Hirdetés

2025.04.11. 18:55

4 tipp, hogy anyagi biztonságban érezd magad még a legnehezebb hónapokban is

Sokan érzik úgy, hogy az anyagi biztonság elérhetetlen álom, hiszen míg a bevételek nem változnak, a kiadások, az élelmiszerárak folyamatosan emelkednek. Az infláció, a váratlan kiadások vagy egy betegség miatti átmeneti jövedelemkiesés komoly problémát okozhatnak, melyekre érdemes előre felkészülni: lássuk, hogyan kerülheted el a pénzügyi krízishelyzeteket, és biztosíthatod magadnak a stabil anyagi helyzetet.

4 tipp, hogy anyagi biztonságban érezd magad még a legnehezebb hónapokban is

Forrás: 123rf.com

1. Légy tisztában az anyagi helyzeteddel

Talán furcsán hangzik ez a tanács, hiszen mindannyian tudjuk, hogy havonta mekkora jövedelemre számíthatunk, a helyzet azonban ennél bonyolultabb. Mindenkinek érdemes tehát egy részletes költségvetést készítenie, amiből pontosan kiderül, hogy mely területeken lehet egy kicsit spórolni annak érdekében, hogy a megtakarítás növelhetővé váljon. 

Jó ötlet lehet, ha egy hosszabb, egy éves periódust vizsgálsz: számold össze valamennyi bevételed, így a havi fizetésen kívül az adóvisszatérítéseket, az esetleges bónuszokat vagy a SZÉP kártyára kapott összeget is. Ha az így kapott végeredményt elosztod 12-vel, már tudod, hogy havonta átlagosan mekkora összeggel számolhatsz. Most jön azonban a neheze: a kiadások összeírása. 

Határozd meg azokat a fix összegeket, melyeket minden hónapban ki kell fizetned, így a lakbért, a lakáshitel vagy a személyi kölcsön (THM: 11,1-22,4%, közzétéve: 2025.03.18.)törlesztőrészleteit, a rezsiköltséget és a telefonszámla díját. Ez után vizsgáld meg, hogy mennyit költesz étkezésre, szórakozásra, ruhákra és minden másra: ha elkészültél, már látni is fogod, hogy melyik területeken tudnál egy kicsit spórolni. 

2. Képezz vésztartalékot

Most, hogy tisztában vagy azzal, hogy havonta mekkora kiadásokkal kell számolnod, kezdődhet a gyűjtögetés. Mielőtt elkezdenél a befektetéseken gondolkodni, a legfontosabb feladatod egy olyan tartalék összegyűjtése, ami legalább 2-3 hónapra, ideális esetben fél évre elegendő a megélhetéshez. Ez az összeg nem csupán akkor húzhat ki a bajból, ha elveszíted a munkádat: egy meghibásodott háztartási gép vagy egy gyógykezelés is felboríthatja a pénzügyi egyensúlyodat. Ha rendelkezel egy tartalékkal, melyhez ilyenkor fordulhatsz, a havonta esedékes számlák rendezése nem fog gondot okozni. 

Ezt az összeget tartsd a bankszámládon vagy egy bármikor hozzáférhető megtakarítási számlán: ez utóbbi különösen jó ötlet lehet, hiszen így a hétköznapokban könnyen meg tudod állni, hogy hozzányúlj a félretett pénzedhez. 

3. Taktikusan csökkentsd az adósságaidat

A különböző hitelek óriási segítséget jelenthetnek, amikor lakást, autót vásárolunk vagy egy váratlan, nagyobb kiadással szembesülünk, azok törlesztőrészleteit azonban rendszeresen fizetnünk kell. Ha több tartozásod gyűlt össze, érdemes átgondolni, hogy ezeket hogyan tudod a leghatékonyabban visszafizetni. Jó ötlet az, ha elsőként a kisebb összegű hitelek előtörlesztéséről gondoskodsz, így ennek részleteit minden hónapban megspórolhatod, ezáltal növelve a megtakarításod összegét. Érdemes lehet megfontolni egy adósságrendező hitel felvételét is, így csak egy, nagyobb összegű tartozásod marad, melyet könnyebb átlátni, egy kedvező konstrukcióval pedig akár a havi törlesztőrészletek összegét is csökkentheted. 

4. Nehéz helyzetben keress azonnali megoldást

Ha nem sikerült egy megfelelő mértékű vésztartalékot összegyűjteni, esetleg egy hosszabb táppénz alatt azt már teljesen felélted, kénytelen leszel más megoldást keresni. Ha gyorsan van szükséged egy kis extra bevételre, érdemes körülnézni otthon a ruháid, megunt elektronikus eszközeid között, hiszen ezeket akár az online piactereken is egyszerűen értékesítheted. 

Ha erre nincs lehetőséged, és a családtagjaid sincsenek olyan helyzetben, hogy egy kölcsönnel segítséget nyújthassanak, érdemes megfontolni egy szabad felhasználású személyi kölcsön igénylésének a lehetőségét is, ami óriási segítséget nyújthat egy szorult helyzetben. Természetesen, mint minden hitel esetén, itt is alaposan meg kell fontolni a kérdést, hiszen a törlesztőrészleteket minden hónapban teljesítened kell: mérlegeld a lehetőségeidet, és próbálj felelősségteljes döntést hozni. Ha így teszel, egy banki kölcsön komoly kapaszkodót jelenthet egy anyagilag megterhelő hónapban. 

Teremtsd meg magadnak az anyagi biztonságot

Bár a bevételeink között hatalmas különbségek lehetnek, mindannyian vágyunk bizonyos fokú anyagi biztonságra. Bárkivel előfordulhat, hogy egy váratlan kiadás vagy egy hosszabb betegség miatt nehéz helyzetbe kerül, erre pedig érdemes időben megkezdeni a felkészülést. Légy tisztában a lehetőségeiddel és koncentrálj egy vésztartalék létrehozására: ha sikerrel jársz, hatalmas teher kerülhet le a válladról, és hosszú távon is kiegyensúlyozottabban telhetnek a mindennapjaid.

Ez a cikk egy fizetett promóció, támogatott tartalom, megrendelője a K&H Bank Zrt. A cikkben hivatkozott termék vagy termékek részletei és feltételei a K&H Bank személyes ügyfélpontjain és honlapján (www.kh.hu) érhetőek el. 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában