Ukrán válság

2024.12.01. 10:50

Két donyecki települést foglalt el az orosz hadsereg

1012. napja tart a háború a szomszédunkban. Hírfolyamunkban az MTI, a Magyar Nemzet, a Mandiner és az Origo híreiből válogatunk.

Egy ukrán katona parancsra vár a tüzérségi harcálláspontjukon, Kreminna, Ukrajna irányában 2024. november 29-én

Forrás: Anadolu via AFP

Fotó: Diego Herrera

Zelenszkij: még van idő, hogy Washington meggyőzze az európaiakat Ukrajna meghívásáról a NATO-ba

Még mindig maradt idő, hogy az Egyesült Államok meggyőzze az európai „szkeptikusokat” arról, hogy Ukrajnát meg kell hívni a NATO-ba – hangoztatta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap kijevi sajtótájékoztatóján.

Mint elmondta: a NATO-meghívásnak Ukrajna egész területére kell vonatkoznia, de elfogadja, hogy az észak-atlanti szövetség védőernyője nem lenne alkalmazható a megszállt térségekre, amíg a háború zajlik.

A kijevi látogatáson lévő António Costa, az Európai Tanács elnöke gyors előrelépést helyezett kilátásba az európai uniós csatlakozási folyamatban Ukrajnának. Az ígérte, hogy 2025 első félévében legalább két tárgyalási fejezetet megnyitnak. Costa mindemellett további uniós segítséget és Oroszország elleni szankciókat is ígért. Közölte, hogy jövőre a zárolt orosz vagyon hozamainak terhére havonta 1,5 milliárd euró támogatást akarnak nyújtani.

Kaja Kallas, az EU új külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, aki elkísérte Costát Kijevbe, „nagyon-nagyon komoly” helyzetről beszélt az ukrajnai hadszíntéren. „Világos azonban, hogy Oroszország számára is nagyon magas az ár” – tette hozzá.

Kallas kijelentette továbbá, hogy a NATO-tagság volna a legerősebb biztonsági garancia a kijevi vezetés számára. Az EU vezető diplomatája beszélt arról is, hogy egy esetleges tűzszünet ellenőrzésénél nem lenne szabad kizárni európai csapatok Ukrajnába küldését.

Orosz külügyminiszter: elnyeri méltó büntetését, aki eszkalálni próbálja az ukrajnai szembenállást

Elnyeri megérdemelt büntetését, aki Oroszországra mért mélységi rakétacsapásokkal próbálja meg eszkalálni a feszültséget Ukrajna körül – figyelmeztetett ki Szergej Lavov orosz külügyminiszter a Rosszija 1 televízió vasárnapi Moszkva. Kreml. Putyin című műsorának nyilatkozva.

„Úgy tűnik, azok, akik most megpróbálják a végletekig felszítani az indulatokat és eszkalálni a helyzetet, nem olvasták az orosz elnök nyilatkozatait. Ezt rendszeresen meg kellene tenniük” – nyilatkozott Lavrov, hangot adva véleményének, hogy a nyugati politikusokat, akik támogatják, hogy az orosz területek belsejébe nagy hatótávolságú nyugati rakétákkal mérjenek csapást, a „tehetetlen düh” és a „reménytelenség” vezéreli.

„De nem lehet kétséges, hogy el fogják nyerni a megérdemelt büntetést” – tette hozzá.

Dmitrij Peszkov, az orosz elnök sajtótitkára ugyanebben a műsorban hangot adott feltételezésének, miszerint Angela Merkel volt német kancellár emlékiratainak azokban a részeiben, amelyekben a Putyinnak való találkozásait idézte fel, egy olyan gondolkodásmód üt át, amely annak idején a politikust a minszki megállapodásokkal kapcsolatban elvezette az Oroszország megtévesztéséig. A szóvivő így kommentálta, hogy a volt kormányfő erődemonstrációként idézte fel azt az epizódot, amikor az orosz elnök 2007-ben Szocsiban a labradorjával jelent meg egy tárgyalásokon, holott Merkel fél a kutyáktól.

Putyin pénteki asztanai sajtótájékoztatóján, mint mondta, ismételten bocsánatot kért Merkeltől a történtek miatt, és azt hangoztatta, hogy nem tudott tárgyalópartnere félelmeiről.

Peszkov szerint Putyin abban az időben hitt a konstruktív, méltányos és kölcsönösen előnyös orosz–német kapcsolatokban.

„Hitt benne, hogy együttműködés révén el lehet érni a stabilitást, a kiszámíthatóságot és hogy be lehet biztosítani magunkat az ilyen geopolitikai kockázatok ellen. (...) Úgy tűnik, ez nem egészen felelt meg annak a valódi hangulatnak, amely akkor Merkelben uralkodott” – mondta az orosz elnöki szóvivő.

Dmitrij Medvegyev, az orosz biztonsági tanács elnökhelyettese az X-en vasárnap közzétett bejegyzésében hangot adott véleményének, miszerint az a tény, hogy az Európai Unió új vezetése a hivatalba lépésének első napján Kijevbe látogatott, azt mutatja, hogy Brüsszel számára „a prioritás a háború elnyújtása, nem pedig az EU jólétének biztosítása”.

„Most elégedettek az európaiak?” – tette fel a kérdést Medvegyev.

A volt orosz elnök és kormányfő arra reagált, hogy António Costa, az Európai Tanács elnöke és Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője vasárnap felkereste az ukrán fővárost.

Medvegyev egy, a The Times című brit lapban megjelent közvélemény-kutatással kapcsolatban, amely szerint az ukránok mindössze 16 százaléka szavazna Volodimir Zelenszkij elnökre egy választáson, 60 százalékuk pedig egyáltalán nem akarja, hogy újra induljon, így írt a Telegram-csatornáján:

Ez azt jelenti, hogy a rezsim továbbra is ragaszkodik az utolsó ukránig folytatandó totális háborúhoz, és a ahhoz, hogy maximálisan késleltesse a választásokat. Mert ez az egyetlen módja az illegitim drogfüggő hatalmon tartásának.

Két donyecki település elfoglalásáról tett bejelentést az orosz védelmi minisztérium

Elfoglalta az orosz hadsereg a donyecki régióban lévő Illinka és Petrivka települést

– jelentette be vasárnap a moszkvai védelmi minisztérium.

A hadijelentés szerint az orosz hadsereg az elmúlt nap folyamán hat ukrajnai frontszakasz közül négyen előrenyomult és 24 ellentámadást vert vissza. A moszkvai összegzés szerint a „különleges hadművelet” övezetében több mint 1560, a kurszki régióban pedig mintegy 255 ukrán katona esett el vagy sebesült meg súlyosan.

A moszkvai katonai tárca az elmúlt napban az Ukrajnában eltalált vagy megsemmisített katonai célpontok és haditechnikai eszközök között sorolta fel egyebek között több katonai repülőtér infrastruktúráját, valamint több drónösszeszerelő és -tároló létesítményt, hat tábori lőszerraktárt, öt páncélozott harcjárművet, egy brit gyártmányú FH-70-es vontatott tarackot, továbbá 55 pilóta nélküli repülőgépet.

Kurszk megyében az orosz tájékoztatás értelmében az ukrán hadsereg a nap folyamán egyebek között két páncélozott harcjárművet veszített. Moszkva szerint a kurszki régióba augusztus 6-án betörő ukrán erők eddig több mint 37 105 embert, 225 harckocsit, 160 gyalogsági harcjárművet, 123 páncélozott személyszállító járművet, 1204 páncélozott harcjárművet, 1063 gépkocsit, 305 tüzérségi löveget és 40 sorozatvetőt veszítettek.

A helyi hatóságok az orosz ellenőrzés alá került ukrajnai területek és az Ukrajnával határos orosz régiók településeiről is jelentettek vasárnap tüzérségi és dróntámadást. Az éjszaka folyamán az oroszországi brjaszki régió felett 20, a kalugai régió légterében hét, a szmoleszkiéban és a kurszkiéban pedig egy-egy pilóta nélküli repülőszerkezetet semmisített meg a légvédelem. A Brjanszk megyei Sztarodub városban egy gyermek életét vesztette.

Alekszej Kondratyev, az orosz parlamenti felsőház külügyi bizottságának tagja, Kurszk megye szenátora a RIA Novosztyi hírügynökségnek vasárnap Belgrádban azt mondta, hogy az általa képviselt régióban a 160 ezer ideiglenesen kitelepített lakos közül több mint 50 ezren visszatértek otthonaikba. Elmondta, hogy evakuáltak egy része az ország más régióiba távozott.

Vlagyimir Putyin orosz elnök vonatkozó, szeptemberben aláírt rendelet értelmében az orosz fegyveres erők állománya vasárnaptól 2 389 130 főre emelkedett. Ebből másfél milliónak katonának kell lennie.

Az EU vezető tisztviselői látogattak el Ukrajnába

António Costa, az Európai Tanács elnöke és Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője vasárnap az ukrán fővárosba, Kijevbe érkezett, és támogatásukról biztosították Ukrajnát az Oroszországgal vívott háborúban.

Costa az X közösségi oldalon azt írta: „A háború első napjától kezdve az EU Ukrajna mellett állt”. A tisztségviselő egy fényképet is megosztott, amelyen az volt látható, hogy Kallas és az EU bővítési biztosa, Marta Kos vonaton érkezik.

Kallas ugyancsak az X-n azt közölte: „Mandátumunk első napjától kezdve megerősítjük, hogy rendíthetetlenül támogatjuk az ukrán népet”.

Hozzátette: „A hivatalba lépésem óta tett első látogatásomon az üzenetem egyértelmű: az Európai Unió azt akarja, hogy Ukrajna megnyerje ezt a háborút” – írta Kallas. Kijelentette: „Mindent megteszünk ezért”.

Orosz dróntámadás érte a dél-ukrajnai Herszont

Három halottja van az ukrajnai Herszon elleni orosz dróntámadásnak – közölte a regionális kormányzó.

Olekszandr Prokudin a Telegramon azt írta: további hét ember megsebesült a reggeli támadásban, amely a tömegközlekedést célozta.

Egy másik, az ukrán légierő által közölt beszámoló szerint Ukrajna 32 orosz drónt semmisített meg vasárnapra virradóan. A tájékoztatásból kiderült, hogy Oroszország 78 drónt indított a támadás során. Negyvenöt drón, feltehetően az elektronikus zavarás következtében elveszett vagy célt tévesztett.

A támadás nagyrészt Észak- és Közép-Ukrajna egyes részeit célozta.

A szombati eseményekről itt olvashat:

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában