Energiabiztonság

2025.06.18. 08:07

Szijjártó: Magyarországot egyszerre éri súlyos fenyegetés Brüsszelből és Kijevből (videó)

Magyarországot egyszerre éri súlyos fenyegetés Brüsszel és Kijev részéről – közölte a tárca tájékoztatása szerint a külgazdasági és külügyminiszter szerdán Athénban, írja az MTI. Szijjártó Péter szerint a Von der Leyen–Zelenszkij terv fenyegetést jelent hazánk energiabiztonságára és a rezsiköltségek jelentős növekedéséhez vezethet.

Szijjártó: Magyarországot egyszerre éri súlyos fenyegetés Brüsszelből és Kijevből (videó)

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (j) és Nikosz Dendiasz görög védelmi miniszter (b) találkozója Athénban 2023. június 18-án

Forrás: MTI/KKM

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter görög kollégájával, Jorgosz Gerapetritisszel tárgyalt, majd a közös sajtótájékoztatón arról számolt be, hogy a veszélyek korában, amikor pusztító háborúk dúlnak Európában és a szomszédságban, egyre inkább felértékelődnek a stabil, megbízható, baráti kapcsolatok, mint amilyen a Magyarország és Görögország közötti viszony is.

SZIJJÁRTÓ Péter; DÉNDIASZ, Níkosz
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (b) és Nikosz Dendiasz görög védelmi miniszter (j) találkozója Athénban 2023. június 18-án
Forrás: MTI/KKM

Elmondta, hogy mostani találkozóit követően, délután részt vesz egy nagy energetikai konferencián is, ugyanis Magyarországot ma egyszerre fenyegeti komoly veszély Brüsszel és Kijev részéről.

Aláhúzta, hogy a Von der Leyen–Zelenszkij terv fenyegetést jelent hazánk energiaellátásának biztonságára, azzal a veszéllyel jár, hogy az energia ára a kétszeresére emelkedik.

Ennek kapcsán sérelmezte azt is, hogy az olcsón és könnyen hozzáférhető oroszországi energiaforrások importjának betiltása védtelen, súlyosan függő helyzetbe hozná Magyarországot, mindez ráadásul sérti hazánk szuverenitását, minthogy a nemzeti energiamix összeállítása kizárólagos tagállami hatáskör.

„A REPowerEU csomag a Magyarországra vezető olajvezetékek számát kettőről egyre csökkenti, illetve lezárja a Magyarországra áramló földgáz legnagyobb kapacitású bejáratát is” – figyelmeztetett.

Emellett a kezdeményezés képmutató mivoltát is bírálta, felidézve azt, hogy Magyarország Bulgáriával, Görögországgal, Szerbiával és Szlovákiával közösen korábban az Európai Bizottsághoz fordult, pénzügyi támogatást kérve a délkelet-európai csőhálózat kapacitásának bővítésére, de elutasító választ kaptak.

„Tehát egyrészt kénytelenek vagyunk fokozatosan kivonni bizonyos energiaforrásokat, másrészt pedig egyáltalán nem támogatják azt, hogy újabb szállítási útvonalak és újabb források jöjjenek létre. Ezért is szeretném határozottan védelmembe venni Görögországot, amely gyakorlatias megközelítést képvisel az energiaügyben, kész az együttműködésre, illetve nem hagyja, hogy az energiakérdéseket túlságosan átpolitizálják és átideologizálják” – jelentette ki.

Szijjártó Péter arra is kitért, hogy Budapest és Athén teljes mértékben egyetért az európai uniós külső határok védelmére vonatkozó kötelezettség szükségességével.

„Mi is erősen tartjuk a határainkat. Nem engedünk be Magyarország területére illegális migránsokat, s jelenleg tizenhat magyar rendőr teljesít szolgálatot Görögországban, hogy segítsék a határok védelmét” – emlékeztetett.

A miniszter végül sikertörténetnek nevezte a kétoldalú kapcsolatokat, és rámutatott, hogy a 800 millió eurós értéket elérve tavaly megdőlt a Görögországba irányuló magyar export rekordja, miközben újabb csúcsot döntött a dél-európai országból hazánkba látogató turisták száma is, amely már megközelítette az évi százezret.

Nagyon büszkék vagyunk a magyarországi görög közösségre, amelynek támogatása folytatódik annak érdekében, hogy megőrizhessék identitásukat és kulturális örökségüket

– mondta.

Valamint abbéli reményét is kifejezte, hogy folytatódni fog a jelenlegi, kölcsönös tiszteletre alapozott együttműködés a két kormány és a két ország között.

Korábban írtuk

Szijjártó Péter Brüsszel újabb támadása ellen emelt szót

„Brüsszel arra készül, hogy kinyírja Magyarország energiabiztonságát és a magyar rezsicsökkentést” – írta Szijjártó Péter szerdán a Facebook-oldalán.

A külgazdasági és külügyminiszter bejegyzésében emlékeztetett:

Délkelet-Európa megtapasztalhatta már, hogy milyen az, amikor Brüsszel nem támogatja az energiabiztonságot.

Hozzátette:

„Korábban minden olyan kérésünket elutasították, amely arra vonatkozott, hogy ebben a térségben földgázszállítási kapacitásokat növeljünk meg.”

A tárcavezető Athénban folytat megbeszéléseket a témáról. Mint írta:

Ma Athénban is az energiabiztonság lesz a téma.

Budapesten lesz az Európai Olimpiai Bizottság közgyűlése 2026-ban

„Jövőre Budapest ad otthont az Európai Olimpiai Bizottság közgyűlésének, erről egyeztettünk Spyros Capralosszal az Európai Olimpiai Bizottság elnökével” – közölte Szijjártó Péter a közösségi oldalán.

A külgazdasági és külügyminiszter hozzátette, „milyen szerencse, hogy már nincsen Momentum, hogy megfúrja”.

Kiállás a keresztény, konzervatív értékek mellett

„Messze földön nagyra becsülik Magyarország – európai összevetésben példátlan – kiállását a keresztény, konzervatív értékek mellett, és különösen nagyra értékelik itt, Görögországban azt, hogy a magyar kormány az elmúlt években több természeti katasztrófában megsérült görögországi templom helyreállításához biztosított támogatást” – írta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Facebook-oldalán.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában