmi mélyponton" vannak, és jövőjük a következő amerikai vezetéstől függ. Hangsúlyozta, hogy Putyin továbbra is kész a konstruktív párbeszédre az Egyesült Államokkal, ám a jelenlegi amerikai kormányzat ezzel ellentétes álláspontot képvisel.

Hogy mi lesz januárban, majd meglátjuk

– mondta.

Az arra vonatkozó kérdésre, hogy vajon a Kreml szerint Trump a közeljövőben felhívhatja-e Putyint az ukrajnai rendezés ügyében, és hogy az orosz elnök fogadja-e a hívást, a szóvivő így válaszolt: 

Ezt talán nem tőlünk kellene megkérdezni. Még egyszer megismétlem és emlékeztetem önöket Putyin szavaira, melyek szerint nyitott a kapcsolatfelvételekre, a párbeszédre. De ez a mi álláspontunk, ez következetes, ez jól ismert a világban. Várjuk meg a konkrét tetteket.

Megjegyezte, hogy az ukrajnai konfliktust nem lehet egy éjszaka alatt lezárni.

Peszkov az orosz politikusoknak a Trump győzelmére adott optimista reakcióját azzal magyarázta, hogy a politikus, noha Oroszországgal kapcsolatban kemény kijelentéseket is tett a kampány során, hangot adott béketörekvéseinek is, és arról szólt, hogy „meg akarja szakítani ezt a spirált és totális politikát, amelynek célja a régi háborúk folytatása és új háborúk kirobbantása”.

Kilátásba helyezte, hogy Oroszország a tettei alapján fogja megítélni az új amerikai kormányzatot. A szóvivő visszautasította a vádakat, amelyek szerint Oroszország megpróbálta befolyásolni az amerikai elnökválasztást.

Ami a befolyásolási vagy beavatkozási kísérletekre vonatkozó vádakat illeti, ezt mi határozottan visszautasítjuk, és megismételjük: nem avatkoztunk be, és nem is fogunk beavatkozni senkinek a belügyeibe. Nagyon szilárdak vagyunk abban a tekintetben, hogy megvédjük a saját belügyeinkbe való be nem avatkozással kapcsolatos érdekeinket

– mondta Peszkov.

A szóvivő amerikai belügynek nevezte a választások kimenetelét.

Azokat az állításokat kommentálva, amelyek szerint orosz domainekről amerikai szavazóhelyiségek felrobbantásával fenyegetőztek, a szóvivő kijelentette:

Nem ismerjük a részleteket, nem a mi dolgunk a szavazóhelyiségek biztonságának szavatolása. Önök tudják, milyen gyakran érkeznek különböző orosz intézményekbe bombafenyegetésről szóló hívások. És ezek mind külföldről, külföldi domainekről érkeznek.

„Sajnos, minden országot érnek ilyen hatások” – tette hozzá a Kreml szóvivője.

Marija Zaharova külügyi szóvivő a Rosszija 24 hírtelevíziónak nyilatkozva azt mondta, hogy Trumpnak a konfliktusok megszüntetésének szükségességéről tett kijelentését konkrét lépésekkel kell alátámasztania. Méltatta, hogy a politikus a győzelmét bejelentve elismerte, hogy Amerikának elsőként a saját problémáinak megoldásával kellene foglalkoznia.

A Sputnik rádiónak Zaharova kijelentette, hogy Oroszország az amerikai elnökválasztás után is a saját célkitűzéseinek megfelelően fog haladni, az Egyesült Államok meg csak igyekezzen utolérni. Felhívta a figyelmet arra, hogy a szavazást számos törvénytelenség kísérte, az amerikai választási rendszert pedig problémákkal teli archaizmusnak nevezte.

LAVROV, Szergej; ZAHAROVA, Marija
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter (j) és Marija Zaharova, a külügyminisztérium szóvivõje az elõzõ év diplomáciai tevékenységét értékelõ évenkénti sajtóértekezleten a moszkvai külügyminisztériumban 2024. január 18-án
Fotó: Makszim Sipenkov / Forrás:  MTI/EPA

Dmitrij Medvegyev, az orosz biztonsági tanács elnökhelyettese szerdai Telegram-bejegyzésében úgy vélekedett, Oroszország szempontjából hasznos, hogy Trump nem szeret pénzt költeni a "tányérnyalókra", amelyek közé Ukrajna is tartozik.

A lengyel elnök gratulált Donald Trump győzelméhez

Donald Trump választási győzelméhez gratulált szerdán Andrzej Duda lengyel elnök, az előzetes szavazási eredmények közlése után.

Gratuláció, Trump elnök úr! Megcsináltad!

– írta Andrzej Duda a Facebook közösségi honlapján.

Donald Tusk lengyel kormányfő az X-en gratulált Trumpnak. „Várom az amerikai és a lengyel nemzet javára folytatandó együttműködésünket” – fogalmazott.

Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter rendkívüli sajtóértekezletén arról biztosította a közvéleményt, hogy folyamatosan kapcsolatban van a biztonságpolitikáért felelős, Trumphoz közeli „legmagasabb politikai képviselőkkel”. Európának „sürgősen nagyobb felelősséget kell vállalnia biztonságáért”

 – hangsúlyozta Sikorski. Az Európai Unión (EU) belül „visszanyert hitelessége”, valamint az Egyesült Államokkal ápolt jó kapcsolatai révén Varsó „élenjáró lesz az uniós ellenálló-képességek növelésének folyamatában” – ígérte a miniszter.

Rafal Trzaskowski varsói főpolgármester – a kormánykoalíciót vezető Polgári Koalíció egyik lehetséges elnökjelöltje a jövő májusi lengyel elnökválasztáson – a TVN24 lengyel kereskedelmi hírtelevízióban kijelentette: Lengyelország „ideális NATO-tag Trump számára”, mivel jelenleg a szövetségen belül az Egyesült Államok után a legtöbbet – a GDP csaknem 5 százalékát – költi védelemre.

Wladyslaw Kosiniak-Kamysz kormányfőhelyettes, nemzetvédelmi miniszter szerdán kitüntetéseket adott át a Lengyelországban szolgáló amerikai katonáknak a november 11-i lengyel állami ünnep alkalmából. „Amerika döntött, a demokrácia döntött, az amerikaiaknak megvan a 47. elnökük, gratulálunk” – jelentette ki beszédében Kosiniak-Kamysz. Aláhúzta: Lengyelország és az Egyesült Államok „állandó, változatlan szövetségesek”, a lengyel–amerikai barátság lengyel államérdeknek számít.

Szymon Holownia lengyel alsóházi elnök, a Lengyelország 2050 kormánykoalíciós párt elnöke sajtóértekezletén úgy ítélte meg: az amerikai választási eredmény „nem a világ vége, hanem egy új világ kezdete”. Európa és Lengyelország „világos jelzést kaptak”, hogy saját gazdasági és biztonsági erőforrásokat kell építeniük, hiszen „az eddigiektől radikálisan eltérő hangsúlyeloszlás” várható” – fogalmazott Holownia. Nemzeti érdeknek nevezte, hogy Lengyelország „minél jobb kapcsolatokat” tartson fenn Washingtonnal, függetlenül attól, ki kormányoz az Egyesült Államokban.

A fő ellenzéki párt, a Jog és Igazságosság (PiS) szerda reggel a „Kérjetek bocsánatot Trumptól” című videót tette közzé a közösségi médiában. A filmben a kormánypolitikusok korábbi Trump-ellenes kijelentéseit idézik fel, és felteszik a kérdést: ezentúl vajon hogy néznek ki a lengyel-amerikai kapcsolatok? Donald Tusk kormányának „felelőtlen politikája tragédiánkhoz vezethet”

– figyelmeztet a legnagyobb ellenzéki párt.

Jaroslaw Kaczynski, a PiS elnöke újságíróknak elmondta: nagyon örül Trump győzelmének. Nemmel válaszolt arra a kérdésre, vajon Trump „átadja-e Ukrajnát Vlagyimir Putyinnak”. Úgy ítélte meg, hogy az elnök törekedni fog az ukrajnai háború befejezésére, és reményét fejezte ki, hogy ez Ukrajna „természetes érdekei és jogai” figyelembe vételével fog megtörténni.

Krzysztof Bosak, a szejm alelnöke, az ellenzéki Konföderáció politikusa úgy látja: Trump győzelme „a baloldali, illetve +politikailag korrekt+ program megvalósítását célzó diplomáciai nyomásgyakorlást fogja csökkenteni” Washington részéről.

Lech Walesa, a Nobel-békedíjjal kitüntetett volt lengyel elnök a PAP hírügynökségnek „a világ szégyenének” nevezte Trump megválasztását. Anélkül, hogy részletekbe bocsátkozott volna, Walesa kifogásolta Trump „életrajzát, jellemét és tevékenységét”.

Cseh politikai vezetők is gratuláltak Donald Trumpnak

Gratulációkat, de egyben elvárásaikat is megfogalmazták cseh politikai vezetők, amikor Donald Trump választási győzelmét kommentálták.

Csehország örülne, ha „folytatni tudná együttműködését az Egyesült Államokkal a globális kihívások megoldásában, beleértve az európai biztonság megerősítését is” – írja táviratában Petr Pavel cseh köztársasági elnök. „A transzatlanti kapcsolat erős marad” – tette hozzá.

Petr Fiala cseh miniszterelnök is gratulált Donald Trumpnak választási győzelméhez. Táviratában kifejezte reményét, hogy a cseh-amerikai kapcsolatok „az új amerikai adminisztráció idején is magas szinten maradhatnak és fejlődni fognak”.

Jan Lipavsky külügyminiszter úgy véli, hogy „az európai vezetőknek meg kell győzniük az új amerikai adminisztrációt, hogy számára is kifizetődő folytatni a stratégiai együttműködést Európával”. A miniszter kijelentését a közszolgálati cseh televízió idézte.

„Szenzációs visszatérésnek” minősítette Donald Trump választási győzelmét Andrej Babis, volt cseh kormányfő, az ellenzéki Elégedetlen Polgárok Akciója (ANO) mozgalom elnöke.

 „Az amerikaiak egyértelműen megmutatták, kit szeretnének az Egyesült Államok elnöki székében látni” - mondta az ellenzéki politikus újságíróknak. Szerinte Donald Trump győzelme „az USA-nak jólétet, a világnak pedig békét hoz”.

A török elnök szerint új korszak kezdődik Donald Trump megválasztásával

Új korszak kezdődik Donald Trump amerikai republikánus párti elnökjelölt megválasztásával - jelentette ki szerdán a török államfő.

Recep Tayyip Erdogan az X-en azt írta, „barátja” Donald Trump nagy küzdelem után nyerte meg az elnökválasztást.

A politikus egyben reményét fejezte ki, hogy Trump „megerősíti a Törökország és az Egyesült Államok közötti kapcsolatokat”, valamint „véget vet a regionális és globális válságoknak és háborúknak”.

Giorgia Meloni és Matteo Salvini is gratulált Donald Trumpnak

Giorgia Meloni olasz kormányfő az Olaszország és az Egyesült Államok közötti stratégiai kapcsolatot hangsúlyozta az amerikai elnökválasztásokon győztes Donald Trumphoz intézett üzenetében, amelyet az olasz miniszterelnök közösségi oldalán tett közzé szerdán.

Hangsúlyozta, hogy Olaszország és az Egyesült Államok „testvérnemzetek”, amelyeket ledönthetetlen szövetség, közös értékek és történelmi barátság köt össze.

„Stratégiai kapocs, amelyet, biztos vagyok benne, még tovább erősítünk” – írta Meloni, aki jó munkát kívánt az új amerikai elnöknek.

„Az illegális bevándorlás elleni küzdelem, az adók lefaragása, keresztény gyökerek és visszatérés a békéhez, véleményszabadság és a politikai bírósági perek elutasítása. Az USA-ban is a józanész, a szenvedély és a jövő győzött!” – írta közösségi oldalán Matteo Salvini, a jobboldali Liga párt vezetője. A bejegyzéséhez azt a fotót csatolta, amelyen Trump az ellene elkövetett merényletkísérlet után sebesülten látható.

Matteo Salvini az Rtl 102.5 kereskedelmi rádióban szerda reggel adott interjúban kijelentette, hogy az amerikai elnökválasztás eredménye sokakat „ráébresztett a valóságra, szertefoszlatva a fantáziát”. Salvini úgy vélte, hogy Trump az amerikaiak érdekeit képviseli, „ahogyan ez helyes és normális, és ha az amerikaiak érdekei között szerepel majd ismét egy új világegyensúly, az Oroszország és Ukrajna, valamint az Izrael és Palesztina közötti háborúk lezárásával, akkor az az egész világ számára nyereség lesz”.

Salvini elismerte, hogy az olasz jobboldalt is megosztotta Donald Trump támogatása, amiként eltérőek a vélemények az Európai Bizottságot vezető Ursula von der Leyennel kapcsolatban is.

„Von der Leyen rosszul teljesített az utóbbi években, és nem érthető, miért tudna most jobban teljesíteni” – jegyezte meg Salvini.

Salvini kiemelte, hogy a gazdaság védelmét, az illegális bevándorlás elleni fellépést és az adócsökkentést kell “komolyabban venni” Európában és Olaszországban is.

„Az olasz bíróságok nap mint nap érvénytelenítik a római parlament és kormány törvényeit a határellenőrzésről és a bűnöző és illegális migránsok kiutasításáról” – mondta Matteo Salvini emlékeztetve, hogy decemberben hat évre ítélhetik egy migránsokat szállító hajó feltartóztatása miatt.

Hozzátette: ha az olasz újságírók és politológusok szavaztak volna, Kamala Harris győz, de „az a probléma, hogy az emberek szavaztak, fehérek, feketék, latinók, fiatalok, idősek, több millió szabad nő és férfi”.

Antonio Tajani külügyminiszter, a Hajrá, Olaszország! (FI) vezetője szerint Donald Trumppal erősödhet a Földközi-tenger térségének szerepe. Nyomatékosította, hogy a diplomácia az olasz érdekeket kívánja képviselni a gazdasági kapcsolatok erősítésével. Tajani úgy vélte, hogy az ukrajnai békén kell dolgozni, de az nem jelentheti Kijev magára hagyását.

A brüsszeli vezetők gratuláltak Donald Trumpnak

Gratulált szerdán Donald Trump választási győzelméhez Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, közleményében pedig az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti transzatlanti együttműködés mélyítését sürgette.

Az Európai Unió és az Egyesült Államok többek puszta szövetségeseknél; népeinket őszinte partnerség köti össze, amely 800 millió embert egyesít. Ez a kötelék mélyen, a közös történelmünkben, és a szabadság és a demokrácia iránti elkötelezettségünkben gyökerezik

 – olvasható von der Leyen közleményében, amelyben egyúttal kiemelte az Egyesült Államok és az EU közötti szoros kereskedelmi és gazdasági kapcsolatokat is.

Az újonnan megválasztott amerikai elnöknek Charles Michel, az uniós tagállamok vezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke is gratulációját fejezte ki, szintén az Egyesült Államok és az EU közötti szoros kötelékeket hangsúlyozva.

Az EU szövetségesként és barátként tekint elébe a konstruktív együttműködés folytatásának

 – jelentette ki.

Hozzátette: az EU továbbra is erős, egységes, versenyképes és szuverén partner kíván lenni, „miközben kiáll a szabályokon alapuló, többpólusú rend mellett”.

A győzelemhez gratulált Mark Rutte NATO-főtitkár is, aki az X-en leszögezte, hogy Trump elnökségének "ismét kulcsszerepe lesz a szövetség erejének fenntartásában".

A főtitkár közleményben felhívta a figyelmet a globális kihívásokra, példaként említve „az egyre agresszívabbá váló Oroszországot”, a Kínával folytatott stratégiai versengést, valamint a Moszkva, Teherán, Peking és Phenjan között egyre mélyülő szövetséget, és a NATO-n belüli közös munkát sürgette.

Aláhúzta, hogy Trump január 20-i beiktatását követően az új amerikai elnököt „egy erősebb, nagyobb és egységesebb szövetség várja”, valamint további erőfeszítéseket sürgetett „a béke és a jólét megőrzése érdekében Európában és Észak-Amerikában”.

A német kancellár az együttműködés folytatását ígéri

Olaf Scholz német kancellár gratulált szerdán Donald Trumpnak az amerikai elnökválasztáson aratott győzelméhez, és hangsúlyozta, hogy országaik folytatják az együttműködést.

Németország és az Egyesült Államok hosszú ideje sikeresen dolgozik együtt azon, hogy erősítse a jólétet és a szabadságot az Atlanti-óceán mindkét oldalán. Ezt a jövőben is folytatjuk

 – írta Scholz az X-en.

Annalena Baerbock német külügyminiszter kijelentette: Berlin „megbízható és közeli szövetségese” marad az Egyesült Államoknak.

Az amerikaiak „szavaztak, Donald Trump győzött, gratulálunk neki” – üzente a német tárcavezető.

A román vezetők szerint békét és jólétet eredményez Donald Trump visszatérése

A bukaresti vezetők a Románia és az Egyesült Államok közötti stratégiai partnerséget hangsúlyozva gratuláltak szerdán Donald Trump választási győzelméhez, kifejezve meggyőződésüket, hogy visszatérése a Fehér Házba békét, biztonságot és jólétet eredményez mindkét nép számára.

A mandátuma végéhez közeledő Klaus Iohannis államfő az X-en közzétett üzenetében kiemelte: Románia az Egyesült Államok erős és elkötelezett stratégiai szövetségese.

„Amerikai-román közös erőfeszítéssel békét és jólétet fogunk hozni országainknak és másoknak, megvédve közös érdekeinket” – fogalmazott a román elnök.

Az elnökválasztáson induló Marcel Ciolacu szociáldemokrata miniszterelnök Facebook-bejegyzésben fejezte ki meggyőződését, hogy Donald Trumppal közösen sikerül szintet lépni az amerikai-román stratégiai partnerség megerősítésében, gazdasági téren történő bővítésében.

„Trump elnök vezetése békét, biztonságot és jólétet biztosít állampolgáraink számára” – hangoztatta a román miniszterelnök.

A román jobboldali szavazók támogatására igényt tartó Nicolae Ciuca házelnök, a Nemzeti Liberális Párt államfőjelöltje is Facebookon gratulált Donald Trump visszatéréséhez, hangsúlyozva, hogy (elnökké választása esetén) mindent megtesz azért, hogy fejlessze az amerikai-román stratégiai partnerséget, amelyre nagy szükség van ezekben a válságos, fenyegetésekkel teli időkben.

„Románia biztonsága a legfőbb számomra! Isten áldja Romániát! God bless USA!” – zárta üzenetét a román házelnök.

A francia államfő gratulált Donald Trumpnak

Emmanuel Macron francia államfő gratulált szerdán az X-en Donald Trump republikánus párti elnökjelölt választási győzelméhez.

Macron azt írta: készen áll ismét együttdolgozni Trumppal a korábbi közös négy évhöz hasonlóan. A közös munkát a francia elnök „tisztelettel és ambícióval” képzeli el, „a béke és a jólét” megteremtése érdekében.

Olaf Scholz német kancellár telefonon beszélt szerda reggel Macronnal az előző napi amerikai elnökválasztás eredménye kapcsán. A két vezető megállapodott abban, hogy a kérdésről „szorosan egyeztetni fognak” – közölte a német kormány egyik szóvivője.

Emmanuel Macron ezzel kapcsolatban azt közölte: 

még egységesebb, erősebb és szuverénebb Európáért fognak dolgozni ebben az új kontextusban, együttműködve az Egyesült Államokkal és védelmezve az érdekeinket és értékeinket.

Donald Trump elképesztő fölénnyel nyert – a Magyar Nemzet podcastje

Boros Bánk Levente, a Nézőpont Intézet szakértője beszélgetett Magyarics Tamással, az ELTE professzor emeritusával és Törcsi Péterrel, az Alapjogokért Központ operatív igazgatójával a Magyar Nemzet podcastjában.

Az izraeli kormányfő a történelem legnagyobb visszatérésének nevezte Trump győzelmét

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerdai közleményében a „történelem legnagyobb visszatérésének” nevezte Donald Trump újbóli megválasztását az Egyesült Államok elnökének.

Gratulálunk a történelem legnagyobb visszatéréséhez! Az Ön történelmi visszatérése a Fehér Házba új kezdetet ígér Amerikának, és erőteljes ismételt elköteleződést Izrael és Amerika nagy szövetsége mellett 

– állt a közleményben.

„Ez hatalmas győzelem!"– zárta rövid üzenetét a felesége nevében is gratuláló kormányfő.

Jichák Hercog izraeli államelnök is gratulált az amerikai elnökválasztás győztesének „történelmi visszatéréséhez a Fehér Házba”. „Izrael igaz és kedves barátjának, a "béke és az együttműködés bajnokának” nevezte Trumpot az X-en közzétett üdvözletében, melyben bejelentette, hogy várja a közös munkát az amerikai elnökkel a népek kötelékének erősítésében, valamint "a béke és biztonság jövőjének építésében a Közel-Keleten".

„A zsidó és demokratikus Izrael és egész népünk nevében sok sikert kívánok” – írta Jiszráel Kac izraeli külügyminiszter szintén az X-en közzétett üzenetében, melyben ő is történelminek nevezte az amerikai politikus győzelmét. „Együtt megerősítjük az Egyesült Államok és Izrael szövetségét, visszahozzuk a túszokat, és szilárdan kiállunk azért, hogy legyőzzük az Irán vezette gonosz tengelyét” - ígérte Kac.

Gratulált Donald Trumpnak a brit miniszterelnök

Gratulált szerdán a brit miniszterelnök Donald Trumpnak az amerikai elnökválasztáson aratott győzelméhez.

Sir Keir Starmer a Downing Street ismertetése szerint „történelmi választási győzelemnek” nevezte Trump sikerét, és közölte: várakozással tekint a megválasztott amerikai elnökkel folytatandó együttműködés elé a következő években.

A munkáspárti brit kormányfő hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok és Nagy-Britannia a lehetséges legszorosabb szövetségesi viszonyban áll egymással, és vállvetve küzd a szabadság, a demokrácia és a vállalkozószellem közösen vallott értékeinek védelméért.

Starmer kifejtette: tudja, hogy Nagy-Britannia és az Egyesült Államok különleges viszonyrendszere a következő években is sikeres lesz olyan területeken, mint a gazdasági növekedés, a biztonság, az innováció és a technológiai fejlődés.

Volodimir Zelenszkij: várakozással tekintünk az erős Amerikai Egyesült Államok korszaka elé Trump elnök vezetése alatt

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az X-alkalmazásban gratulált Donald Trumpnak választási győzelméhez, és azt üzente: várakozással tekint az erős Amerikai Egyesült Államok korszaka elé Trump elnök határozott vezetése alatt.

Az ukrán elnök felidézte szeptemberi találkozóját Trumppal, és elmondta, hogy nagyra értékeli a „béke az erő révén” megközelítést.

„Ez az az elv, amely a gyakorlatban igazságos békét hozhat Ukrajnának. Remélem, hogy együtt meg fogjuk valósítani. Várjuk az erős Amerikai Egyesült Államok korszakát Trump elnök határozott vezetése alatt” – írta Zelenszkij.

Kifejezte reményét, hogy az Egyesült Államokban erős kétpárti támogatásban részesül Ukrajna, és Ukrajnát „Európa egyik legerősebb katonai hatalmának” nevezte, amely elkötelezett Európa és a transzatlanti közösség hosszú távú békéje és biztonsága mellett.

Alig várom, hogy személyesen üdvözöljem Trump elnököt, és megvitassuk, hogyan erősíthetjük Ukrajna és az Egyesült Államok stratégiai partnerségét

 – tette hozzá az ukrán elnök.

Donald Trump a floridai West Palm Beachen mondott beszédet

Ez valóban az Egyesült Államok dicső korszaka lesz

– jelentette ki Trump az eredményvárón. A republikánus jelölt hozzátette, hogy az országot meg kell gyógyítani, és ki kell javítani az összes hibát, amelyet a Biden–Harris kormányzat elkövetett.

Van egy országunk, amelynek segítségre van szüksége. Rendbe hozzuk a határvédelmet. Ma este okkal írtunk történelmet

– emelte ki Trump, aki szerint a MAGA mozgalom olyan akadályokat győztünk le, amelyeket senki sem tartott lehetségesnek.

Ez egy csodálatos győzelem az amerikai nép számára, amely lehetővé teszi számunkra, hogy Amerikát újra naggyá tegyük

– fogalmazott győzelmi beszédében Donald Trump, majd hozzátette:

Minden egyes nap, minden egyes lélegzetemmel harcolni fogok önökért. Addig nem nyugszom, amíg meg nem kapjuk azt az erős, biztonságos és virágzó Amerikát, amelyet gyermekeink megérdemelnek, és amelyet önök is megérdemelnek.

Trump köszönetet mondott feleségének, Melaniának, és a First Ladynek nevezte, és köszönetet mondott a gyermekeinek is.

Amerika példátlan és erőteljes felhatalmazást adott nekünk

– jelentette ki Trump, utalva arra, hogy pártja visszakapta a szenátust a Demokrata Párttól. 

Donald Trump volt amerikai elnök és republikánus elnökjelölt beszédet mond a floridai West Palm Beach-i West Palm Beach Kongresszusi Központban 2024. november 6-án
Fotó: Jim Watson / Forrás: AFP

Donald Trump ezután színpadra hívta alelnökjelöltjét, JD Vance-t, aki úgy fogalmazott:

Nos, elnök úr, nagyra értékelem, hogy megengedte, hogy csatlakozzam önhöz ezen a hihetetlen utazáson. Köszönöm a belém vetett bizalmát. És úgy gondolom, hogy az Amerikai Egyesült Államok történetének legnagyobb politikai visszatérésének lehettünk tanúi.

Donald Trump ezután Elon Muskot hívta a színpadra. Az elnökjelölt azt mondta, Musk egy igazán szuper fickó, egy valódi zseni. Megjegyezte, hogy nincs sok hozzá hasonló ember, ezért meg kell védeni az olyan szuperzseniket, mint Elon Musk, aki mellesleg rengeteg életet megmentett már a technológiájával.

Dana White, az Ultimate Fighting Championship (UFC) főnöke is a színpadra érkezett, aki arról beszélt, hogy Trumpot nem lehet megállítani, ha egyszer beindul a gépezet.

Folyton csak előre tekint, soha nem adja fel, ezért megérdemli a győzelmet

– emelte ki White. Emlékezetes, ő volt az, aki idén bemutatta Trumpot a republikánus nemzeti konvención, néhány nappal azután, hogy megsebesült egy merényletkísérletben.

Donald Trump végül köszönetet mondott az ijfabbik Robert F. Kennedy-nek is, mondván, hogy a volt demokrata elnökjelölt segíteni fog abban, hogy Amerika újra egészséges legyen. – Ő egy nagyszerű fickó, és tényleg komolyan gondolja, hogy meg véghez akar vinni néhány dolgot, és mi hagyjuk, hogy nekilásson – szögezte le az Egyesült Államok következő elnöke.

Petr Fiala: Csehország érdeke a szoros kapcsolatok fenntartása Amerikával

Európának nagyobb figyelmet kell szentelnie saját biztonságának szavatolására, függetlenül attól, ki lesz az Egyesült Államok új elnöke – jelentette ki Petr Fiala cseh kormányfő kedden este újságíróknak a prágai repülőtéren, mielőtt munkalátogatásra Szerbiába repült volna. Petr Fiala hangsúlyozta, hogy – függetlenül az amerikai elnök személyétől – Csehország érdeke a szoros kapcsolatok fenntartása Amerikával.

„Csehország mindkét lehetőséggel számol” – szögezte le kérdésre válaszolva a cseh kormányfő.

Függetlenül az amerikai elnökválasztás eredményétől Európának a jövőben sokkal nagyobb felelősséget kell vállalnia saját biztonságáért, mint eddig

 – mutatott rá a miniszterelnök. „Számos európai vezető ennek teljes mértékben tudatában van” – tette hozzá Petr Fiala, aki szerdán szerb vezetőkkel tárgyal Belgrádban.

Csehország is az idén a GDP több mint két százalékára növelte a védelemre szánt költségvetési kiadásait – jegyezte meg a politikus. „Ezt a folyamatot meg kell erősíteni, függetlenül attól, hogy Donald Trump vagy Kamala Harris lesz-e az USA új elnöke” – jelentette ki Petr Fiala.

A cseh védelmi tárca idei költségvetési kiadásai mintegy 160 milliárd koronát (2592 milliárd forint) tesznek ki. Jana Cernochová védelmi miniszter szerint így Csehország a NATO-csatlakozása óta első ízben teljesíti a belépéskor vállalt, ilyen irányú kötelezettségeit.

Fox News: Donald Trump nyerte az elnökválasztást

Donald Trump korábbi amerikai elnök, republikánus párti elnökjelölt elég elektori szavazatot szerzett ahhoz, hogy megnyerje a 2024-es elnökválasztást – jelentette szerda reggel a Fox News amerikai hírtelevízió.

A csatorna összesítése szerint a volt elnöknek legkevesebb 277 elektori szavazata van az államokban összesített szavazatok alapján, míg a demokrata párti elnökjelölt, Kamala Harris 226 elektor támogatását szerezte meg. Az elnökké választáshoz 270 elektori szavazat szükséges.

A CNN hírtelevízió összesítése szerint Trump egyelőre 246 elektori voksra számíthat, míg demokrata párti ellenfele 187 elektor támogatását szerezte meg a szerda reggeli állás szerint.

Ugyanennyi elektori támogatást jelez mindkét jelöltnek a BBC brit közmédia, amelynek eredményösszesítése szerint a volt elnök magas feldolgozottság mellett vezet az úgynevezett csatatérállamok többségében.

Korábbi, magas feldolgozottság alapján készített előrejelzés szerint a republikánusok a Szenátusban is többségbe kerülnek.

Trump vagy Harris? – A HírTV élő közvetítése az amerikai elnökválasztásról

A HírTV élő adásában folyamatosan figyelemmel kísérheti az amerikai elnökválasztás eseményeit, eredményeit:

Donald Trump győzött két ingatag államban

Donald Trump republikánus jelölt győzött az amerikai elnökválasztáson két, úgynevezett csatatérállamban - derül ki a közép-európai idő szerint szerda reggel kiadott, magas feldolgozottságú részeredményekből és egybehangzó előrejelzésekből.

A hagyományosan bizonytalan pártállásúnak tartott hét állam közül Donald Trump Georgiában és Észak-Karolinában múlta felül demokrata párti riválisát, Kamala Harrist. A többi ilyen államban – Arizonában, Michiganben, Nevadában, Pennsylvaniában és Wisconsinban – reggelig még nem dőlt el, melyik jelölt kapott több szavazatot.

Georgiában Trump 16 elektori szavazatot gyűjtött be azzal, hogy – 98 százalékos feldolgozottság szerint – 50,8-48,3 százalék arányban kapott támogatást a választóktól demokrata ellenfelével szemben. Észak-Karolinában ugyancsak 16 szavazatot jelent számára az, hogy – 95 százalékos feldolgozottság szerint – 51,1-47,6 százalékban legyőzte Kamala Harrist.

A keddi választáson 538 elektori szavazat sorsa dőlt el, az új elnök az lesz, aki ebből legalább 270-et megszerzett.

Magas feldolgozottságú részeredmény: republikánus lesz a szenátusi többség a jövőben

A republikánusok kerülnek többségbe az amerikai szenátusban, miután a kedden tartott részleges kongresszusi választáson két helyet is elnyertek a demokrata párttól – derül ki a szerda hajnalban nyilvánosságra hozott, magas feldolgozottságú választási részeredményekből.

Nyugat-Virginia állam részéről Jim Justice kormányzó, Ohióban pedig Bernie Moreno üzletember veszi át a szenátori megbízatást olyan posztokon, amelyeket eddig demokrata pártiak birtokoltak. Justice 95 százalékos feldolgozottságnál 68,8-27,7 százalék arányban vezetett demokrata kihívójával, Glenn Elliott-tal szemben, Moreno pedig 92 százalékos feldolgozottság szerint 50,4-46,2 százalék arányban múlta felül Sherrod Brown eddigi szenátort.

A 100 tagú amerikai szenátusban eddig 51-49 arányban a demokraták voltak többségben. A mostani választáson a mandátumok nagyjából egyharmadáról döntöttek.

Brüsszel retteg Trump győzelmétől

A brüsszeli lapok mind beszámoltak a választások során tapasztalható szoros versenyről és a választópolgárok megosztottságáról. Több lap külön kiemelte Orbán Viktor és Donald Trump szoros kapcsolatát, és hogy mit jelentene Trump győzelme olyan fontos kérdéskörökben mint az orosz-ukrán háború – írja a Magyar Nemzet.

A Brussels Signal az amerikai választásokat figyelve kiemelte a szoros versenyt és a választók polarizáltságát. A lap szerint egyre több európai jobboldali vezető, köztük Orbán Viktor is Donald Trumpot támogatja, mivel potenciális közös célokat látnak benne, többek között Trump NATO-politikáját támogatják, amely az USA szerepének csökkentését célozza, és remélik, hogy ez lehetőséget ad Európának saját védelmi prioritásainak előtérbe helyezésére. A lap szerint az európai közvélemény vegyes: míg Kelet-Európa támogatja Trumpot, Nyugat-Európában sokkal nagyobb a szkepticizmus.

Ám, aki biztosan nem örülne Donald Trump győzelmének az Thierry Breton, a volt belső piacért felelős európai biztos. A politikus korábban aggályait fejezte ki a 2024-es amerikai elnökválasztás következményei kapcsán. Szerinte az Európai Unió nincs felkészülve arra, hogy kezelje azokat a lehetséges zűrzavarokat, amelyek egy szoros vagy vitatott választási eredménnyel járhatnak.

A Politico brüsszeli hírportál az amerikai választások fényében arról írt, hogy Trump és Orbán Viktor szoros kapcsolatot építenek, a magyar miniszterelnök nyíltan támogatja Trumpot, akit a „béke embereként” emleget, szemben a Biden-adminisztráció Ukrajnát támogató politikájával. 

A lap is kiemelte, hogy Orbán Viktor számára Trump visszatérése az elnöki posztra egy olyan irányváltást jelentene, amely csökkenthetné a feszültségeket Oroszországgal, mivel mindkét vezető szkeptikus a NATO iránti erős amerikai elkötelezettséggel és Ukrajna támogatásával kapcsolatban. Politico megjegyzi, hogy ez a konzervatív program az USA és Európa viszonyára, valamint a geopolitikai szövetségekre is hatással lehet.

A Brussels Times nevezetű lap szerint a 2024-es amerikai választások eredménye nagy hatással lesz Európára, különösen NATO és Ukrajna ügyében.A lap kiemelte, amennyiben Trump nyer, várhatóan csökkenti az USA támogatását a NATO-ban és Ukrajnának adott segélyekben. Ezzel szemben Kamala Harris győzelme valószínűleg folytatná Biden Ukrajna és NATO melletti kiállását.

Több államban eldőlt az elektori voksok sorsa

A szavazóhelyiségek túlnyomó része bezárt közép-európai idő szerint szerda reggelre az amerikai elnökválasztáson, és a magas feldolgozottságú részeredmények alapján több államban gyakorlatilag el is dőlt az úgynevezett elektori szavazatok sorsa.

Az országban 538 elektori szavazat alapján választják meg az új elnököt, vagyis az a jelölt nyer, aki ezekből legalább 270-et megszerez. Minden állam meghatározott számú vokssal rendelkezik, általában ezek mindegyikét az a jelölt kapja meg, akire többen szavaztak.

A mostani választáson a két elnökjelölt, a republikánus Donald Trump és a demokrata párti Kamala Harris közötti küzdelmet az előzetes közlések szerint a politikai csatatérnek számító államok - Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Észak-Karolina, Pennsylvania és Wisconsin - döntik el. Ezekben az államokban a hajnali részeredmények szoros versenyt mutattak a két jelölt között.

Azok közül az államok közül, amelyekben közép-európai idő szerint a reggeli órákra megközelítette vagy meg is haladta a 90 százalékos feldolgozottságot a szavazatösszesítés, Floridában (30 elektori voks), Texasban (40), Ohióban (17), Indianában (11), Tennesseeben (11), Dél-Karolinában (9), Kentuckyban (8), Louisianában (8), Oklahomában (7), Iowában (6), Arkansasban (6) és Nyugat-Virginiában (4) Donald Trump, New Yorkban (28 voks), Illinois-ban (19), Marylandben (10), Rhode Islanden (4), Vermontban (3) és Delaware-ban (3) Kamala Harris győzött.

A szavazás napján mindkét jelölt derűlátóan nyilatkozott a saját esélyeiről. Ha Donald Trump nyer, több mint száz éve ő lehet az első elnök, akit egy periódus kihagyása után újraválasztanak, Kamala Harris pedig az első nő lehetne az amerikai elnöki székben.

Florida államban Donald Trump győzött a magas feldolgozottságú részeredmények szerint

A republikánus elnökjelölt, Donald Trump nyerte el a legtöbb szavazatot Florida államban a kedden rendezett amerikai elnökválasztáson - derül ki a voksok több mint 90 százalékának megszámlálása után, szerda hajnalban közzétett részeredményből.

Ebben az államban 30 úgynevezett elektori szavazatot osztanak ki, mindegyiket a több választói voksot szerző jelölt kapja meg. Országszerte összesen 538 elektori voks dönt az elnöki mandátumról, és az a jelölt nyeri a választást, aki ezekből legalább 270-et megszerez.

Floridában Trump a magas feldolgozottságon alapuló részeredmények szerint a szavazatok több mint 56 százalékát szerezte meg, míg ellenfele, a demokrata párti Kamala Harris nem egészen 43 százaléknyit.

A választás napján mindkét jelölt derűlátónak mutatkozott győzelmi esélyeit illetően. Szavazatának leadásakor - éppen Floridában - Donald Trump nagyon bizakodónak mondta magát, és később a közösségi oldalán is megerősítette, hogy győzelemre számít. Kamala Harris egy rádióinterjúban úgy vélte, hogy esélye van a győzelemre, és ennek érdekében minden jogosultat szavazásra buzdított.

Az időeltolódás miatt az Egyesült Államokban a szavazóhelyiségek nem egy időben zárnak. Közép-európai idő szerint nem sokkal éjfél után a keleti part nagy részén véget ért a voksolás, de a nyugati parton még kora reggelig nyitva tartottak a szavazóhelyiségek.

A választás az előzetes nyilatkozatok szerint a politikai "csatatérként" számontartott államokban dől el. Ezek közül a szerda hajnali órákban a 16 elektori szavazattal bíró Georgia államban volt a legelőrehaladottabb a szavazatszámlálás: közel 80 százalékos feldolgozottságnál Donald Trump nem egészen 52 százalékon, Kamala Harris valamivel több mint 47 százalékon állt.

Az elnökválasztás napján számos kongresszusi helyről is döntöttek a szavazók, és a részeredményekből az derült ki, hogy a republikánusok egy szenátusi helyet elhódítottak a demokratáktól: Nyugat-Virginiában a republikánus Jim Justice kormányzó a 75 százalék körüli feldolgozottságon alapuló eredmények szerint jelentős fölénnyel legyőzte a demokrata Glenn Elliottot.

 A 100 fős amerikai szenátusban jelenleg mindössze két hely a különbség a két párt között: a demokraták vezette többségi frakció 51, a republikánusok 49 mandátummal rendelkeznek.

Bezártak a szavazóhelyiségek több amerikai államban

Bezártak a szavazóirodák közép-európai idő szerint kedd éjfél után nyolc amerikai államban, köztük a politikai "csatatérnek" számító Georgiában.

A szavazásra jogosultak az új elnökről, a képviselőház összetételéről és a szenátusi helyek mintegy harmadáról voksoltak. A két elnökjelölt a republikánus Donald Trump és a demokrata párti Kamala Harris.

Georgia mellett elsőként Indiana, Dél-Karolina, Kentucky, Virginia, Észak-Karolina, Ohio és Nyugat-Virginia államokban fejeződött be a voksolás.

A szavazás a következő órákban keletről nyugat felé haladva fokozatosan ér véget, végeredmény csak később várható. Korábbi közlések szerint a 240 millió választásra jogosult csaknem egyharmada már a szavazás napja előtt leadta voksát személyesen vagy levélben.

Az amerikai elnökválasztás keddi híreit, eseményeit itt olvashatja el:

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában